Από το grub σταμάτησαν να φορτώνονται τα ubuntu 16.04

Ξεκίνησε από aspd, 11 Ιαν 2018, 03:10:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Στο server στο εργαστήριο υπάρχουν ubuntu 16.04 ΜΑΤΕ και ubuntu 12.04.
Δούλευα κανονικά στα ubuntu 16.04.
Τερμάτισα τον υπολογιστή.
Μετά από 1-2 ώρες τον άνοιξα, μπήκε στο grub menu, επέλεξα ubuntu 16 και έκανε κατευθείαν επανεκκίνηση. Το δοκίμασα πολλές φορές και έκανε το ίδιο.
Αν διαλέξω ubuntu 12 φορτώνονται σωστά.

Δεν έσβησα κάτι και ο τερματισμός των ubuntu 16 είχε γίνει σωστά. 
Θα δοκιμάσω αύριο να κάνω reconfigure το grub. Μήπως έχετε καμιά  ιδέα τι άλλο να κάνω;

disal

Το ίδιο και στο δικό μου σήμερα (ubuntu mate 16.04). Μήπως έγινε Meltdown update στο νέο kernel και δε λειτουργεί σωστά;
Υποθέτω, γιατί φορτώνοντας τον προηγούμενο kernel (σου το βγάζει στο grub menu αφού επιλέξεις advanced options), δουλεύει κανονικά.

apapakL

Απ' ότι φαίνεται υπάρχει πρόβλημα με το 1ο patch για τα τελευταία θέματα ασφαλείας που προέκυψαν ----> http://www.zdnet.com/article/linux-vs-meltdown-ubuntu-gets-second-update-after-first-one-fails-to-boot/

Όπως αναφέρεται στο παραπάνω άρθρο, χρειάζεται να γίνει boot με παλαιότερο πυρήνα που λειτουργεί και στη συνέχεια ξανά update για να έρθει νεότερο patch....

aspd

#3
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

θα πρέπει να μπω σε παλιότερο  πυρήνα του ubuntu 16 έτσι δεν είναι (π.χ. 4.10.0-42-generic);
και μετά sudo apt-get dist-upgrade;

apapakL


aspd

Μπήκα στην έκδοση 4.10.0-42-generic και έκανα sudo apt-get dist-upgrade και έγινε κανονικά η ενημέρωση.

Δεν πρέπει όμως κάπως να σβηστεί η default έκδοση (4.13.0-26); Συνεχίζει να φορτώνει από εκεί και πάλι δεν κάνει κατευθείαν boot.

Ξεκινάει μόνο αν πάω στο advanced options και φορτώσω τον πυρήνα 4.10.0-42-generic.


 

apapakL

Δεν βλέπεις τον νεοτερο πηρυνα δηλαδή; Δοκιμασε apt update πρώτα και μετά apt full-upgrade.

bright

Παράθεση από: apapakL στις 12 Ιαν 2018, 07:37:08 ΜΜ
Δεν βλέπεις τον νεοτερο πηρυνα δηλαδή; Δοκιμασε apt update πρώτα και μετά apt full-upgrade.
Συνάδελφοι καλησπέρα,
πως το έχετε εγκαταστήσει το ubuntu mate 16.04 παράλληλα με το 12.04, ως dual boot; Ρωτάω γιατί θέλω να το εγκαταστήσω και εγώ κάποια στιγμή. Στο σχολείο έχω στον server  μόνο ubuntu 12.04 (δεν έχω άλλο λογισμικό δλδ). 

aspd

@apapakL
Σε ευχαριστώ πολύ.
Δε βλέπω κάποιον νεότερο πυρήνα, κάτι διαφορετικό από αυτό που έβλεπα εχθές. Θα δοκιμάσω τα apt update πρώτα και μετά apt full-upgrade τη Δευτέρα που θα είμαι στο σχολείο.

@bright
Για να εγκαταστήσεις δύο ή περισσότερα λειτουργικά συστήματα πρέπει να φτιάξεις κατάλληλα partitions στο δίσκο, με κάποιο εργαλείο, π.χ. το gparted.
Κάνεις boot από το Live dvd του ubuntu και τρέχεις το gparted.
Αν στο μηχάνημά σου υπάρχει μόνο ένα μεγάλο partition με τα ubuntu 12 (και λογικά ένα μικρό partition για το swap και ίσως ένα για home) πρέπει να κάνεις resize και να μικρύνεις το χώρο του μεγάλου και στον ελεύθερο χώρο να φτιάξεις άλλο partition για τα 16.
Επίσης πρέπει να σκεφτείς αν θα έχεις άλλο partition για το home.

Αφού φτιάξεις τα partitions μετά κάνεις εγκατάσταση από το live dvd προσέχοντας να εγκατασταθούν τα ubuntu στο partition που θέλεις.

aspd

Έκανα sudo apt update και μετά sudo apt full-upgrade.

Εξακολουθεί να έχει default την 4.13.0-26 και να μην φορτώνει από εκεί (να κάνει κατευθείαν επανεκκίνηση), ενώ να φορτώνει σωστά την 4.10.0-42-generic.

Αυτά στο server του εργαστηρίου και ακριβώς τα ίδια έγιναν το Σαββατοκύριακο και στο σπίτι μου.


διδάσκων αει διδασκόμενος

Μάλλον δεν έγινε upgrade ο πυρήνας σου (γιατί;) αλλά κι αν γίνει, ποιόν πυρήνα περιμένουμε να δούμε;

Το link του apapakL μας πηγαίνει στο ubuntu security notice: https://usn.ubuntu.com/usn/usn-3522-3/ που προτείνει τον πυρήνα 4.4.0-109. Αυτός όμως είναι άσχετος με τον δικό μας (4.13.0-26). Δηλαδή το upgrade θα είναι 4.13.0-26 => 4.4.0-109; Προφανώς κάτι δεν καταλαβαίνω.

Την ίδια μέρα πάντως (10 Ιανουαρίου) δημοσιεύτηκε αυτό: https://usn.ubuntu.com/usn/usn-3523-2/ που αναφέρεται κι αυτό στο Meltdown (CVE-2017-5754) και προτείνει πυρήνα που φαίνεται σχετικός με τον δικό μας.

Καταλαβαίνει κανείς να με φωτίσει κι εμένα;

aspd

Όταν έκανα upgrade δεν κατάλαβα να εμφανίστηκε κάποιο μήνυμα λάθους σχετικά με τον πυρήνα.

Για να μην πηγαίνω στο advanced options για να επιλέξω  4.10.0-42-generic λέω να σβήσω το 4.13.0-26 και βλέπουμε.

sudo apt-get purge linux-image-4.13.0-26-generic
sudo apt-get purge linux-headers-4.13.0-26-generic

mitsospap

Το ιδιο αλυτο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω. Βγαζει το grub menu και επιλεγεις παλιοτερους πυρηνες.
Σαν να μην εφτανε αυτο, ακομα και οταν επίλεγω παλιο πυρηνα:
1)ενας fat με καινουργιο σχετικα intel κανει επανεκινησεις και δεν μπουταρει ποτε
2)ολοι οι fat δεν τερματιζουν σωστα πλεον,τους κλεινω με κουμπι
3)μια εφαρμογη με 3d γραφικα ανοιγε και δεν ανοιγει πλεον σε μερικους επεξεργαστες...
Υπο διαλυση.?
Δεν ξερω τι να κανω. Να ανοιξω το synaptics package manager mark all updates και update all;

ΥΓ θα θελα να ξερω ολοι οι συναδελφοι που εχουν ακομα ltsp τι κανουν για να τα λυσουν...

Δημήτρης Γκίνης

Παράθεση από: mitsospap στις 15 Ιαν 2018, 11:26:06 ΜΜ
ΥΓ θα θελα να ξερω ολοι οι συναδελφοι που εχουν ακομα ltsp τι κανουν για να τα λυσουν...
Απάντηση: το σταυρό μας.....

aspd