Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

maria2

Γεια σας και απο εμενα! Θα ήθελα βοηθεια...
Μεχρι περισι ειχα και δ-βαση και eschool. Φετος λεω να μην συνεχισω με τη δ-βαση αλλα μονο με eschool. Σωστα λετε κανω; Ή θα εχει προβληματα; Τα εχουν λεισει τα πολλα προβληματα;
Ακομα δεν ξερω πως κανω επανεγγραφη ταξεων, δηλαδη απο την Α στη Β΄και απο τη Β στη Γ.... ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ;;;;
Ευχαριστω...

austenj

Παράθεση από: evbak στις 21 Σεπ 2010, 12:55:17 ΜΜ
Πήγα σε Γυμνάσιο που χρησιμοποιεί το Αβάκιο το οποίο και το ενημέρωσα με τους νέους μαθητές για να μπορέσω να φτιάξω γρήγορα τα τμήματα.
Το e-school είναι εγκαταστημένο και ενημερωμένο αλλά δεν έχει περαστεί κανενας μαθητής.
Εσείς που το έχετε ξαναδουλέψει πως μου προτείνετε να εισάγω τα δεδομένα; (Μπορώ να τα βγάλω σε excel από το Αβάκιο.)
Ποια είναι τα βήματα πριν εισάγω μαθητές; Πρέπει να φτιάξω τμήματα πρώτα ή κάτι άλλο;
Μήπως υπάρχει κάποιο αναλυτικό εγχειρίδιο χρήσης; Βρήκα ένα αλλά ήταν πολύ γενικό.
Σας ευχαριστώ
Έχω την εντύπωση ότι το πρόγραμμα που δίνεται για τη μετάπτωση των στοιχείων από την προηγούμενη βάση στο e-school υποστηρίζει και την περίπτωση του Αβάκιου.
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα σου δώσει τη δυνατότητα να ενημερώσεις το e-school με όλα τα δεδομενα που αφορούν την σχολική χρονιά 2009-2010 (τουλάχιστον εγώ δεν είδα να υπάρχει και άλλη επιλογή....) οπότε όλα θα περαστούν αυτόματα.
(Σ.σ. μόνο για ότι αφορά τελικά αποτελέσματα δεν είμαι σίγουρη, θα το δώ σήμερα)
Αφού κάνεις τη μετάπτωση στη συνέχεια:
1. εκτελείς συγχρονισμό με την ΚΒΔ (Διαχείρηση --> Συγχρονισμός με την ΚΒΔ, εδώ το όνομα χρήση/κωδικός που θα σου ζητήσει είναι αυτά που χρησιμοποιεί το σχολείο στο ΠΣΔ)
2. Επιλύεις τυχόν προβλήματα με διασταυρώσεις (εγώ τους βλέπω με την επιλογή Αρχειο > Μαθητές>Γενικά , και στα φίλτρα αναζήτηση δίνω "Ναι" στην επιλογό "Για διασταύρωση")
3. Εκτελείς, εφόσον χρειάζεται όλα τα βήματα για την έκδοση τελικών αποτελεσμάτων (δες αυτό: http://www.keplinet-chanion.gr/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=117&Itemid=170)
ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ (φρόντισε να είναι επιλεγμένο το 2009-2010)
Στη νέα σχολική χρονιά:
4. Εκτελείς ανανέωση εγγραφής για τους μαθητές του σχολείου (υπάρχει σχετική επιλογή)
5. Εισάγεις τους νέους μαθητές (Α' τάξη, μεταγραφές)
6.Δημιουργείς τα τμήματα (προσοχή με τις επιλογες των ξένων γλωσσών)
7. Κατανέμεις τους μαθητές στα τμήματα (υπάρχει σχετική επιλογή όπου το κάνεις μαζικά)
9. Εκτελείς συγχρονισμό με τη ΚΒΔ
10. ελέγχεις για αυτούς που δεν διασταυρώνονται

evbak

Παράθεση από: austenj στις 21 Σεπ 2010, 05:24:53 ΜΜ
Έχω την εντύπωση ότι το πρόγραμμα που δίνεται για τη μετάπτωση των στοιχείων από την προηγούμενη βάση στο e-school υποστηρίζει και την περίπτωση του Αβάκιου.
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα σου δώσει τη δυνατότητα να ενημερώσεις το e-school με όλα τα δεδομενα που αφορούν την σχολική χρονιά 2009-2010 (τουλάχιστον εγώ δεν είδα να υπάρχει και άλλη επιλογή....) οπότε όλα θα περαστούν αυτόματα.
(Σ.σ. μόνο για ότι αφορά τελικά αποτελέσματα δεν είμαι σίγουρη, θα το δώ σήμερα)
Αφού κάνεις τη μετάπτωση στη συνέχεια:
1. εκτελείς συγχρονισμό με την ΚΒΔ (Διαχείρηση --> Συγχρονισμός με την ΚΒΔ, εδώ το όνομα χρήση/κωδικός που θα σου ζητήσει είναι αυτά που χρησιμοποιεί το σχολείο στο ΠΣΔ)
2. Επιλύεις τυχόν προβλήματα με διασταυρώσεις (εγώ τους βλέπω με την επιλογή Αρχειο > Μαθητές>Γενικά , και στα φίλτρα αναζήτηση δίνω "Ναι" στην επιλογό "Για διασταύρωση")
3. Εκτελείς, εφόσον χρειάζεται όλα τα βήματα για την έκδοση τελικών αποτελεσμάτων (δες αυτό: http://www.keplinet-chanion.gr/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=117&Itemid=170)
ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ (φρόντισε να είναι επιλεγμένο το 2009-2010)
Στη νέα σχολική χρονιά:
4. Εκτελείς ανανέωση εγγραφής για τους μαθητές του σχολείου (υπάρχει σχετική επιλογή)
5. Εισάγεις τους νέους μαθητές (Α' τάξη, μεταγραφές)
6.Δημιουργείς τα τμήματα (προσοχή με τις επιλογες των ξένων γλωσσών)
7. Κατανέμεις τους μαθητές στα τμήματα (υπάρχει σχετική επιλογή όπου το κάνεις μαζικά)
9. Εκτελείς συγχρονισμό με τη ΚΒΔ
10. ελέγχεις για αυτούς που δεν διασταυρώνονται

Το πρόγραμμα μετάπτωσης δεν υποστηρίζει το Αβάκιο.
Εγώ δεν θέλω να μπλεχτώ με την προηγούμενη χρονιά αλλά να περάσω όλους τους μαθητές για το 2010-11. Θα ξεκινήσω με εισαγωγή με αρχείο EXCEL και όπου κολλήσω θα επανέλθω..
Ευχαριστώ πολύ και αν κάποιος άλλος-η γνωρίζει κάτι περισσότερο ας γράψει

za√‘ag

@evbak:

Αν περάσεις τα στοιχεία από το Excel να προσέξεις να πάρεις με 1 αρχείο ΟΛΟΥΣ τους μαθητές ... ΟΧΙ κατά τάξη σε διαφορετικά αρχεία. Το είχα κάνει πέρυσι και ΔΕΝ δούλεψε. Δηλ. ΔΕΝ ΔΕΧΟΤΑΝ 2η εισαγωγή από αρχείο Excel
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

evbak

Παράθεση από: za√'ag στις 22 Σεπ 2010, 02:05:52 ΜΜ
@evbak:

Αν περάσεις τα στοιχεία από το Excel να προσέξεις να πάρεις με 1 αρχείο ΟΛΟΥΣ τους μαθητές ... ΟΧΙ κατά τάξη σε διαφορετικά αρχεία. Το είχα κάνει πέρυσι και ΔΕΝ δούλεψε. Δηλ. ΔΕΝ ΔΕΧΟΤΑΝ 2η εισαγωγή από αρχείο Excel

Καλά που μου το είπες...

Σε ευχαριστώ

alpapanto

Συναδελφοι καλησπερα, μια βοηθεια παρακαλω...
στην προσπαθεια που εκανα να δημιουργήσω το αρχειο που χρειαζεται για τη μετάπτωση στο eschool(μιλαω για το ΝΕΣΤΩΡΑ), μου βγαζει το μηνυμα: " αδυναμια αναγνωρισης μαθηματος ! ταξη:Β - Μαθημα Πολιτική και Δίκαιο -Α- - - 210".
Τι κανω??Μπορειτε να βοηθησετε??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

nikos33

σιγουρα εκανες αντιστοιχιση ολων των μαθηματων για ολες τις ταξεις ?

alpapanto

Αυτο απο που γίνεται? εγώ ξεκίνησα με την εντολη δημιουργιας του αρχειου, (Αρχεια--> Νεστωρ Γενικα..., ) , στη συνεχεια στο παραθυρο με τις καρτελες εκανα τις ενημερωσεις που αφορουν τιτλο εγγραφης , σχολείο προελευσης κτλ. , πατησα δημιουργια αρχειου και εβγαλε το μηνυμα που αναφερω πιο πανω, που αφορα μαθημα. Σορυ αν  η λυση στο προβλημα μου ειναι απλη και δεν το καταλαβαινω, αλλα αν μπορειτε βοηθηστε.
Μήπως πρέπει να κάνω κατι αλλο προηγουμένως?
Κοιταζω και στο εντυπο απο το ΠΛΗΝΕΤ Χανιων (οδηγιες μεταπτωσης) και δε βοηθιεμαι...

Και μιας και σας ζαλισα και κατι ακομη. Στο γυμνασιο εχει ερθει ενας μαθητης με μεταγραφη απο αλλο γυμνασιο. Οταν του κανω εγγραφη, εκει που λεει στοιχεια 1ης εγγραφης,  στο πεδιο σχολειο προελευσης τι βαζω?

Ευχαριστω και παλι

alpapanto

Συναδελφοι καλησπερα, μια βοηθεια παρακαλω...
στην προσπαθεια που εκανα να δημιουργήσω το αρχειο που χρειαζεται για τη μετάπτωση στο eschool(μιλαω για το ΝΕΣΤΩΡΑ), μου βγαζει το μηνυμα: " αδυναμια αναγνωρισης μαθηματος ! ταξη:Β - Μαθημα Πολιτική και Δίκαιο -Α- - - 210".
ξεκίνησα με την εντολη δημιουργιας του αρχειου, (Αρχεια--> Νεστωρ Γενικα..., ) , στη συνεχεια στο παραθυρο με τις καρτελες εκανα τις ενημερωσεις που αφορουν τιτλο εγγραφης , σχολείο προελευσης κτλ. , πατησα δημιουργια αρχειου και εβγαλε το μηνυμα που αναφερω πιο πανω, που αφορα μαθημα. Συγνώμη αν η λυση στο προβλημα μου ειναι απλη και δεν το καταλαβαινω, αλλα αν μπορειτε βοηθηστε.
Μήπως πρέπει να κάνω κατι αλλο προηγουμένως?
Κοιταζω και στο εντυπο απο το ΠΛΗΝΕΤ Χανιων (οδηγιες μεταπτωσης) και δε βοηθιεμαι...

Και μιας και σας ζαλισα και κατι ακομη. Στο γυμνασιο (α ταξη)εχει ερθει ενας μαθητης με μεταγραφη απο αλλο γυμνασιο. Οταν του κανω εγγραφη, εκει που λεει στοιχεια 1ης εγγραφης,  στο πεδιο σχολειο προελευσης τι βαζω? Το δημοτικο που τελειωσε, το γυμνασιο απο το οποίο ήρθε ή το δικό μου σχολείο?

Ευχαριστω εκ των προτερων

mour

Παράθεση από: alpapanto στις 23 Σεπ 2010, 05:03:45 ΜΜ
Συναδελφοι καλησπερα, μια βοηθεια παρακαλω...
στην προσπαθεια που εκανα να δημιουργήσω το αρχειο που χρειαζεται για τη μετάπτωση στο eschool(μιλαω για το ΝΕΣΤΩΡΑ), μου βγαζει το μηνυμα: " αδυναμια αναγνωρισης μαθηματος ! ταξη:Β - Μαθημα Πολιτική και Δίκαιο -Α- - - 210".
ξεκίνησα με την εντολη δημιουργιας του αρχειου, (Αρχεια--> Νεστωρ Γενικα..., ) , στη συνεχεια στο παραθυρο με τις καρτελες εκανα τις ενημερωσεις που αφορουν τιτλο εγγραφης , σχολείο προελευσης κτλ. , πατησα δημιουργια αρχειου και εβγαλε το μηνυμα που αναφερω πιο πανω, που αφορα μαθημα. Συγνώμη αν η λυση στο προβλημα μου ειναι απλη και δεν το καταλαβαινω, αλλα αν μπορειτε βοηθηστε.
Μήπως πρέπει να κάνω κατι αλλο προηγουμένως?
Κοιταζω και στο εντυπο απο το ΠΛΗΝΕΤ Χανιων (οδηγιες μεταπτωσης) και δε βοηθιεμαι...

Και μιας και σας ζαλισα και κατι ακομη. Στο γυμνασιο (α ταξη)εχει ερθει ενας μαθητης με μεταγραφη απο αλλο γυμνασιο. Οταν του κανω εγγραφη, εκει που λεει στοιχεια 1ης εγγραφης,  στο πεδιο σχολειο προελευσης τι βαζω? Το δημοτικο που τελειωσε, το γυμνασιο απο το οποίο ήρθε ή το δικό μου σχολείο?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Για το πρώτο δεν ξέρω να πω κάτι, για την εγγραφή του μαθητή παίζουν 2 περιπτώσεις
α) δεν τον έχουν περάσει στο e-school Και τον περνάς κανονικά με τίτλο εγγραφής δημοτικου κλπ
β) Τον έχουν περάσει οπότε πρέπει να περαστεί με μεταγραφή, ΑΛΛΑ πρέπει και το ΑΛΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ να ενημερώσει το e-school για τη μεταγραφή και να συγχρονισμό με την ΚΒΔ. Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το πιο προβληματικό σημείο της λειτουργίας του συστήματος: Από το τελείως ΧΥΜΑ στο ΝΕΣΤΩΡ, στην εφαρμογή αυστηρών κανόνων με ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ στο e-school

seisaxtheia

#175
Σχετικά με τη μετεγγραφή του μαθητή, στην καρτέλα της εγγραφής, συμπληρώνεις ότι ήρθε με σημείωμα μετεγγραφής και στο σχολείο προέλευσης πληκτρολογείς την ονομασία του σχολείου απ'το οποίο ήρθε. Εναλλακτικά, μπορείς να συμπληρώσεις τον κωδικό που αντιστοιχεί στο σχολείο αυτό. Υπάρχει ένα excel με τους κωδικούς σχολείων, ονομασίες και τύπους σχολείων όπως ακριβώς χρησιμοποιούνται στην κεντρική βάση, ούτως ώστε να μην προκύπτει πρόβλημα διασταύρωσης στοιχείων.

alpapanto

Ευχαριστω, δουλεψε αυτο με τη μετεγγραφη και μετα το συγχρονισμο , ολοι οι μαθητες ειναι "πρασινοι". οποτε υποθετω ειμαι οκ. Ετσι δεν ειναι??
Οσο για την αλλη ερωτηση μου, η λυση μαλλον ειναι η χρηση του ΝΕΣΤΩΡΑ...
Καλό σας Σαββατοκύριακο

aspd

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 21 Σεπ 2010, 12:27:36 ΠΜ
Μήπως έχεις λάθος στο τύπο και στην ονομασία του σχολειού από τα οποία προέρχονται οι μαθητές. Πολλές φορές ένα δημοτικό έχει οριστεί ως ολοήμερο και κατά την καταχώρηση το περνάμε ως απλό δημοτικό

Τελικά κατάφερα και διασταύρωσα όλους τους μαθητές.
Σε μερικούς όντως το πρόβλημα ήταν στα στοιχεία του σχολείου προέλευσης. Σε ένα Δημοτικό το είχα ορίσει σαν ολοήμερο ενώ ήταν απλό Δημοτικό και σε άλλα δύο ο κωδικός του σχολείου όπως τον είδα στις λίστες των κωδικών δεν είχε ένα μηδέν μπροστά που χρειαζόταν.
Υπήρχε πρόβλημα όμως σε 10 περίπου μαθητές από ένα Δημοτικό, για το οποίο τελικά από την ομάδα υποστήριξης του e-school έσβησαν όλα τα στοιχεία του Δημοτικού από την κεντρική βάση δεδομένων και έτσι σε εμάς διασταυρώθηκαν αμέσως.


Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Δημήτρης Δαλαγιώργος στις 21 Σεπ 2010, 01:49:57 ΜΜ
Ξέρω ότι το μηχάνημα που φιλοξενεί το e-school πρέπει να έχει συγκεκριμένο όνομα για να δουλέψει σωστά η βάση δεδομένων.

Το όνομα της ομάδας ή το domain παίζει ρόλο; Δηλαδή, αν αλλάξω το όνομα της ομάδας δικτύου από το συνηθισμένο WORKGROUP σε κάτι διαφορετικό, π.χ. ADMINISTRATION θα υπάρξει πρόβλημα; Λίγο που κοίταξα το xml με τις παραμέτρους ρύθμισης, πουθενά δεν υπάρχει πεδίο για ομάδα δικτύου ή domain οπότε υποθέτω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα, αλλά αν κάποιος ξέρει σίγουρα θα ήθελα να μου πει για να προχωρήσω στην αλλαγή.
Απ'ότι ξέρω μόνο το όνομα του υπολογιστή  απαιτείται να μην αλλάξει μετά την εγκατάσταση του eschoo και όχι η ομάδα εργασίας ή το domain

katerinakap

Παράθεση από: Laertis στις 17 Σεπ 2010, 07:11:13 ΜΜ
Συνάδελφοι στα Λύκεια τι γίνεται ; Έχει έρθει καμιά οδηγια για αποκλειστική χρήση του e-school ή συνεχίζετε με τον Νεστορα μέχρι νεωτέρας ;
Εγώ πάντως δεν το έχω χρησιμοποιήσει πέρα απο την μετάπτωση της περασμένης χρονιάς (και ούτε πρόκειται να το κάνω εδώ που τα λέμε ) ...
ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΑΔ(ΑΘΛΗΤΙΚΑ) ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΥΣΙ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΛΟΓΩ ΓΡΙΠΗΣ, ΜΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΜΑΘΗΤΗ ΤΟΥ ΤΑΔ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΞΗ ΑΠΟ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ Η Δ-ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΠΕΡΝΑΕΙ.
ΑΠΟ ΤΟ SUPPORT ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ ΟΤΙ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΣΤΟΝ  EPAFO KAI ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ.