Προβλήματα σε clients και απελπιστικά αργή ταχύτητα Internet και στο server

Ξεκίνησε από 1o ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ, 25 Μαρ 2015, 08:34:33 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

1o ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

Καλησπέρα!
Πριν από 2 μήνες μετά το άνοιγμα του server  μου εμφάνισε μεγάλο πλήθος σφαλμάτων ( μου θύμιζε τις μπλε οθόνες των windows).
Τα μηνύματα αφορούσαν σφάλματα που δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει (ούτε και εγώ να καταλάβω). Έκανα επανεκκίνηση. Από τότε η ταχύτητα ανοίγματος ιστοσελίδων έχει γίνει απελπιστικά αργή. Για να μου κατεβάσει τη σελίδα του Google χρειάζεται πάνω από   3 λεπτά! Μερικοί από τους clients  δεν μπορούν να ανοίξουν  σελίδες του youtube.
Σκέφτηκα να ξανά εγκαταστήσω τα Ubuntu 12.04  εκτός και αν μπορεί κάποιος που έχει ακούσει κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα και ξέρει να με βοηθήσει.
Ευχαριστώ πολύ!

alkisg

Νομίζω ότι για τόσο ασαφή προβλήματα η καλύτερη λύση είναι η απομακρυσμένη βοήθεια. Έλα ένα πρωί από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC.


alkisg

Το πρόβλημα ήταν με το ipv6, πριν από 2 μήνες το ενεργοποίησε το ΠΣΔ στον router σου αλλά όμως φαίνεται να έχει σοβαρά προβλήματα, οπότε πάρε τηλέφωνο στο 801 11 801 81 να τα διορθώσουν ή να στο ξανα-απενεργοποιήσουν.
Στο μεταξύ σου απενεργοποίησα το ipv6 από το Ubuntu (όπως είναι και στα Windows) έτσι ώστε να συνδέεσαι μόνο με ipv4 και να πάει γρήγορα.