Αγορά Windows server

Ξεκίνησε από elf, 31 Αυγ 2016, 11:39:07 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

έχω λαπτοπ (και) με win10 στο εργαστήριο και υπάρχει η δυνατότητα αγοράς άδειας για windows server. Έχει μπει κάποιος στη διαδικασία αγοράς και μπορεί να μου δώσει πληροφορίες σχετικά; χρειάζεται να μπορούν να συνδεθούν μέχρι και 25 χρήστες
ευχαριστώ

Ι.Αναστόπουλος

Θα χρειαστείς το λογισμικό windows server (συνοδεύεται από 5 Άδειες Πρόσβασης ) και άλλες 20 άδειες αν χρειάζεσαι ταυτόχρονα πρόσβαση από συνολικά 25 σταθμούς εργασίας. Γενικά κάθε σταθμός που συνδέεται με τον Server πρέπει να έχει CAL. Οι CAL είναι ανεξάρτητες και κυκλοφορούν σε πακέτα των 5. 

Για υλικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις επώνυμους server όπως ο HP ProLiant MicroServer G8 ( http://www.skroutz.gr/c/26/servers.html?from=autocomplete&keyphrase=hp+microserver )  κόστους από 179€ χωρίς τους δίσκους που μπορείς να συνδυάσεις σε RAID 1 - Mirror παίρνει max 4 δίσκους.

Για το λογισμικό Server http://www.skroutz.gr/s/4183897/Microsoft-Windows-Server-Essentials-2012-R2-x64.html από 423€

elf

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Τα λάπτοπ έχουν έρθει με άδειες CAL, οπότε αν κατάλαβα καλά χρειάζονται: 423+179+δίσκος (~650 ευρώ συνολικά) και κρατάω 5 άδειες σε περίπτωση που προσθέσω clients. Να φανταστώ ότι είναι μόνο οι 5 άδειες CAL, δεν περιλαμβάνονται και licence για windows 10, έτσι δεν είναι;
Επίσης, αν περιοριστώ μόνο στο να κρατάει τα προφίλ ο server (εννοώ τα αρχεία κάθε χρήστη να είναι στο server και να μπορεί να κάνει login από κάθε client), αρκεί το κατά πολύ φθηνότερο Microsoft Windows Server Standard 2012;
έχω να τρέξω win στο εργαστήριο από την εποχή των vista, για αυτό τόσες ερωτήσεις..

Ι.Αναστόπουλος

τα CAL δεν είναι αδειες για Windows 10

To Windows 2012 Essentianls μπορείς να το παραλείψεις και να δεις και το Foundation edition

Δίσκο καλό θα ήταν να έχεις 2 σε mirror (RAID 1)

Οι δισκοι καλύτερα να είναι για server και οχι για desktop. Προτιμάμε τις enterprise εκδόσεις

Ο συγκεκριμένος Server υποστηρίζει HYPER-V  Virtualization οπότε θα μπορείς να έχεις και Linux σε αυτόνομο χώρο εγκατεστημένο και ενεργό για χρήση

elf

οκ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες!