Απορία στην σύνταξη προγράμματος

Ξεκίνησε από Exit(), 10 Μαΐου 2016, 01:48:50 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Exit()

Καλησπέρα Αγαπητοί Δάσκαλοι,

Ο καιρός για το Α.Ε.Π.Π όλο και πλησιάζει και ακόμα δεν εχω πάρει κάποια ξεκάθαρη απάντηση για το αν η ανάπτυξη του προγράμματος με μικρά γράμματα ειναι λάθος. Ξερω πως στο βιβλίο, όλα τα προγράμματα χρησιμοποιούν κεφαλαία γράμματα - χαρακτηρες. Στον ορισμό του αλφαβήτου της ΓΛΩΣΣΑΣ υποστηρίζει πως χρησιμοποιούνται τοςο κεφαλαία όσο και μικρά.

Τελικά τι ισυχει; Αν αναπτύξω το προγράμματα μου με μικρά κατα κύριον, κινδυνεύω να χάσω μονάδες; Με βολεύει πολυ περισσότερο απο τα κεφαλαια!

Ευχαριστώ πολυ.

bagelis

Καλησπέρα σου και καλή σου επιτυχία.

Είναι ξεκάθαρο ότι δεν απαιτούνται κεφαλαία γράμματα στις δεσμευμένες λέξεις.

Παρακαλώ πολύ να το επιβεβαιώσουν και περισσότεροι συνάδελφοι.

dg69

Δεν υπάρχει διαχωρισμός κεφαλαίων και μικρών. Δες Πανελλαδικές 2005, 2ο θέμα. Η ίδια η επιτροπή γράφει με μικρά τμήμα προγράμματος...

Γιάννης Αναγνωστάκης

Ούτε καν, μην στεναχωριέσαι...

Δυστυχώς όμως υπάρχουν καθηγητές που τους το λένε ακόμα στο σχολείο...

Μάλιστα, κάποιος έλεγε στην αρχή της χρονιάς στα παιδιά ότι οι καλύτερες αλγοριθμικά λύσεις θα βαθμολογηθούν παραπάνω....

petrosp13

Έχει εξασφαλιστεί ότι επικρατεί αυτή η γραμμή σε όλα τα βαθμολογικά της χώρας;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Exit()

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις. Άρα ειναι σίγουρο πως τα μικρά γράμματα δεν θα διακινδυνεύσουν τον βαθμό μας;

Laertis

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Καρκαμάνης Γεώργιος

Μετά τις φετινές οδηγίες, νομίζω πως πλέον όλοι θα πρέπει να αντιμετωπίζουμε με τον ίδιο τρόπο ορισμένα γεγονότα.
Δεν νοείται συνάδελφος να αναφέρει μέσα και έξω από την τάξη, πως υπάρχει διάκριση κεφαλαίων-πεζών στον τρόπο γραφής  προγράμματος ή αλγορίθμου.
Είναι κατανοητό πως δεν υπάρχει διάκριση όπως πως δεν υπάρχει επίπτωση βαθμολογική στους μαθητές.

Με αφορμή τέτοιων μηνυμάτων έγγραψα και το παρακάτω θέμα στο στέκι:

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=6620.0

Exit()

Ευαριστω για τις απαντήσεις. Ιδιαίτερα ευχάριστα τα νέα μιας και δεν χρειάζεται να ανησυχώ για την κακή εικόνα γραπτού που θα είχα αν ήταν με κεφαλαία!!!!