Πώς θα φτιάξω μια ιστοσελίδα στο διαδίκτυο;

Ξεκίνησε από SotirisD, 17 Σεπ 2008, 05:35:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iliasthes

Παράθεση από: SotirisD στις 23 Σεπ 2008, 02:22:48 ΜΜ
ναι με βοηθήσατε πολύ....ευχαριστώ και στο μέλλον σίγουρα θα αγοράσω και κάποιον server!

Σίγουρα δεν θα αγοράσεις server, γιατί αν αγοράσεις μην μας ξεχάσεις, μερικά εκατοντάδες mbytes θα μας εξυπηρετούσαν, χαχα. >:D

SotirisD

Παράθεση από: iliasthes στις 24 Σεπ 2008, 08:33:36 ΜΜ
Σίγουρα δεν θα αγοράσεις server, γιατί αν αγοράσεις μην μας ξεχάσεις, μερικά εκατοντάδες mbytes θα μας εξυπηρετούσαν, χαχα. >:D

:angel:

koemm

καλησπέρα!

ψαχνοντας να βρω απαντηση στην ιδια ερωτηση με τον φιλο μας παραπανω επεσα στο φορουμ και χρειαζομαι λιγη βοηθεια, θελω μια βοηθεια για το πως θα μπορουσα να ξεκινησω μια σελιδα με οσο το δυνατον χαμηλο κοστος και αναλόγως την πορεια να την εξελιξω σε επαγγελματικο βαθμο,μπορω να την κατασκευασω μονος? πως μπορω να κινηθω?δεν εχω γνωσεις απο Η/Υ  μονο οτι ξερω απο μονος μου.επισης εχω γραφτει σε καποια site οπου μπορω να κατοχυρωσω domains με ενα μικρο ποσο το χρονο,το ιδιο μπορει να γινει και με χωρο?ξερει κανεις για το κοστος?
ευχαριστω παρα πολυ!!!!

καλως σας βρηκα παιδια!

υγ: χρησιμοποιω linux  U.E. 2.4 το αναφερω γιατι αν μπορω να κανω κατι μονος μου με αυτα θα το κανω

iliasthes

Τι διανομή Linux χρησιμοποιείς; ; όχι οτι έχει καμία σημασία γι' αυτό που θέλεις να κάνεις. Λοιπόν το domain έχει πολύ χαμηλό κόστος. Με κατάληξη .gr 12 ευρώ με ΦΠΑ τον χρόνο.  Η κατάληξη .eu είναι πιο οικονομική και γενικά διαφορετικό τιμολόγιο ισχύει για άλλες καταλήξεις.

Οι τιμές στο hosting εξαρτώνται από το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, γιατί πρέπει να βρεις τις ελάχιστες τεχνικές προδιαγραφές που πρέπει να πληρεί η σελίδα σου. Μια τυπική τιμή ξεκινάει από 40-50 ευρώ το χρόνο και μπορεί να φτάσει σε αρκετές χιλιάδες ευρώ. Πχ αν χρειάζεται να υποστηρίζεις, βίντεο και ήχο ακόμα και για "χόμπυ" να κάνεις κάτι, θα χρειαστούν κάποιες μίνιμουμ τεχνκές προδιαγραφές.

Τώρα για να φτιάξεις κάτι μόνος σου, δεν είναι αδύνατο, αλλά για να κινηθείς σε καλό επίπεδο θα χρειαστείς αρκετές ώρες δουλειά για μεγαλούτσικο χρονικό διάστημα και φυσικά θα χρειαστείς βοήθεια στην επιλογή των κατάλληλων εργαλείων και τεχνολογιών που θα πρέπει να μελετήσεις για να δημιουργήσεις αυτό που θέλεις. Άρα αν μπορείς γίνε πιο συγκεκριμένος.

P.Tsiotakis


tom

Παράθεση από: koemm στις 16 Φεβ 2010, 06:14:15 ΜΜ
καλησπέρα!

ψαχνοντας να βρω απαντηση στην ιδια ερωτηση με τον φιλο μας παραπανω επεσα στο φορουμ και χρειαζομαι λιγη βοηθεια, θελω μια βοηθεια για το πως θα μπορουσα να ξεκινησω μια σελιδα με οσο το δυνατον χαμηλο κοστος και αναλόγως την πορεια να την εξελιξω σε επαγγελματικο βαθμο,μπορω να την κατασκευασω μονος? πως μπορω να κινηθω?δεν εχω γνωσεις απο Η/Υ  μονο οτι ξερω απο μονος μου.επισης εχω γραφτει σε καποια site οπου μπορω να κατοχυρωσω domains με ενα μικρο ποσο το χρονο,το ιδιο μπορει να γινει και με χωρο?ξερει κανεις για το κοστος?
ευχαριστω παρα πολυ!!!!

Δες αυτό:

http://www.weebly.com/

Δεν απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις και είναι δωρεάν.

Το χρησιμοποιώ για το προσωπικό μου site για να μην χάνω χρόνο.

Αν θες μετά να το εξελίξεις σε κάτι πιο επαγγελματικό, μπορείς να κάνεις upgrade στην έκδοση pro, η οποία έχει πιο πολλά χαρακτηριστικά.

Επίσης μπορείς είτε να συνδέσεις το domain
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

tom

Παράθεση από: koemm στις 16 Φεβ 2010, 06:14:15 ΜΜ
καλησπέρα!

ψαχνοντας να βρω απαντηση στην ιδια ερωτηση με τον φιλο μας παραπανω επεσα στο φορουμ και χρειαζομαι λιγη βοηθεια, θελω μια βοηθεια για το πως θα μπορουσα να ξεκινησω μια σελιδα με οσο το δυνατον χαμηλο κοστος και αναλόγως την πορεια να την εξελιξω σε επαγγελματικο βαθμο,μπορω να την κατασκευασω μονος? πως μπορω να κινηθω?δεν εχω γνωσεις απο Η/Υ  μονο οτι ξερω απο μονος μου.επισης εχω γραφτει σε καποια site οπου μπορω να κατοχυρωσω domains με ενα μικρο ποσο το χρονο,το ιδιο μπορει να γινει και με χωρο?ξερει κανεις για το κοστος?
ευχαριστω παρα πολυ!!!!

... συνέχεια (έγινε λάθος)

σου είτε να αποκτήσεις καινούριο, με το αζημείωτο φυσικά  ;)

Γενικά είναι υπηρεσία διαθέσιμη και εύχρηστη.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Δωρεάν και εύκολα μπορείς να φτιάξεις ένα site από το www.webs.com. Σε καθοδηγεί βήμα προς βήμα.

Αν είσαι εκπαιδευτικός και έχεις email στο ΠΣΔ, προτείνω να δημιουργήσεις ένα blog (blogs.sch.gr). η εγγραφή είναι απίστευτα εύκολη και η δημιουργία του μπλογκ αυτόματη (και εντελώς δωρεάν). Μπορείς να κάνεις απλές εργασίες (δημοσίευση άρθρων, ανέβασμα ορισμένων τύπων αρχείων, video embedding, επιλογή από καμιά 100στή πρότυπα κ.λπ.), μέχρι να δημιουργηθεί η ανάγκη για κάτι περισσότερο. Δες ένα παράδειγμα από blog του ΠΣΔ στο http://blogs.sch.gr/plinetfk
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

koemm

ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια παιδια!

χρησιμοποιω το ultimate edition 2.4 (ubuntu τελευταια εκδοση νομιζω) η λογικη ειναι να φτιαξω κατι για χομπυ περισσοτερο να μαθω μεσα απο αυτο να κινουμαι και αν δω οτι σιγα σιγα μπορω να εξελιχθω μεσα απο αυτο να κανω κατι επαγγελματικο.
νομιζω οτι ενα φορουμ πχ η κατι αντιστοιχο θα ηταν καλο, βεβαια στο μυαλο μου εχω πολλα που θα ηθελα να συνδυασω αλλα τουλαχιστον τωρα θα ηθελα να δημιουργησω κατι για να ασχοληθω να μαθω (κινητρο) και αν μπορω μεσα απο αυτο να το εξελιξω και ναεξελιχθω

παντως παιδια σας ευχαρ4ιστρω ολους για την αμεση βοηθεια!!!!

za√‘ag

Μπορείς να πάρεις πληροφορίες και εδώ: http://www.dnsnet.gr   (εκεί έχω φτιάξει και τη δική μου) Δίνει και χώρο και δωρεάν mail ...

Τη σελίδα μου την έφτιαξα με ένα CMS  (Content management System) το e107 (www.e107.org) το οποίο είναι δωρεάν και από ότι ξέρω είναι λίγο ασφαλέστερο από το Joomla. Το CMS δεν απαιτεί καμιά εγκατάσταση στο pc σου απλά πρέπει να το εγκαταστήσεις στον server που θα έχεις τη σελίδα σου μαζί με μια βάση δεδομένων MySQL.


Καλό είναι βέβαια να γνωρίζεις αρκετά PHP και MySQL για να μπορείς να κάνεις τροποποιήσεις και βελτιώσεις στο "πακέτο". Το παραπάνω site (dnsnet) είναι φτιαγμένο με το e107
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

dpa2006

μια εναλλακτική λύση είναι και το google sites
απαιτεί ένα λογαριασμό στο gmail,
έχει έτοιμα templates και εύχρηστο  GUI.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: za√'ag στις 17 Φεβ 2010, 04:42:52 ΜΜ
Τη σελίδα μου την έφτιαξα με ένα CMS  (Content management System) το e107 (www.e107.org) το οποίο είναι δωρεάν και από ότι ξέρω είναι λίγο ασφαλέστερο από το Joomla.

Τί εννοείς όταν λες "λίγο ασφαλέστερο";
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Μιας και μιλάμε για φτηνούς web hosters με εύχρηστα site builders, εγώ έχω να προτείνω τη sigma web (https://www.sigmaweb.gr/members/cart.php?gid=0000000001)
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

za√‘ag

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 17 Φεβ 2010, 08:10:17 ΜΜ
Τί εννοείς όταν λες "λίγο ασφαλέστερο";

Είναι καλύτερο σε θέματα ασφάλειας. Δεν παραβιάζεται το ίδιο εύκολα
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

koemm

σας ευχαριστω ολους παρα πολυ ηδη αρχιζω να εχω μια μικρη εικονα και να βλεπω που και πως θα μπορουσα να κανω κατι που θα μου αρεσε!!!
εχω μια μικρη απορια,προχωραω και κανω δωρεαν μια σελιδα χρησιμοποιωντας ενα site απο τα παραπανω για να την φτιαξω οταν θα την ανεβασω θα μου εμφανιζεται σαν πχ koemm.gr  η θα μου βγει κατι σαν πχ koemm.gr.com το domain μου πχ ειναι το  koemm
ευχαριστω για την υπομονη !!!   :)