Μεταφορά αρχείων μαθητών σε επόμενη χρονιά

Ξεκίνησε από gidarakos, 13 Ιουν 2017, 03:42:07 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gidarakos

Το ζητούμενο είναι να γίνει μεταφορά των αρχείων των μαθητών στην επόμενη χρονιά.
Δηλαδή:
1) Τα αρχεία (/home) των μαθητών aΧuserΧ να μεταφερθούν στους χρήστες bΧuserΧ, των bXuserX στους cXuserX και τα παλιά αρχεία του cXuserX να διαγραφούν. Τα passwords είναι ίδια με τα usernames.
2) Επειδή κυρίως αφορά γυμνάσιο δεν εμπλέκονται χρήστες teachers.
3) Δεν ξέρω αν θα ήταν πιο εύκολο να αλλάζαμε τα ονόματα των χρηστών (a->b και b->c) χωρίς να γίνουν οι μεταφορές και να ξαναδημιουργούσαμε τους aXuserX.

alkisg

#1
Νομίζω ότι το καλύτερο σ' αυτήν την περίπτωση είναι να μην χρησιμοποιούνται ονόματα τύπου "a1-01" αλλά π.χ. "u7a-01", δηλαδή "user" "χρονιάς 2017" "τμήμα a" "υπολογιστής 01".
Και αντίστοιχα τα groups θα είναι u6a, u6b, u6c, u7a, u7b, u7c....
Έτσι κρατάνε τους λογαριασμούς για όλα τα έτη χωρίς να χρειάζεται κάποια αλλαγή τον Σεπτέμβριο.
Τον Σεπτέμβριο θα δημιουργούνται λογαριασμοί της νέας χρονιάς 2017 και θα διαγράφονται της παλιάς 2014.

Να το σκεφτούμε κι αν είναι καλή ιδέα, να την γράψουμε και στο wiki.

spanorg

Εγώ έχω δημιουργήσει ατομικούς κωδικούς για κάθε παιδί από Τρίτη και πάνω (Δημοτικό). Στην Α' και Β' έχω γενικούς τύπου user1 κλπ. Κάθε χρονιά σβήνω τις ΣΤ' και δημιουργώ στην Γ' οπότε είναι δουλειά μιας ώρας το πολύ. Πλεονεκτήματα:
- Είναι απερίγραπτη η χαρά των παιδιών που έχουν δικούς τους κωδικούς
- Έχει το καθένα τον χώρο με τα αρχεία του
Μεινέκτημα:
- Την πρώτη φορά που γίνεται αυτό έχει αρκετή δουλίτσα.
ΥΓ: Στο lts.conf έχω δηλώσει τους γενικούς κωδικούς. Όποτε έχω Α' ή Β' τους ενεργοποιώ και με ένα restart στους clients μπαίνουν όλα χωρίς login και γλυτώνω χρόνο.