ΜΕΤΑΤΑΞΗ.....?

Ξεκίνησε από dora, 05 Δεκ 2011, 10:34:08 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dora

Έχετε πάρει κανείς από εσάς παρόμοιο e-mail;......ή να ανησυχήσω :o


Αξιότιμε/η κύριε/κυρία,

Σήμερα λάβατε ένα ενημερωτικό μήνυμα για την "Πρόσκληση μετάταξης
υπαλλήλων στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων του Υπουργείου
Οικονομικών".

Η συγκεκριμένη πρόσκληση  αναρτήθηκε στο δικτυακό τόπο  της Ανοικτής
Διακυβέρνησης (opengov.gr) στη διεύθυνση
http://www.opengov.gr/home/2011/11/12/3284 στις 12 Νοεμβρίου 2011.
Παράλληλα απεστάλη ενημερωτικό μήνυμα στο σύνολο των εγγεγραμμένων στην
Υπηρεσία Ενημέρωσης μέσω Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου
(http://www.opengov.gr/home/news) καθώς και σε άλλες λίστες ενημέρωσης.

Το μήνυμα που προωθήθηκε σε μία από αυτές τις λίστες στις 14.11.2011,
λόγω τεχνικού προβλήματος στην σύστημα διαχείρισης προτεραιότητας των
μηνυμάτων απεστάλη τελικά σήμερα το πρωί.

Για τον λόγο αυτό και σε συνεννόηση με την Γενική Γραμματεία
Πληροφοριακών Συστημάτων η  συγκεκριμένη πρόσκληση είναι ανοικτή έως την
Παρασκευή 9.12.2011 και ώρα 24:00.

Για όσους ενδιαφέρονται για υποβολή αίτησης στην σχετική πρόσκληση
περισσότερες πληροφορίες στον σύνδεσμο
http://www.opengov.gr/home/2011/11/12/3284

Με εκτίμηση,

Ομάδα Τεχνικής Υποστήριξης του Opengov

geokra

Αν δεν κάνεις αίτηση γιατί να ανησυχείς; αν κάνεις τότε ναι.

iliasthes

Μετατάξεις γινόταν ανέκαθεν στο Δημόσιο, απλά τα τελευταίσ δύο χρόνια έχουν ενταθεί, γιατί όσοι φορείς χρειάζονται προσωπικό, δύσκολα λαμβάνουν έγκριση για νέες προσλήψεις. Πάντως αν θυμάμαι καλά οι εκπαιδευτικοί δεν έχουμε δικαίωμα (εκτός αν άλλαξε η νομοθεσία τα τελευταία δύο χρόνια και δεν το πήρα χαμπάρι). Γνωρίζω περιπτώσεις συναδέλφων που αιτήθηκαν μετάταξης στο παρελθόν και λάβαν την απάντηση οτι οι εκπαιδευτικοί στερούνται αυτής της δυνατότητας

Το e-mail ήρθε και σε εμένα και φαντάζομαι και σε όλους τους συναδέλφους.

gimnasio

Το email αυτό ήρθε και στο σχολείο άρα μας αφορά άμεσα και μας. Το θέμα είναι ποιοι θα κάνουν αίτηση. Προσωπικά θεωρώ ότι όποιος έχει και τα προσόντα να κάνει θα γλιτώσει την εφεδρεία.

iliasthes

Συνάδελφε δεν είναι μόνο τα προσόντα. Για καμία "συμβατική" δουλειά  δεν θα ήθελα να μετακομίσω στην Αθήνα. Θα πρέπει να είναι κάτι το τρομερά εξαιρετικό.  Όσοι δεν κατάγονται από την Αθήνα, φαντάζομαι δύσκολα θα έπαιρναν μια τέτοια απόφαση.

dim

Το μήνυμα αυτό δεν ξέρω αν ήρθε στο σχολείο αλλά το έλαβα στο προσωπικό μου email.
Το προσπέρασα εγώ αυτό και αυτό εμένα.

gimnasio

iliasthes έχεις δίκιο. Δεν υπάρχει περίπτωση με τους μισθούς πείνας να μετακομίσει κάποιος Αθήνα για τη συγκεκριμένη εργασία.

geokra

Η μετάταξη τωνς εκπαιδευτικών επιτρέπεται, νομίζω, εφόσον συνηγορήσει πρώτα το οικείο ΠΥΣΔΕ, ότι δηλ. αποδεσμεύει τον εκπαιδευτικό. δηλ. το δύσκολο, ίσχυε παλαιότερα, ήταν αυτή η απόφαση του ΠΥΣΔΕ. για τη συγκεκριμένη πρόσκληση, το θέμα είναι ότι καλεί, ουσιαστικά, για προσωποπαγείς θέσεις αορίστου χρόνου (αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχουν κενές οργανικές-40 τον αριθμό, σύμφωνα με την προκύρηξη). είναι λιγότερο ή περισότερο επισφαλείς αυτές;