Προγραμματισμος Διαγωνισματων

Ξεκίνησε από poursali, 05 Φεβ 2010, 10:26:42 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

katrina

Παράθεση από: Circle στις 11 Φεβ 2010, 02:07:10 ΠΜ
Όμως, ο νόμος που τώρα ισχύει είναι σαφής, μιλάει για επαναληπτικά διαγωνίσματα τα οποία δεν προειδοποιούνται και για τεστ στο μάθημα της ημέρας τα οποία επίσης δεν προειδοποιούνται.
Η επανάληψη δεν συνεπάγεται διαγώνισμα, το διαγώνισμα όμως προϋποθέτει επανάληψη.

Έτσι, άλλοι μαθητές είναι σε "πλεονεκτική θέση" στα μαθήματα στα οποία προειδοποιούνται σε σχέση με εκείνους τους μαθητές που δεν προειδοποιούνται.

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάνουμε κάτι άλλο από αυτό που τώρα λέει ο νόμος? Αυτό οδηγεί σε σύγχιση και σε ανισότητες. Αντί να αυθαιρετεί κάποιος, γιατί δεν στέλνει ένα έγγραφο με αιτιολογημένες ενστάσεις ή και προτάσεις, κάτι που θα μπορούσε να οδηγήσει σε αναθεώρηση και αλλαγή του νόμου προς το καλύτερο?


Τώρα καθώς το μάθημά μας θέλουμε να είναι αυτόνομο, φροντίζω να μην παίρνω ποτέ ώρες από το μάθημα με το οποίο μοιράζομαι το τμήμα! Όπως ποτέ κάποιο άλλο μάθημα δεν παίρνει ώρες από άλλο, το ίδιο ισχύει και για την πληροφορική. Θα μου ήταν πολύ πιο εύκολο να βάλω 9 διαγωνίσματα δανειζόμενη ώρες, όμως από νωρίς προγραμματίζω 18 διαγωνίσματα και κατά κανόνα δεν έχω πρόβλημα.
Δεν προειδοποιώ και δεν δίνω ημερομηνίες μα όπως το καταλαβαίνουμε όλοι, όταν γίνεται η επανάληψη και ζητάμε ιδιαίτερη προσοχή από τους μαθητές, κατά 90% αυτό οδηγεί σε διαγώνισμα.


Και εγώ μαζί σας είμαι, να αλλάξει αυτός ο τρόπος αξιολόγησης που ζητάει και διαγωνίσματα, μα μέχρι να γίνει η αλλαγή δεν ερμηνεύω όπως νομίζω, αλλά κάνω αυτό που ζητεί
Παράθεση από: poursali στις 11 Φεβ 2010, 12:03:39 ΜΜ
εγω γιατι αισθανομαι οτι αν δεν προειδοποιησουμε τους μαθητες μας ειναι σε μειονεκτικη θεση?
γιατι δεν εχω γνωρισει καθηγητη που δεν βαζει απροειδοποιητα διαγωνισμα? ισως να γνωρισα λιγους μεχρι τωρα και να μην ειναι αξιοπιστο το δειγμα μου, ισως να κανω λαθος υποθεσεις.... ισως να ξεκινησω μια ψηφοφορια?
ται.

είναι απλό. Αν βάλεις χωρίς προειδοποίηση, θα βαρεθείς να βαζεις βαθμούς Δημοτικού!
χου χου χου (να μας χαρώ και πως μας καταντήσανε)
Aραγε, το end  θά είναι happy;

poursali

σε περιπτωση που δεν το ειδε καποιος συναδελφος, ετοιμασα μια ψηφοφορια για το θεμα αυτο
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2620.0
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Dimitris365

#32
Ουδέν σχόλιον.