Αναβάθμιση ;;

Ξεκίνησε από za√‘ag, 25 Μαΐου 2019, 08:59:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Μου έδειξε τις εξής επιλογές
(με τη σειρά updates2 / updates3 )

Η εικόνα updates δείχνει τι έχω ενεργό

Δεν καταλαβαίνω γιατί τα δείχνει έτσι ...
Να προχωρήσω;



«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Η εικόνα updates2 σημαίνει ότι σε κάποια φάση πρόσθεσες κάποια προβληματική πηγή λογισμικού, οπότε σε προειδοποιεί ότι δεν μπορούν να γίνουν σωστά τα updates από εκεί.
Η εικόνα updates3 σου δείχνει τα πακέτα που θα αναβαθμιστούν. Όλα καλά εκεί, το ltsp-docs ενσωματώθηκε στο ltsp-server οπότε καλά κάνει και αφαιρείται.

Τώρα αν θες περισσότερες πληροφορίες στο ποια πηγή είναι η προβληματική, τρέξε sudo apt update; sudo apt full-upgrade από τερματικό, ώστε να δούμε όλα τα μηνύματα.

gidarakos

#2
Με σημερινό update από το γραφικό περιβάλλον μου εμφάνισε τα ίδια μηνύματα..
Με sudo apt update; sudo apt full-upgrade φαίνονται όλα καλά!

Update:
Επίσης από κονσόλα εμφάνισε:
Τα ακόλουθα πακέτα εγκαταστάθηκαν αυτόματα και δεν χρειάζονται πλέον:
  linux-headers-4.15.0-48 linux-headers-4.15.0-48-generic
  linux-image-4.15.0-48-generic linux-modules-4.15.0-48-generic
  linux-modules-extra-4.15.0-48-generic
Χρησιμοποιήστε 'sudo apt autoremove' για να τα διαγράψετε.

za√‘ag

Κι εγώ αυτό έτρεξα από κονσόλα

sudo apt full-upgrade --yes

και όλα μια χαρά.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Οι παλιοί πυρήνες και τα παλιά άχρηστα πακέτα μπορούν να αφαιρεθούν από το σχετικό μενού των sch-scripts, ή με την εντολή sudo apt autoremove --purge

Προσοχή, αν η λίστα αυτών των πακέτων είναι πολύ μεγάλη, ανεβάστε την εδώ πριν πατήσετε ΟΚ· π.χ. αν κάποιος κάποτε αφαιρέσει κατά λάθος ένα σημαντικό πακέτο, μπορεί εκείνη τη στιγμή να αφαιρεθεί και το μεταπακέτο ubuntu-mate-desktop, και μετά από μέρες στο επόμενο autoremove μπορεί να αφαιρεθούν και όλα τα πακέτα που είχαν μπει με το ubuntu-mate-desktop.

jim_katsar

Λίστα από αρχεία προς αφαίρεση.. είναι πολλά!!!

Στα ορφανά πακέτα υπάρχει και ένα αρχείο: 'grub-efi-amd64-bin' αυτό αν αφαιρεθεί θα υπάρχει θέμα με το boot; Στο μηχάνημα υπάρχει dual boot με win10 και UbuntuMate 32bit. Όταν το φτιάχναμε κάναμε ένα τρικ προκειμένου να περαστούν μαζί win10+32bit Ubuntu!

Τα αφαιρώ ή τα αφήνω; Μιλάω για όλα!

alkisg

Δημήτρη για το grub-efi-amd64-bin δεν θυμάμαι τι είχαμε κάνει ακριβώς· οπότε κλείσε τους διαλόγους και τρέξε την παρακάτω από τερματικό ώστε να πεις στο πακέτο ότι δεν είναι ορφανό:
sudo apt install grub-efi-amd64-bin

Μετά καθάρισέ τα όλα τα υπόλοιπα, είναι επειδή κάποτε έβαλες το supertuxkart και μετά έβγαλες το κεντρικό πακέτο χωρίς τα βοηθητικά του.