Καινούρια εργαστήρια με Windows 10 και ubuntu mate 1.12.1

Ξεκίνησε από anthos, 14 Σεπ 2018, 10:56:35 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

anthos

Στα σχολείο μου παραδόθηκε από το υπουργείο καινούριο εργαστήριο με 12 υπολογιστές οι οποίοι έχουν εγκατεστημένα τα Windows 10 και το Ubuntu mate 1.12.1. Όταν δουλεύουν σε Windows συνδέονται στο internet όμως όταν δουλεύουν με Ubuntu δεν μπορουν να συνδεθούν. Το άλλο πρόβλημα είναι ότι ενώ φαίνεται ότι οι υπολογιστές είναι σεταρισμένοι για να δουλέψουν σε δίκτυο (έχουν λογαριασμούς student και επόπτες)  ωστόσο κανένας από αυτούς δεν είναι ο server. Τι μπορώ να κάνω για να τους στήσω σε δίκτυο; Είχα κάνει σε προηγούμενο εργαστήριο δίκτυο με Ubuntu αλλά χρησιμοποίησα τις οδηγίες του σχολικού δικτύου και το Ubuntu ήταν εγκατεστημένο στο server μόνο. Τώρα όμως στο νεο εργαστήριο που μου έστειλαν είναι τοπικά σε κάθε υπολογιτή. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση για να τους βάλω σε δίκτυο;

alkisg

Νομίζω η καλύτερη πρόταση είναι, "κάθε εργαστήριο να έχει windows τοπικά και linux μέσω ltsp server. Άρα, αγνοήστε/σβήστε τις τοπικές εγκαταστάσεις linux, εκτός κι αν δεν έχετε καλωδίωση τοπικού δικτύου".

Βάφτισε έναν από αυτούς server και κάνε εγκατάσταση ubuntu 18.04 ltsp:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=7479.0

anthos

Ευχαριστώ πολύ. Όσον αφορά τη σύνδεση των clients στο δίκτυο, επειδή αυτοί έχουν επάνω και Ubuntu και Windows 10 θα δουλέψει το Win32-loader αν το εγκαταστήσω στους clients;

alkisg

Στη σελίδα του wiki για εκκίνηση από το δίκτυο, δες την παράγραφο για υπολογιστές με Ubuntu, δηλαδή apt-get install grub-ipxe.

anthos

Ok αλλά ο σύνδεσμος που έχει εκεί για το πακετο grub-ipxe  δεν δουλεύει!! Υπάρχει δυνατότητα να το κατεβάσω από κάπου αλλού;

alkisg

Από το synaptic κατέβασέ το, όπως όλα τα προγράμματα, είναι στα επίσημα αποθετήρια του Ubuntu.
Ή απλά τρέξε την εντολή που είπα, sudo apt-get install grub-ipxe.

anthos

Απ' ότι βλέπω σε όλους τους υπολογιστές είναι εγκατεστημένο το Ubuntu Mate και epoptes και λογισμικό Γυμνασίου Λυκείου, άρα είναι εγκατεστημένα και τα sch-scripts. Μπορώ να μην ξαναεγκαταστήσω το λειτουργικό αλλά να αλλάξω το όνομα σε έναν υπολογιστή που θα κάνω server(να δώσω το σχετικό με το όνομα του σχολείου) και να ξεκινήσω από τις ρυθμίσεις σύνδεσης τοπικού δικτύου; Στη συνέχεια να εγκαταστήσω το grub στους υπόλοιπους 11 υπολογιστές κλπ

alkisg

Λογικά θα έχουν την έκδοση 16.04 που δεν υποστηρίζουμε πια. Εφόσον σου είναι "ξένη" η εγκατάσταση δεν νομίζω ότι αξίζει να επενδύσεις σ' αυτήν, κάνε μια καθαρή εγκατάσταση 18.04 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

ChrsMel

#8
Eίναι σαν το δικό μας όπου τα clients ξεκινάνε από κάρτα δικτύου ( έβαλα το bios  σε legacy mode και έβαλα ως προεπιλογή ξεκίνημα από το δίκτυο).
Αν όλα τα clients είναι 64bit  βάζεις το server σε 64bit αλλιώς 32 (εμείς έχουμε και κάποια παλιά 32bit).

jim_katsar

Παραδόθηκαν και σε εμάς σήμερα 12 τερματικά + 1 υποτιθέμενος server με dual boot (ολα τα μηχανάκια Ubuntu + Windows). Λέω υποτιθέμενος server γιατί ενώ έχει windows server 2016 (τα τερματικά windows 10) στο άλλο boot με τα Ubuntu Mate 16.04 (Σωστά αναφέρει ο Άλκης), δεν υπάρχουν sch-scripts μόνο ο Επόπτης και όλα τα προγράμματα για Δημοτικό-Γυμνάσιο-Λύκειο.
Προσπάθησα να περάσω τα sch-scripts χωρίς επιτυχία. Κάτι το ενοχλεί και δεν μπορεί να τα περάσει. Υποψιάζομαι έχει να κάνει καθαρά με την εγκατάσταση των UbuntuMate 16.04 (δεν θυμάμαι το μήνυμα που έβγαζε)
Θα προσπαθήσω να περάσω τα Ubuntu Mate 18.04 στη θέση των Ubuntu Mate 16.04 χωρίς να καταστρέψω τα windows server 2016. Ίσως χρειαστώ βοήθεια για να μην καταστρέψω τα windows.

Σε προσπάθειά μου να κανω boot ένα από τα τερματικά(επεξεργαστής amd 4Gb Ram) σε υπάρχων Ltsp Server Ubuntu 12.04 32bit δεν μπόρεσα (βλέπε συνημμένο). Να σημειώσω ότι σε αυτή τη θέση δικτύου κάνει Boot κανονικά καινούριο μηχανάκι (προμήθεια Ιούνιος 2017) με 1000 κάρτα δικτύου (γιατί διάβασα κάποια σχετικά post).  Εννοείται ότι μπήκε legacy mode το bios στα τερματικά

Στην προσπάθεια να κανω boot τον Server(επεξεργαστής core i5 8Gb Ram) μέσω δικτύου να μπει στα Ubuntu 12.04 πάλι δεν τα κατάφερα. Εδώ να σημειώσω ο server ήταν κατευθείαν στο GigaBit Switch (TP-LINK TL-SG1024DE 24-PORT GIGABIT EASY SMART SWITCH). Εμφάνισε τα παρακάτω...(βλέπε συνημμένο)

Καμία ιδέα;
Θα επανέλθω αν χρειαστεί στο topic για Linux

Υ.Γ. Ξέρω τα Ubuntu 12.04 δεν υποστηρίζονται πλεον, απλά έκανα τέλεια τη δουλειά μου και δεν είχα λόγο να τα αλλάξω τουλάχιστον στο Δημοτικό. Σιγά σιγά θα προβώ σε ανανέωση και τώρα που έγιναν όλα τα τερματικά 64bit θα στήσω αντίστοιχα τον server μέχρι τότε όμως υπάρχει καμια λύση για να δουλέψουμε στα καινούρια;
απλά όταν πηγαίνεις σε 3 δημοτικά δεν έχεις τον χρόνο...

alkisg

Δυστυχώς οι παλιοί kernels δεν υποστηρίζουν πάντα το νεότερο υλικό. Στην πρώτη φωτογραφία, νομίζει ότι δεν υπάρχει συνδεδεμένο καλώδιο δικτύου, ενώ στη δεύτερη δεν βρίσκει καν την κάρτα δικτύου.
Σ' εκείνο το σημείο γράψε uname -r για να δεις την έκδοση του πυρήνα που παίρνουν οι clients, αν είναι 3.13 είναι νομίζω ο τελευταίος της 12.04 και δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, χρειάζεσαι το 18.04. Αν είναι ο 3.2 τότε μπορείς να δοκιμάσεις και με τον 3.13...

jim_katsar

#11
Η εντολή μου βγάζει: 3.2.0-126-generic-pae

Τι εντολή πρέπει να δώσω για να δοκιμάσω τον τελευταίο πυρίνα 3.13 όπως προανέφερες;

Η αλήθεια είναι ότι δοκίμασα και στα παραπάνω δύο μηχανάκια με το live cd ubuntu 12.04 που έχει τον παραπάνω kernel (3.2) και δεν έβλεπε δίκτυο!!! Προφανώς κάρτα δικτύου..
Εντελώς προσωρινά μέχρι να βάλω τα UbuntuMate 18.04



ChrsMel

αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί αυτοί που έστειλαν τα καινούρια δεν διάβασαν τις οδηγίες του ts.sch.gr. Να πάμε δηλαδή σε ένα σχολείο και να βρούμε κάτι καινούριο που να παίζει, έχει δίκιο ο συνάδελφος αν τρέχεις σε πολλά σχολεία δεν προλαβαίνεις τίποτε. Σήμερα πήγα σε ένα δημοτικό με καινούρια και άντε πάλι τα στησίματα. Χώρια που το switch είναι 100 με μια gigabit και  τα καινούρια PC ενώ ξεκινάνε να μπουν στο LTSP κάπου σταματάνε. Τα παλαιοτέρα core duo με 2gb ram και NIC gigabit δεν έχουνε πρόβλημα. Προς το παρόν ο LTSP 18.04 64bit τρέχει στο laptop μου και αν βρεθούν οι λύσεις και ο χρόνος θα γίνει κάτι πιο μόνιμο.

imryrian

Παράθεση από: anthos στις 14 Σεπ 2018, 10:56:35 ΜΜ
Στα σχολείο μου παραδόθηκε από το υπουργείο καινούριο εργαστήριο με 12 υπολογιστές
Μπορείς να μας πεις χαρακτηριστικά, CPU, RAM και αν εχει SSD. Περιμένουμε και εμείς το ίδιο πακέτο (νομίζω).