Οδηγός εγκατάστασης ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 12.04 LTSP/sch-scripts/epoptes

Ξεκίνησε από alkisg, 25 Ιουν 2012, 01:48:31 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Αυτά τα ινδικά τελικά τα έχω και στο server.  Ίσως να έβλεπα και arial επειδή είχα ανοίξει ένα κείμενο doc.
Όμως στους clients κάτι δεν πάει καλά.

05α ωρα-5α ετα36-υδα σε -εναν 2-α06 05α φ6ρ-α

g66d 06rn5ng

Η πάνω γραμμή λέει στα ελληνικά "μια ωραία πεταλούδα σε έναν κάμπο μια φορά" και η κάτω γραμμή λέει
"good morning"
Όλα είναι σε Liberation Serif

alkisg

Α γεια σου κι έλεγα τι ξέχασα... :)

Το LTSP χρησιμοποιεί ένα πακέτο ονόματι numlockx για να ανάβει αυτόματα το λαμπάκι του numlock στους clients. Καλό είναι αυτό, το θέλουμε για την τάξη, αφού μερικές φορές οι μαθητές έχουν αριθμούς στο password τους και τους πατάνε από το αριθμητικό πληκτρολόγιο.
Αλλά όπως παρατήρησες είναι ενοχλητικό στα laptop clients (δηλαδή τώρα εσύ πρέπει να πατήσεις Fn+numlock στο laptop σου για να σβήσει).
Στην 10.04, επειδή το πρόβλημα αυτό υπήρχε και τότε, το διόρθωναν τα sch-scripts.
Για τη 12.04, πρότεινα στο ίδιο το πακέτο numlockx να το φτιάξει, και το έφτιαξε:
http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=666981
...αλλά ήταν πολύ αργά για την 12.04, το fix θα μπει στην 12.10.

Οπότε αυτό που ξέχασα είναι να ανεβάσω το διορθωμένο πακέτο στο PPA μας. Θα έρθει update σε λίγες ώρες. :)

alkisg

Στο αποθετήριο (PPA) μας αναρτήθηκαν τα παρακάτω ενημερωμένα πακέτα:

  • epoptes - 0.5.6-1~precise1
  • ltsp - 5.4.2-2~precise1
  • ldm - 2:2.2.10-1~precise1
  • gnome-panel - 1:3.4.2.1-2ubuntu2
  • numlockx - 1.2-4

Αυτά διορθώνουν διάφορα προβλήματα, οπότε μόλις σας έρθουν ενημερώσεις στον εξυπηρετητή πατήστε ΟΚ, και στη συνέχεια κάντε και δημοσίευση εικονικού δίσκου από τα sch-scripts.

@aspd: το πρόβλημα με το numlockx λύθηκε, αλλά το gnome θυμάται την παλιά κατάσταση του numlock για τον κάθε χρήστη χωριστά, οπότε ίσως χρειαστεί να το απενεργοποιήσεις χειρωνακτικά (Fn+NumLock) για τους χρήστες που έκαναν login πριν διορθωθεί το πακέτο.

aspd

Το θέμα λύθηκε. Ευχαριστώ πολύ.
(Σημείωσε αν θα ήταν χρήσιμο να δοκιμάσουμε και να τεστάρουμε κάτι άλλο στο νέο περιβάλλον πριν κάνουμε shutdown για μπάνια)

Καλό καλοκαίρι σε όλους


alkisg

Παράθεση από: aspd στις 28 Ιουν 2012, 03:28:38 ΜΜ
Σημείωσε αν θα ήταν χρήσιμο να δοκιμάσουμε και να τεστάρουμε κάτι άλλο στο νέο περιβάλλον πριν κάνουμε shutdown για μπάνια

Πριν το shutdown, τίποτα, μετά το shutdown κάντε ένα benchmark για το ποια είναι η καλύτερη παραλία και ανεβάστε τα αποτελέσματα εδώ για να ενημερωθούμε όλοι!

Καλό καλοκαίρι!!!


aspd

Μου φαίνεται ότι για να μην έχει σχολιάσει κανένας αυτήν την τόσο τέλεια φωτογραφία πρέπει να έχουν κάνει ήδη όλοι shutdown για μπάνια  και ασχολούνται με το betchmark  :) :) :)

tsifetakis


npap

Καλημέρα

έχω στήσει το ubuntu 12.04 σε ένα μηχάνημα στου σχολείου αλλά όταν ξεκινάνε οι clients δεν μου δίνει την επιλογή να διαλέξω στο session, το Gnome-fallbak ή το mate που έχω εγκαταστήσει στον server και έτσι μπαίνω στο unity.

To image που δημιουργεί το ltsp είναι ~980Mb και η μνήμη του client είναι 256Mb. Φταίει αυτό; Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω και μου έχει ξεφύγει; Μπορώ στο ltsp να ορίσω default περιβάλλον το mate και να ξεμπερδεύω;

Συγχαρητήρια για την δουλειά σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων

alkisg

Στον client, πηγαίνεις στο μενού "Προτιμήσεις" της οθόνης σύνδεσης, και δεν έχει επιλογή για συνεδρία mate;
Ποιο είναι το αποτέλεσμα της εντολής nc localhost 9571 εάν την τρέξεις στο server;
Επίσης δοκίμασε να ορίσεις ότι είναι thin client και όχι fat (αν και με 256 Mb θα έπρεπε να το ορίζει αυτόματα ως thin), βάζοντας LTSP_FATCLIENT=False στο lts.conf.

Ο ορισμός του default desktop στο LTSP γίνεται με την οδηγία LDM_DESKTOP="mate". Δεν έχω mate οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι η λέξη "mate" είναι σωστή, θα φανεί όμως από το αποτέλεσμα της παραπάνω εντολής που είπαμε να επισυνάψεις.

odysseas

Παρατήρησα οτι η επιλογή για εισαγωγή χρηστών από αρχείο csv δεν είναι ακόμα ενεργοποιημένη. Υπάρχει περίπτωση να υλοποιηθεί σύντομα ή να ακολουθήσουμε τους εναλλακτικούς τρόπους που περιγράφονται στο wiki;

Επίσης, μια μικρή παρατήρηση: όταν ανοίγει από την εφαρμογή διαχείρισης ΣΕΠΕΗΥ κάποιο από τα αρχεία ρυθμίσεων τότε ανοίγει μαζί κι ένα νέο "ανώνυμο" αρχείο. Δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό, ούτε είναι και τόσο τρομερό (τα paper cuts που λένε), απλά το αναφέρω.

alkisg

Παράθεση από: odysseas στις 07 Σεπ 2012, 10:13:09 ΠΜ
Παρατήρησα οτι η επιλογή για εισαγωγή χρηστών από αρχείο csv δεν είναι ακόμα ενεργοποιημένη. Υπάρχει περίπτωση να υλοποιηθεί σύντομα ή να ακολουθήσουμε τους εναλλακτικούς τρόπους που περιγράφονται στο wiki;

Είναι ήδη στο proposed ppa (sorry γράφω απο κινητό)

elvor


poursali

Παράθεση από: alkisg στις 27 Ιουν 2012, 12:20:37 ΜΜ
http://ts.sch.gr/wiki/Linux/Προχωρημένα/Αναβάθμιση

...εν ολίγοις, προτείνονται καθαρές εγκαταστάσεις, αλλά και αναβάθμιση αν κάνει κάποιος, δεν θα πρέπει να έχει κανένα σοβαρό θέμα...

στο laptop μου που είχα sch-scripts έκανα χτες αναβάθμιση σε 12.04
πλέον μπαίνω μόνο μέσω recovery mode και μπορώ να πληκτρολογώ εντολές ως root
τα αρχεία μου δεν τα φοβάμαι είναι σε δικό τους partition - αυτό που βαριέμαι και θέλω να αποφύγω είναι να κάνω νέα εγκατάσταση και να πρέπει να ξαναβάλω όλα τα καλούδια που χρειάζομαι...

είχε κανείς παρόμοιο θέμα ή εγώ τράβηξα τον τυχερό λαχνό;
στα μηνύματα πρόλαβα να δω κάτι του τύπου: "sch-<κατι> respawning too fast"

ήταν αργά χτες βράδυ και δεν ασχολήθηκα πολύ ακόμα
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Παράθεση από: elvor στις 10 Σεπ 2012, 09:18:01 ΠΜ
Έχει βγει το squid απο τα sch-scripts;

Ναι, επειδή ξαναγράφηκαν εξ' αρχής και δεν προλάβαμε να το βάλουμε, θα ξαναμπεί στην πορεία.

alkisg

Παράθεση από: poursali στις 10 Σεπ 2012, 09:33:24 ΠΜ
στο laptop μου που είχα sch-scripts έκανα χτες αναβάθμιση σε 12.04
πλέον μπαίνω μόνο μέσω recovery mode και μπορώ να πληκτρολογώ εντολές ως root
είχε κανείς παρόμοιο θέμα ή εγώ τράβηξα τον τυχερό λαχνό;
στα μηνύματα πρόλαβα να δω κάτι του τύπου: "sch-<κατι> respawning too fast"

Δεν το δοκίμασα αλλά μάλλον λαχνό πέτυχες! Από recovery, δοκίμασε τα παρακάτω, κι αν δεις κανά περίεργο output πόσταρέ το:
Κώδικας: shell
apt-get update
apt-get dist-upgrade
apt-get purge --auto-remove sch-scripts ltsp-server
su - poursali
startx