Κλεινουν τα ελληνικα σχολεια της ομογενειας!

Ξεκίνησε από poursali, 13 Μαΐου 2010, 05:23:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

Παράθεση από: poursali στις 13 Μαΐου 2010, 06:17:15 ΜΜ
ακριβως σε αυτο πονταρουν. δυστυχως ο μεσος ελληνας που δουλευει 150 ωρες υπερωριες και δεν πληρωνεται, δεν ασφαλιζεται δεν εχει την πολυτελεια να ασχολειται ζητηματα οπως η συνειδηση, η παιδεια κλπ... δυστυχως δεν μπορει κανεις να τον κατηγορισει.. δυστυχως μερικες φορες δεν μπορεις να απευθυνθεις πουθενα..
+++++++++++++++++

poursali

Παράθεση από: iliasthes στις 13 Μαΐου 2010, 11:55:52 ΜΜ
Μα θα πάει. Από τις τσέπες του κόσμου είτε για να κρατηθούν σε αξιοπρεπές επίπεδο λειτουργίας τα σχολεία είτε για να στείλει τα παιδιά του σε ιδιωτικά σχολεία.

ναι και αυτο εχει γινει κατα καιρους... εβγαινε η εκκλησια πολλες φορες και ελεγε... τι ειναι για σας 500 ευρω? δωστε τα να πανε τα παιδια σε ιδιωτικο σχολειο...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

tom

Παράθεση από: poursali στις 13 Μαΐου 2010, 06:06:31 ΜΜ
να κλεισουμε την τηλεοραση μας για μια βδομαδα ειναι μια καλη αρχη.
πως κλεισαμε τα φωτα για μια ωρα δλδ?

Αυτό είναι αυτονόητο πλέον! Η τελευταία ελπίδα για δημοκρατία είναι το internet και συγκεκριμένα τα blogs.  Πάντος αν όντως συμβεί κάτι τέτοιο, κλείσει δηλαδή το κράτος τα ελληνικά σχολεία της ομογένειας πιστεύω είναι από τα μεγαλύτερα εθνικά εγκλήματα που μπορεί να κάνει. Στα μέσα έχει βγει κάτι; Έχει γίνει κάποια ερώτηση στη βουλή, δε γνωρίζω ...
Πάντος πιστεύω ότι ίσως είμαστε βιαστικοί. Μπορεί μόνο για φέτος να μην γίνουν αποσπάσεις γιατι υπάρχει επάρκεια. Θα δούμε.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

elf

Μάλλον κάποιοι αποφάσισαν ότι για το δημοσιονομικό χρέος της Ελλάδας φταίνε οι ομογενείς που θέλουν ντε κ καλά να μάθουν ελληνικά!!! Άκου απαίτηση!
Και καλά, είναι πια εμφανές ότι έχουν ξεφτιλιστεί τα πάντα, έπρεπε να φτάσει Μάιος για να το ανακοινώσουν; Έπρεπε να κάνω τόσες ώρες εντατικά μαθήματα ξένης γλώσσας, με το ανάλογο οικονομικό κόστος, ώστε να μάθω μόλις σήμερα ότι δεν θα γίνουν οι αποσπάσεις; Τι σκέφτονταν; ότι αν δεν το ανακοινώσουν δεν θα το μάθουμε κιόλας; ότι όσο αργούν να το ανακοινώσουν, το πρόβλημα θα εξαφανιστεί και τα σχολεία της ομογένειας δεν θα κλείσουν; ή μήπως ότι θα περισσέψουν λεφτά από το φαγοπότι για να δωθούν και στα σχολεία; Αλλά τι ψάχνω και γω τώρα...

amichail

Δείτε και αυτό http://www.alfavita.gr/ank_b/ank13_5_10_1840.php από το Σύλλογο Ελλήνων Εκπαιδευτικών Καΐρου
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

poursali

οχι δεν βιαζομαστε καθολου. αυτοι ξερουν και κανουν τη δουλεια τους. εγω δεν πιστευω οτι θα ειναι μονο για φετος. αλλωστε μονο για φετος το οφελος ειναι μηδαμινο και δεν αντισταθμιζεται απο τα προβληματα που θα προκαλεσει. ηδη οπως σας ειπα η ανιψια μου κανει 9 ωρες λιγοτερες στο δημοτικο και αυτο σε μια πολη της Γερμανιας οπως στο Μοναχο που εχει 5 δημοτικα. φανταστειτε τι εχει να γινει σε μικροτερες επαρχιες.
ουσιαστικα προδοσαν τα ονειρα των γονιων και των παιδιων των ελληνοπουλων της ομογενειας. φανταστειτε να ειστε το παιδι ή ο γονιος ενος παιδιου που παει 1η λυκειου, ή γυμνασιο.. ή φανταστειτε να ετοιμαζοσασταν να το στειλετε του χρονου στην 1η δημοτικου.. τι θα κανατε?

φημες (που αφηνουν οι ιδιοι να αιωρουνται) λενε οτι ειναι μονο για φετος. εννοειτε πως κατι τετοιο δεν στεκει.
σας ειπα και παλι, ο γαμπρος μου ειναι προεδρος του συλλογου γονεων και κηδεμονων. ξερετε με ποσα χρηματα επιδοτει το γερμανικο κρατος τα ελληνικα σχολεια?
με 600 ευρω/παιδι/μηνα. +το γεγονος οτι προσφερει τα κτιρια χωρις την καταβολη του ενοικιου.
τα νουμερα τα ξερουν ολοι οσοι περασαν απο εκει. στο συνολο: το γερμανικο δημοσιο καλυπτει το 80% των εξοδων... αλλα προφανως ενα 20% των εξοδων για να πανε κατι "παιδακια" στο σχολειο να μαθουν την μητρικη τους γλωσσα, να ερθουν στην πατριδα τους για διακοπες και αργοτερα για δουλεια-σπουδες κλπ κλπ ειναι ψιλα γραμματα...

να δειτε που θα εχουν το θρασος οι πολιτικοι μας να παρεβρεθουνε σε καμια πολιτιστικη εκδηλωση της ομογενειας και να εκφρασουν το ποσο "υπερηφανοι" αισθανονται για τους ελληνες της διασπορας....

μα και αυτοι επιτελους δλδ, ας ξεκολλησουν με την ελλαδα.... τι την θελουν?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

stratosg

Δεν είναι τίποτα σπουδαίο βρε παιδιά. Ότι γίνεται, γίνεται διότι ο κ. Πρωθυπουργός είναι παιδί της διασποράς και καταλαβαίνει απόλυτα τις ανάγκες τους.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Vangelis

Ψυχραιμία παιδιά....
poursali έχω την εντύπωση ότι τα δημοτικά σχολεία στο Μόναχο είναι ενταγμένα.  Συνεπώς το πρόγραμμα το κανονίζουν οι Γερμανοί.  Επίσης 9 ώρες μείωση μου φαίνονται πολλές, πόσες ώρες έκαναν τα παιδία Ελληνικά?.    Στις τάξεις μητρικής γλώσσας γυμανσίου τα παιδία κάνουν συνολικά 9 ώρες μάθημα στα Ελληνικά.
Θα ήθελα πάντω να μάθω περισσότερα.


Σχετικά με το
http://sibilla-gr-sibilla.blogspot.com/2010/05/blog-post_7734.html
θα έλεγα ότι αν ο συνάδελφος κάνει μάθημα μόνο στο Νανσύ τότε καλώς δεν του πληρώνουν έξοδα μετακίνησης απο το Παρίσι στο Νανσύ.   Φυσικά αν κάνει μάθημα και στο Παρίσι τα πράγματα αλλάζουν.  Θυμίζω όμως ότι στη Γαλλία οι συνάδελφοι κάνουν μάθημα μόνο Τετάρτη απόγευμα και Σάββατο πρωϊ  (φυσικά δεν συμπληρώνουν ωράριο).

Επειδή με ενδιαφέρει πάντως απόσπαση στη Γερμανία θα το ψάξω να δω τι εννοεί ο ποιητής ....

poursali

δεν ισχυει αυτο vangelis, τα ελληνικα σχολεια στη γερμανια εχουν διευθυντη ο οποιος ειναι αποσπασμενος απο ελλαδα οπως και ολες οι υπολοιπες ειδικοτητες. κανουν οτι και εμεις εδω με τη διαφορα οτι εχουν παραπανω ωρες γερμανικων στο προγραμμα. ξεκινουν (αν θυμαμαι καλα) απο 8 περιπου στο δημοτικο μεχρι και την 3η γυμνασιου, ενω στο λυκειο φτανουν τις 2-3.
κατα τα αλλα ειναι εντελως ελληνικα. τα ιδια βιβλια κλπ κλπ.
αυτο εννουσες με "ενταγμενα"?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Vangelis

Poulsali  tα "ενταγμένα" τμήματα είναι κανονικά Γερμανικά σχολεία τα οποία προσφέρουν επιπλέον ώρες (φιλολογικές) στη μητρική γλώσσα των παιδιών.  Αυτές τις φιλολογικές ώρες τις κάνουν αποσπασμένοι έλληνες εκπαιδευτικοί.
Τα σχολεία που περιγράφεις εσύ υπάρχουν μόνο στην Ρηνανία Βεστφαλία.  Εκεί υπάρχουν αμιγή Ελληνικά σχολειά με καθαρά ελληνικό πρόγραμμα μόνο που κάνουν επιπλέον ώρες γερμανικών.
Στη Βάδη – Βυρτεμβέργη  υπάρχου τα τμήματα μητρικής γλώσσας που τα παιδία πάνε υποχρεωτικά  στο Γερμανικό σχολείο και αν θέλουν το απόγευμα παρακολουθούν τμήματα Ελληνικών (περίπου 6-9 ώρες την εβδομάδα).  Στο ίδιο κρατίδια υπάρχουν αμιγή Ελληνικά Λύκεια και ορισμένα ενταγμένα.
Στη Βαυαρία όλα τα δημοτικά και τα Γυμνάσια είναι ενταγμένα και μόνο τα Λύκεια είναι καθαρά Ελληνικά.


Τελευταίες πληροφορίες που δικαιολογούν ίσως τη διακοπή των αποσπάσεων για φέτος.

Σε κρατίδιο της Γερμανίας εντοπίστηκαν 400 !!! γραμμένοι μαθητές "φαντάσματα"  με σκοπό τη δημιουργία εικονικών τμημάτων.
Δεν έμαθα για όλη τη Γερμανία τι γίνεται.
Επίσης στην Αγγλία  για τις ανάγκες 24 μαθητών έχουν αποσπαστεί 28 καθηγητές!!!

Μηπως αυτά είναι τα "σχολεία" που κλείνουν?

poursali

Vangelis, ημουν μαθητης 12 χρονια (δημοτικο, γυμνασιο και λυκειο) στο Μοναχο και σε πληροφορω οτι τα σχολεια λειτουργουσαν και λειτουργουνε ακομα οπως το περιεγραψα παραπανω.
εκανα μαθηματικα, εκθεση, καλλιτεχνικα, μουσικη, λογοτεχνια, φυσικη, χημεια, γεωγραφια, γυμναστικη με ελληνα αποσπασμενο καθηγητη στα ελληνικα με τα ιδια ακριβως βιβλια που εκαναν και οι συμμαθητες μου στην Ελλαδα.
μονο γερμανικα διδασκομασταν στα γερμανικα καποιες ωρες παραπανω απο το συνηθισμενο, αλλα αυτο ηταν ολο.

εσυ τις δικες σου πληροφοριες απο που τις αντλεις?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Vangelis

poursali εγω ήμουν καθηγητής στην Βάδη Βυρτεμβέργη πρίνα απο αρκετά χρόνια αλλά μπορεί να άλλαξαν τα πράγματα απο τότε (θα μάθω).

Τελευταίες πληροφορίες πάντως είναι ότι το Υπουργείο αποφάσισε απο 2500 αποσπασμένους δάσκαλους - καθηγητές που έχει στο εξωτερικό να κρατήσει μόνο 1300.

poursali

μακαρι να ειναι ετσι vangelis τα πραγματα. οποτε λογικα ουτε του χρονου θα παρουν (για να μειωθουν κατα 40% περιπου οι εκπαιδευτικοι) και μετα θα κρατησουν αυτη την ισορροπια.
μενει να δουμε αν ειναι οντως ετσι. επισης αναρωτιεμαι αν αυτη τη μειωση την "αντεχουν" τα σχολεια ή αν τελικα και εκει εγινε κατασπαταληση προσωπικου (ως προς το πληθος τους).

για να δουμε. αν και δεν ειμαι αισιοδοξος.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ