Εμπρακτος αγώνας.

Ξεκίνησε από toufeki, 30 Ιαν 2010, 12:05:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Laertis

#315
........  :o

Τι να πώ ; Είμαι απο τις 12/2/2003 (πέρασαν 7 + χρόνια ...) μέλος σε αυτό το στέκι κι η αλήθεια είναι ότι εδώ και πολύ καιρό το αισθάνομαι σαν το σπίτι μου. Κι είναι επίσης αλήθεια ότι πολλοί ακόμα συνάδελφοι αισθάνονται το ίδιο.
Το θέμα είναι ότι το σπίτι-forum αυτό είναι ένα δημόσιο δημοκρατικό forum, ανοικτό σε όλους και δεν είναι ιδιοκτησία κανενός αναγνωριζοντας φυσικά ως πατέρα και οικοδεσπότη τον Άλκη, ο οποίος απο ότι έχω καταλάβει τόσα χρόνια ούτε ιδιοποιήθηκε ούτε εκμεταλλεύτηκε  ποτέ αυτό το forum για να δικό του όφελος ή για να περάσει τις ιδέες του. Ο ίδιος μάλιστα θυμαμαι ότι έχει επαναλάβει πολλές φορές ότι το forum έχει το χαρακτήρα που προανέφερα και αυτό τον τιμά γιατί δείχνει έναν μετριόφρονα και δημοκρατικό άνθρωπο πέρα απο ένα αξιότατο και εξαιρετικό επιστήμονα.
Και όπως σε κάθε σπίτι που ζουν πολλοί, υπάρχουν συχνά προβλήματα ετσι κι εδώ ... Προβλήματα που προέρχονται απο το χαρακτήρα ή τη συμπεριφορά ή τις παρεξηγήσεις των συμμετεχόντων που εδώ μέσα είναι πολύ εύκολο να δημιουργηθούν γιατί δεν γνωριζόμαστε δια ζώσης και δεν μπορούμε ανα πάσα στιγμή να αντιληφθούμε σωστά το ύφος μιας ανάρτησης.
Ενα ελεύθερο και δημοκρατικό forum πρέπει να έχει ανοχή και αντοχή. Κάτι που βλέπω ότι αρχίζει να εκλείπει σιγά σιγά απο εδώ μέσα.
Είναι αλήθεια ότι και μένα σε πολλές περιπτώσεις με ενόχλησε η "φλυαρία" αρκετών και το μόνιμο "διαμαρτυρόμενο" ύφος άλλων τόσων αλλά πάντα είχα το σθένος να το παρατηρήσω άμεσα στον/στους ίδιο/ίδιους με αποτέλεσμα να φαίνομαι ιδιότροπος, περίεργος ή και ανισορροπος. Ποτέ όμως δεν απευθύνθηκα σε Διαχειριστές  για να κάνουν συστάσεις ή παρατηρήσεις. Κι αυτό ακριβώς είναι ακριβώς που αρχίζει να με ανησυχεί σε αυτό το forum.
Δημιουργήθηκε μήπως και δεν το ξέρω, αστυνομία συμπεριφοράς στο στέκι ;  :police: Όπου αγανακτισμένοι συμμετέχοντες θα καταγγέλουν άλλους επειδή ενοσχλούνται απο δημοσιεύσεις άλλων ή απο το ύφος άλλων ή απο τη φλυαρία άλλων  ή απο την ανοησία άλλων ή απο τι άλλο δεν ξέρω .......

Νομίζω ότι ένα ελεύθερο δημοκρατικό forum μπορεί να αυτοσυντηρηθεί αν έχει αντίστοιχα τέτοιους συμμετέχοντες και να απομακρύνει με άλλους τρόπους αυτούς που δεν ανέχονται τους κανόνες που πηγάζουν απο τη δημοκρατία και την ελευθερία της έκφρασης.

Απο την άλλη μεριά υπάρχει και η έννοια της κατάχρησης που πηγάζει απο την απεριόριστη ελευθερία και όσους δεν μπορούν να τη διαχειριστούν για το εαυτό τους .

Εν κατακλείδι :
Όποια παράπονα (μερικές φορές δικαιολογημένα) έπρεπε να ειπωθούν προσωπικά στον Παναγιώτη είτε με pm είτε μέσω ανάρτησης. Φαντάζομαι όμως ότι και η στάση του Παναγιώτη θα ήταν η ίδια (η αποχώρηση) ακόμα κι αν δέχονταν προσωπικά τα παράπονα άλλων κι όχι μέσω του Άλκη. Νομίζω ήδη συνέβει μια φορά στο παρελθόν.
Φίλε Παναγιώτη, είναι λάθος να αποχωρήσεις απο το forum, γιατί αν όντως αγωνίζεσαι για όλα αυτά που υποστηρίζεις τότε η υποχώρηση δηλώνει ήττα. Αλλά με το ίδιο τρόπο που ελεύθερα ποστάρεις για το οτιδήποτε, έτσι ελεύθερα θα έπρεπε να δέχεσαι και την κριτική. Η οποία προφανώς θα είναι δριμύα γιατί έχεις τόσες δημοσιεύσεις σε ένα τετράμηνο όσες εγώ σε 7+ χρόνια.
Νομίζω ότι ο συμβιβασμός είναι η ενδεδειγμένη λύση  αν και δεν είναι στη φύση σου...
Δεν αποτελεί φίμωση η παρατήρηση να είσαι σύντομος και περιεκτικός στο λόγο σου, το κακό για μένα είναι ο τρόπος που έγινε, αλλά και απο τη μεριά σου πρέπει να μην κάνεις κατάχρηση της υπομονής και του βήματος που δίνεται απο δω μέσα.

Σε περιμένω να ποστάρεις την "οργισμένη" απάντησή σου έναντι των υπόγειων μεθοδεύσεων και των βολεμένων (μέσα σε αυτούς κι εγώ)  ;)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παναγιώτη,

με λύπη διάβασα την απόφασή σου για αποχώρηση. Δε συμφωνώ και δεν την καταλαβαίνω. Βλέπω μια διττή πλευρά, ενός ανθρώπου-συναδέλφου που από τη μια αγωνίζεται για όσα πιστεύει και από την άλλη καταθέτει τα όπλα εδώ στο στέκι. Βέβαια η διαγραφή από το στέκι δεν συνεπάγεται γενική κατάθεση όπλων, αλλά είναι πιο εύκολο να αγωνίζεται κανείς στο στέκι παρά να αγωνίζεται παραέξω...

Δεν σου κρύβω ότι μου προκάλεσε αρνητική εντύπωση η απόφασή σου. Η πολυφωνία είναι πάντα καλή, εφόσον συνοδεύεται από αλληλοσεβασμό και αλληλοεκτίμηση και όχι από κραυγές, που ξεστομίζει κανείς μόνο και μόνο για να καλύψει τη φωνή του συνομιλητή του... νομίζω ότι υπήρχε αυθεντική πολυφωνία εδώ στο στέκι. Οι διαφωνίες δεν απαγορεύονται, αλλά συνιστούν - υπό προϋποθέσεις - πολυφωνία.

Εκτός αν πρόκειται για μια κίνηση τακτικής από μέρους σου, για να αντιληφθείς ποιους από το στέκι έχεις φίλους και ποιους όχι. Αλλά έχει νόημα μια τέτοια κίνηση;
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

evry

 Το στέκι έχω την εντύπωση ότι είναι από τα πιο δημοκρατικά φόρουμ της εκπαίδευσης που τουλάχιστον ξέρω. Ουσιαστικά δεν υπάρχει λογοκρισία.
Ο κάθε ένας μπορεί να διατυπώνει την άποψή του ελεύθερα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κανόνες. Μην ξεχνάμε ότι όλο αυτό το φόρουμ
βρίσκεται κάτω από το σχολικό δίκτυο, οπότε υπόκειται στους κανόνες του σχολικού δικτύου. Δεν είναι δηλαδή στο blogspot.com να λέει ο κάθε ένας ότι θέλει,
και δεδομένου ότι ως εκπαιδευτικός χώρος δέχεται και τις επισκέψεις μαθητών είναι φανερό πως πρέπει να υπάρχουν κάποιοι σχετικοί περιορισμοί. Ωστόσο από όσο θυμάμαι
είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που αναγκάστηκε να παρέμβει κάποιος διαχειριστής επειδή κάτι ενόχλησε κάποιο μέλος. Επειδή και εγώ είμαι διαχειριστής κάθε αναφορά προς τους συντονιστές έρχεται και σε μένα.
   Είμαι στο στέκι από το 2005 νομίζω ( :-\) και δεν θυμάμαι κάποια αναφορά από κάποιον που ενοχλήθηκε από κάποιο μήνυμα μέχρι φέτος. Φέτος μόνο έχω λάβει πάνω από 10 αναφορές (!!!!) από μέλη που ενοχλήθηκαν από μηνύματα άλλων μελών. Αυτό σημαίνει ότι φέτος κάτι έχει αλλάξει. Τόσα χρόνια το ύφος του φόρουμ ήταν καθαρά επιστημονικό/εκπαιδευτικό και είχε τέτοια προσφορά. Φέτος ίσως και λόγω των εξελίξεων στην εκπαίδευση αλλά και γενικότερα, είχαμε αρκετά θέματα τα οποία δεν είχαν μόνο επιστημονική/εκπαιδευτική χροιά. Αυτό φυσικά δεν είναι κακό, αντιθέτως μάλιστα, δείχνει ότι είμαστε πολύπλευροι. Εδώ όμως χρειάζεται κάποια προσοχή στο τι λέμε και πως το λέμε. Γιατί άλλο λογοκρισία και άλλο ασυδοσία. Για παράδειγμα δεν μπορούμε σε αυτό το φόρουμ που είναι κάτω από το σχολικό δίκτυο να λέμε σεξιστικά αστεία ή σόκιν ανέκδοτα. Ας έχουμε στο νου μας ότι μπαίνουν στο φόρουμ και μαθητές, μάλιστα φέτος ήταν η πρώτη φορά που μπήκε στην ομάδα διαγωνισμάτων μαθήτρια. Αυτό κάθε άλλο παρά λογοκρισία δείχνει.
   Ειδικά με την ομάδα διαγωνισμάτων όπου η συμμετοχή είναι ελεύθερη μπορεί να μπει όποιος θέλει, να μην έχει καμία συνεισφορά (βλέπε και φέτος πόσοι έχουν γραφτεί και πόσοι έχουν συνεισφέρει ως τώρα) και να έχει στο αρχείο όλα τα θέματα. Το στέκι δηλαδή νομίζω ότι προσφέρει αρκετά στον νέο καθηγητή που ψάχνει έναν οδηγό για να ξεκινήσει. Όσοι έχουν συμμετάσχει στην ομάδα διαγωνισμάτων έχουν δει ότι οι διαδικασίες εκεί όχι μόνο είναι ο ορισμός της δημοκρατία αλλά και ότι για να επικρατήσει μια άποψη πρέπει να έχει πολύ σοβαρά επιχειρήματα.
Όσον αφορά τώρα, το θέμα που προέκυψε με τη λίστα των emails των βουλευτών που πόσταρε ο Παναγιώτης, νομίζω ότι δεν ήταν καλή κίνηση. Όλοι ξέρουν το σάιτ της βουλής και μπορούν να στείλουν ένα μήνυμα διαμαρτυρίας αν θέλουν. Το να παροτρύνεις τους αναγνώστες του φόρουμ να στείλουν μηνύματα διαμαρτυρίας και να δίνεις τα emails όλων των βουλευτών νομίζω πως θα μπορούσε να θεωρηθεί ως μια spam πράξη. Ένα απλό λινκ στο σάιτ της βουλής νομίζω ότι θα ήταν αρκετό.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dim

Ύμαρτον βραδιάτικο!! ΈΛΕΟΣ.
Απλά μην τολμήσεις!!!!!
Σε χρειαζόμαστε ως ενεργό μέλος, με το σθένος του αγώνα και της λογικής που σε διακατέχει.


skoud

Παναγιώτη, αν δεν αλλάξεις άποψη, που πρέπει, στείλε μου το e-mail σου γιατί δεν το έχω..
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Νίκος Αδαμόπουλος


Keep Growing

Και τι πρέπει να κάνουμε Ευριπίδη;
Να φοράμε την  μάσκα που προτείνουν κάποιοι πριν μπούμε στο ΣΤΕΚΙ και να την επιστρέψουμε βγαίνοντας για να μη δουν οι μαθητές μας το πραγματικό μας πρόσωπο;
Ναι αυτός είμαι. Θα πω και σόκιν ανέκδοτο. Γιατί όχι; Ο Αριστοφάνης το έκανε αρκετά συχνά.
Δεν είμαι αποστειρωμένος. Είμαι άνθρωπος και όπως όλοι οι άνθρωποι είμαι εκτός των άλλων και φορέας "μικροβίων". Τι να κάνουμε.
Τώρα αν κάποιοι έχουν καταφέρει να μην φέρουν "μικρόβια" με γεια τους με χαρά τους.
Αλλά να ξέρουν ότι όπου κυκλοφορούν υπάρχουν και "μικρόβια". Αυτό δεν μπορούν να το αποφύγουν.

....

Ή μήπως πιστεύεις ότι μεγαλύτερη ζημιά προκαλούν τα σόκιν ανέκδοτα στα παιδιά από την μεθοδολογία που προσπαθεί να ακολουθήσει για αυτά το υπουργείο μας;
Ή πιστεύεις ότι εγώ εδώ στο ΣΤΕΚΙ προσέφερα και προσφέρω μόνο σόκιν ανέκδοτα.
Για κοίτα λίγο καλύτερα να δεις και τις άλλες προσφορές μου και να μην επικεντρώνεις μόνο στα σοκιν.
Το θεωρώ τελείως άδικο. 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

alkisg

Παράθεση από: Keep Growing στις 15 Μαρ 2010, 02:50:35 ΜΜ
Να φοράμε την  μάσκα που προτείνουν κάποιοι πριν μπούμε στο ΣΤΕΚΙ και να την επιστρέψουμε βγαίνοντας για να μη δουν οι μαθητές μας το πραγματικό μας πρόσωπο;
Ναι αυτός είμαι. Θα πω και σόκιν ανέκδοτο. Γιατί όχι; Ο Αριστοφάνης το έκανε αρκετά συχνά.

Εγώ πάντως δεν θα ήθελα να λένε σόκιν ανέκδοτα οι δάσκαλοι ή οι νηπιαγωγοί στα παιδιά μου.
Επίσης, θεωρώ ότι το στέκι θα πρέπει να μπορούν να το επισκέπτονται και μαθητές.

Συνεπαγωγή των δύο παραπάνω είναι ότι δεν θα ήθελα σόκιν ανέκδοτα ή άλλο περιεχόμενο, μη κατάλληλο για μαθητές, στο στέκι.

Όποιος δεν συμφωνεί μπορεί να μη συμμετάσχει. Ή, να ανοίξει ένα δικό του χώρο συζητήσεων που να επιτρέπει και τέτοια.
Κανόνες υπάρχουν παντού, στους κινηματογράφους, στα καφενεία, μέχρι και στα γήπεδα, και το να τους σεβόμαστε δεν σημαίνει ότι βάζουμε μάσκα.

Αν χρειάζεται να το γράψουμε και σε κανόνες, να το γράψουμε - αν και πιστεύω ότι οι στάνταρ αγγλικοί κανόνες θα το περιέχουν.
8 χρόνια πάντως που υπάρχει το στέκι δεν έχει χρειαστεί - φέτος είναι η πρώτη φορά που μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες.

Να επισημάνω ότι μιλάω μόνο σχετικά με περιεχόμενο μη κατάλληλο για μαθητές, δεν αναφέρομαι σε κανένα άλλο ζήτημα.

Keep Growing

Επειδή δεν θέλω να συνεχίσω την ανούσια αντιπαράθεση θα πω μόνο το εξής: (και θα περιμένω την διαγραφή μου από τους διαχειριστές).
Αν ειπώθηκαν από μένα πράγματα ακατάλληλα για τα παιδιά, τότε ήταν χρέος των διαχειριστών να αντιδράσουν άμεσα και να μην επιτρέψουν κάτι τέτοιο.
Θα έπρεπε να προφυλάξουν το ΣΤΕΚΙ με την άμεση διαγραφή μου.

Και όσο για αυτό που λέει ο Άλκης, μπορεί να ρωτήσει τους μαθητές μου για να λυθεί η απορία του.   

Να είσαστε καλά.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Ιωάννης Γκίνης

Είναι κωμικοτραγικό αυτό που συμβαίνει στο συγκεκριμένο topic του forum!!! Δείτε τον τίτλο που έχει το topic... τίποτα άλλο... ΤΙΠΟΤΑ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Ας μην λειτουργούμε εν βρασμώ... Τότε είναι που γίνονται ΛΑΘΗ!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

evry

Παράθεση από: Keep Growing στις 15 Μαρ 2010, 02:50:35 ΜΜ
Και τι πρέπει να κάνουμε Ευριπίδη;
Να φοράμε την  μάσκα που προτείνουν κάποιοι πριν μπούμε στο ΣΤΕΚΙ και να την επιστρέψουμε βγαίνοντας για να μη δουν οι μαθητές μας το πραγματικό μας πρόσωπο;
Ναι αυτός είμαι. Θα πω και σόκιν ανέκδοτο. Γιατί όχι; Ο Αριστοφάνης το έκανε αρκετά συχνά.
Ο Αριστοφάνης απευθυνόταν  σε συγκεκριμένο κοινό, φαντάζομαι. Τέλος πάντων το θέμα είναι πως σε ένα εκπαιδευτικό διαδικτυακό χώρο συνομιλίας δεν είναι ανάγκη να μιλάμε όπως μιλάμε και με τους φίλους μας. Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαστε υποκριτές ή φοράμε μάσκα, σημαίνει ότι σεβόμαστε το φόρουμ και αυτούς που το διαβάζουν. 'Όπως ακριβώς σεβόμαστε τους μαθητές μας και προσπαθούμε να μιλάμε κόσμια (χωρίς να είμαστε σοβαροφανείς) μέσα στην τάξη. Δεν μιλάω για τη συμπεριφορά των μαθητών απενάντί μας, μιλάω για τη δική μας συμπεριφορά απέναντι στους μαθητές. Ο δάσκαλος είναι πρότυπο για τον μαθητη και για αυτό θα πρέπει να προσέχει την συμπεριφορά του και τον τρόπο που μιλάει.

Σχετικά με αυτό που λες με τα μικρόβια και την αποστείρωση δεν ξέρω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι,
εκτός αν εννοείς ότι όλοι εδώ είμαστε αποστειρωμένοι. Όπως και να έχει αν είχα μικρόβια θα έκανα ότι μπορούσα για να μην τα μεταδώσω και στους μαθητές μου.

Επίσης δεν ανέφερα κάτι σχετικά με την προσφορά σου στο στέκι, και δεν ξέρω γιατί αναφέρεις κάτι τέτοιο? είπα εγώ ότι δεν έχεις προσφορά?

Και τέλος δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάς συνεχώς για διαγραφή. Σε διέγραψε κανένας? Απλά μια σύσταση σου έγινε (εσύ δεν είπες ότι αν έκανες κάτι που ενόχλησε θα έπρεπε οι διαχειριστές να σε ενημερώσουν?) και αν θυμάμαι καλά είχε τύχει μια φορά που ένα αστείο ήταν κάπως too much και κάποιος διαχειριστής σου έκανε σύσταση.
Στο στέκι δεν διαγράφουμε μέλη εκτός αν κάποιος κάνει κάτι πολύ άσχημο. Πραγματικά δεν μπορώ να θυμηθώ πότε διαγράψαμε κάποιο μέλος, αν έγινε ποτέ αυτό. Συζητάμε μεταξύ μας και λέμε τι μας ενοχλεί. Οι διαχειριστές κάνουν απλές συστάσεις. Εκπαιδευτικοί είμαστε οι περισσότεροι και μπορούμε να συννενοηθούμε.
Δεν μου αρέσει που το παρουσιάζεις ότι θέλουμε να σε διαγράψουμε ή σε κυνηγάμε ή κάτι τέτοιο.  Αυτό νομίζω είναι το άδικο.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

astef

Ωραία, ας σφαχτούμε και μεταξύ μας ... από τώρα!!
Κάνετε λίγο υπομονή ... θα σφαχτούμε μεταξύ μας λίαν συντόμως θέλουμε-δε θέλουμε, εκεί που μας οδηγούν κάποιοι ...
Τουλάχιστον μη ρίχνουμε νερό στο μύλο τους με τα ίδια μας τα χέρια...
Έλεος!!
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

astef

Ωραία, ας σφαχτούμε και μεταξύ μας ... από τώρα!!
Κάνετε λίγο υπομονή ... θα σφαχτούμε μεταξύ μας λίαν συντόμως θέλουμε-δε θέλουμε, εκεί που μας οδηγούν κάποιοι ...
Τουλάχιστον μη ρίχνουμε νερό στο μύλο τους με τα ίδια μας τα χέρια...
Έλεος!!
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Keep Growing

Έχεις δίκιο συνάδελφε.
Στο μερίδιο ευθύνης που αναλογεί σε μένα προσωπικά δηλώνω δημόσια συγγνώμη.
Και επίσης δηλώνω ότι δεν θα ξαναγράψω σοκιν ανέκδοτα που τόσο πολύ τάραξαν τον εκπαιδευτικό μας κλάδο (δεν το λέω ειρωνικά).
Σέβομαι τις απόψεις των διαχειριστών.
Αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι οι "υπόγειες διαδρομές".
Ελπίζω να κάνω λάθος και να μην υπήρξαν ποτέ.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).