Διδασκεται ο προγραμματισμος στα ΗΜΜΥ ???

Ξεκίνησε από Νικος-13, 10 Φεβ 2017, 08:30:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Νικος-13

Λοιπον, καθηγητρια της οποιας ο γιος φοιτει στη σχολη ΗΜΜΥ στα Χανια μου ειπε πως μονο στα Χανια εχουν μαθηματα προγραμματισμου/υπολογιστων, ενω στα υπολοιπα τμηματα των ΗΜΜΥ ( απθ, Ξανθη κτλ. ) κανουν μονο τα μαθηματα των ηλεκτρολογων μηχανικων. Ισχυει αυτο; Υπαρχει καποιος που να φοιτει στο τμημα ΗΜΜΥ του απθ ή της Ξανθης για να μου εξηγησει πως εχει η κατασταση;

evry

Ενδιαφέρον. Δηλαδή αυτά τα έμαθε μόλις πήγε στα Χανιά? Η Ξάνθη δεν πέφτει λίγο μακριά για να έχει άποψη? Αν μπεις στις ιστοσελίδες των αντίστοιχων σχολών θα δεις ότι το τμήμα στα Χανιά υπολείπεται αρκετά στα μαθήματα πληροφορικής σε σχέση με αυτά τα δυο τμήματα.
Απλά σε αυτή την περίπτωση ισχύει ότι όποιος περνάει σε ένα τμήμα θεωρεί ότι το δικό του είναι καλύτερο από τα άλλα, και ειδικά όταν δεν είναι, είναι ακόμα πιο απόλυτος.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dkontos

Το καλύτερο για να μπορέσεις να βγάλεις συμπέρασμα είναι, αυτό που λέει και ο συνάδελφος evry, να μπεις στα προγράμματα σπουδών της κάθε σχολής και να δεις τα μαθήματα που διδάσκονται.
Για την ευκολία σου, παρακάτω θα βρεις τα αντίστοιχα links:
Α.Π.Θ. - Η.Μ.Μ.Υ. (http://ee.auth.gr/wp-content/uploads/2013/04/ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΣΠΟΥΔΩΝ-THMMY-ΑΠΘ-2016-17_ΝΕΟ.pdf)
Δ.Π.Θ. - Η.Μ.Μ.Υ. (http://www.ee.duth.gr/el/component/docman/doc_download/393-odigos-spoudon-2016-2017)
Πολυτεχνείο Κρήτης - Η.Μ.Μ.Υ. (http://www.ece.tuc.gr/fileadmin/users_data/eced/data/programGuides/undergraduate/UndergraduateProgramGuide2016-2017-GR.pdf)

Από προσωπική άποψη και εμπειρία (δεν έχω σπουδάσει σε κανένα από τα τρία αλλά έχω παλιούς μαθητές μου και στα τρία) δεν θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο evry για το ότι το τμήμα του Πολυτεχνείου Κρήτης υπολείπεται σε μαθήματα των άλλων δύο. Θα σου πω ότι σε γενικές γραμμές τα προγράμματα σπουδών είναι αντίστοιχα και στα τρία αυτά τμήματα με την μόνη διαφοροποίηση αυτή του Πολυτεχνείου Κρήτης που δεν σε οδηγεί με κάποιες συγκεκριμένες κατευθύνσεις όπως τα άλλα δύο. Αυτό σημαίνει ότι όταν θα πάρεις το δίπλωμά σου θα έχεις γνώσεις (όχι μόνο βασικές) και από τον Τομέα Ενέργειας και από τον τομέα Υπολογιστών - Πληροφορικής αλλά και από τις Τηλεπικοινωνίες. Στα άλλα δύο όπως θα δεις στα αντίστοιχα προγράμματα σπουδών τους από το 3ο έτος και μετά εκτός του κορμού των μαθημάτων σου επιλέγεις και συγκεκριμένη κατεύθυνση. Τέλος μια άλλη σημαντική διαφορά που υπάρχει στη σχολή του Πολυτεχνείου Κρήτης είναι οι αλυσίδες υποχρεωτικών μαθημάτων, κάτι που δεν υπάρχει στα άλλα δύο. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είσαι πολύ συνεπής με τις υποχρεώσεις σου ώστε να μπορείς να ακολουθείς το πρόγραμμα σπουδών, γιατί αν δεν περάσεις κάποιο μάθημα που ανήκει σε αλυσίδα την κανονική του περίοδο ή την περίοδο των εξετάσεων του Σεπτεμβρίου, δεν μπορείς να παρακολουθήσεις το επόμενο μάθημα της αλυσίδας. Αυτό ανεβάζει κατά πολύ το επίπεδο δυσκολίας της συγκεκριμένης σχολής.


dimitrios67

Το προγραμμα σπουδων των Χανιων ειναι περισσοτερο "κομπιουτερικό" ενω της Θεσσαλονικης και της Ξανθης (οπως και του ΕΜΠ),
ειναι "ηλεκτρολογικο" διοτι τα τμηματα ειναι τα προϋπαρχοντα των Ηλ.Μηχανικων, τα οποία εγιναν ΚΑΙ Μηχαν.Υπολογιστων.

Προσωπικά ειμαι υπερ των "αλυσιδων".
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη της "μη-αλυσίδας".
Πώς ειναι δυνατον ενας φοιτητης που δεν εχει περασει προγραμματισμό-1 (ας πούμε),
δηλ. δεν εχει μαθει καποια βασικα πραγματα στη C (ας πουμε),
να παρακολουθησει ενα εργαστηριο Δομων Δεδομενων ή Αλγοριθμων;
Ειναι δυνατον εαν δεν ξερω καλα π.χ.πίνακες, να μπορω να ανταποκριθω σε λιστες και δενδρα;

Το τελικο αποτελεσμα ειναι οτι "κατεβαινει" το επιπεδο του "επομενου" μαθηματος,
κατι που ειναι αρνητικό στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Το γνωριζω από συναδελφους που εχουν διδαξει εργαστηριακά μαθηματα σε ΑΕΙ και ΤΕΙ.
Μεσα στο ιδιο τμημα υπαρχουν φοιτητες που μπορουν να χειριζονται δυναμικες δομες δεδομενων
και φοιτητες που ισα-ισα ξερουν ενα for loop.

Πιστεω οτι ειναι μια προβληματική κατασταση.

dpa2006

#4
Παράθεση από: dimitrios67 στις 13 Φεβ 2017, 10:05:02 ΠΜ
Το προγραμμα σπουδων των Χανιων ειναι περισσοτερο "κομπιουτερικό" ενω της Θεσσαλονικης και της Ξανθης (οπως και του ΕΜΠ),
ειναι "ηλεκτρολογικο" διοτι τα τμηματα ειναι τα προϋπαρχοντα των Ηλ.Μηχανικων, τα οποία εγιναν ΚΑΙ Μηχαν.Υπολογιστων.

Προσωπικά ειμαι υπερ των "αλυσιδων".
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη της "μη-αλυσίδας".
Πώς ειναι δυνατον ενας φοιτητης που δεν εχει περασει προγραμματισμό-1 (ας πούμε),
δηλ. δεν εχει μαθει καποια βασικα πραγματα στη C (ας πουμε),
να παρακολουθησει ενα εργαστηριο Δομων Δεδομενων ή Αλγοριθμων;
Ειναι δυνατον εαν δεν ξερω καλα π.χ.πίνακες, να μπορω να ανταποκριθω σε λιστες και δενδρα;

Το τελικο αποτελεσμα ειναι οτι "κατεβαινει" το επιπεδο του "επομενου" μαθηματος,
κατι που ειναι αρνητικό στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Το γνωριζω από συναδελφους που εχουν διδαξει εργαστηριακά μαθηματα σε ΑΕΙ και ΤΕΙ.
Μεσα στο ιδιο τμημα υπαρχουν φοιτητες που μπορουν να χειριζονται δυναμικες δομες δεδομενων
και φοιτητες που ισα-ισα ξερουν ενα for loop.

Πιστεω οτι ειναι μια προβληματική κατασταση.

Γενικά οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί και Μηχανικοί Υπολογιστών έχουν μαθήματα προγραμματισμού αλλά ίσως κάποια μαθήματα σε κάποια τμήματα να μην φαίνονται.
Για παράδειγμα στους Ηλεκτρολόγους ΑΠΘ η Java διδάσκεται παράλληλα με τις Δομές Δεδομένων.
Στα δύο πρώτα έτη υπάρχει η C και C++ ενώ διδάσκεται και η Python (σεμιναριακά).
Από εκεί και πέρα στους Ηλκτρολόγους Μετσόβειο και στους Μηχανικούς ΗΥ Πάτρας ασφαλώς και υπάρχουν περισσότερα μαθήματα για προγραμματισμό.
Ειδικά βέβαια με το τρέχον πρόγραμμα της Πάτρας ανησυχώ λίγο (Τεχνολογία και Προγραμματισμός Υπολογιστών είναι ο Προγραμματισμός Ι αλλά αναγράφεται έτσι γιατί καλύπτουν και λίγο Hardware,αλλά διδάσκουν Python!!! και C :) ),αλλά ας μην ξεχνάμε πως πρόκειται για τμήματα Μηχανικών και πρέπει να καλύψουν και άλλες κατευθύνσεις.
το τρέχον πρόγραμμα στο ΕΜΠ (και στα άλλα τμήματα των ΑΕΙ της χώρας) δείχνει να έχει γίνε ένας εξορθολογισμός των Μαθημάτων.
Αναγκαίο (κακό και καλό) λόγω μνημονίων...
όσον αφορά τα μαθήματα στο ΕΜΠ (και στα άλλα τμήματα) πρέπει να ακολουθηθεί η κατεύθυνση/ροή λογισμικό και να συνοδευτεί από μια διπλωματική σε αντίστοιχο πεδίο.
Διαφορετικά είσαι πιο πολύ μηχανικός,ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας...
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Νικος-13

Παράθεση από: evry στις 10 Φεβ 2017, 09:33:03 ΜΜ
Ενδιαφέρον. Δηλαδή αυτά τα έμαθε μόλις πήγε στα Χανιά? Η Ξάνθη δεν πέφτει λίγο μακριά για να έχει άποψη? Αν μπεις στις ιστοσελίδες των αντίστοιχων σχολών θα δεις ότι το τμήμα στα Χανιά υπολείπεται αρκετά στα μαθήματα πληροφορικής σε σχέση με αυτά τα δυο τμήματα.
Απλά σε αυτή την περίπτωση ισχύει ότι όποιος περνάει σε ένα τμήμα θεωρεί ότι το δικό του είναι καλύτερο από τα άλλα, και ειδικά όταν δεν είναι, είναι ακόμα πιο απόλυτος.

Η αληθεια ειναι πως πρεπει να βρισκεται στο 4 ετος των σπουδων του (διορθωσα το αρχικο μου κειμενο) και, επισης, η εν λογω καθηγητρια (χωρις να ειναι απολυτη σε αυτα που λεει, απλη συζητηση καναμε) μου ειπε πως ξενη εταιρια λογισμικου εφτιαξε εδρα στην Κρητη ωστε να συνεργαστει με το συγκεκριμενο τμημα.
Και μενα βεβαια μου φαινεται αρκετα ακραιο να μην διδασκεται ο προγραμματισμος στα υπολοιπα τμηματα, αλλα μου φανηκαν ενδιαφερον αυτα που μου 'πε.

ozorgnax

Παράθεση από: Νικος-13 στις 17 Φεβ 2017, 07:20:28 ΜΜ
Η αληθεια ειναι πως πρεπει να βρισκεται στο 4 ετος των σπουδων του (διορθωσα το αρχικο μου κειμενο) και, επισης, η εν λογω καθηγητρια (χωρις να ειναι απολυτη σε αυτα που λεει, απλη συζητηση καναμε) μου ειπε πως ξενη εταιρια λογισμικου εφτιαξε εδρα στην Κρητη ωστε να συνεργαστει με το συγκεκριμενο τμημα.
Και μενα βεβαια μου φαινεται αρκετα ακραιο να μην διδασκεται ο προγραμματισμος στα υπολοιπα τμηματα, αλλα μου φανηκαν ενδιαφερον αυτα που μου 'πε.

Αν και άσχετο με το ερώτημα του τίτλου της συζήτησης, αυτό με την ξένη εταιρειά λογισμικού και τα Χανιά ισχύει: http://hania.news/2016/11/19/36197/

hello_world

Στο ΗΜΜΥ στα Χανιά έχουμε περίπου ένα μάθημα πληροφορικής(υποχρεωτικό) ανά εξάμηνο, βέβαια αν ενδιαφέρεσαι μπορείς να πάρεις από μόνος σου πολλά μαθήματα επιλογής. Χωρίς να ξέρω με σιγουριά φαντάζομαι ότι παρόμοια θα είναι και στα υπόλοιπα ΗΜΜΥ.

dkonetas

Τεκμηριωμένη αξιολόγηση του συνόλου των προγραμμάτων σπουδών (προσοχή ως προς το πόσο σχετικά με τον πυρήνα της πληροφορικής είναι και όχι ως προς την ποιότητα) μπορείς να βρεις στο: http://review.epe.org.gr/ και ανά τμήμα και επιμέρους τομέα του στο: http://review.epe.org.gr/doc.php?q=5&d=al