ΠΑΜΑΚ

Ξεκίνησε από grguru, 15 Ιουλ 2017, 08:57:28 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

grguru

Καλησπερα, αξιζει να περασω ΠΑΜΑΚ εφαρμοσμενη αντι CSD UOC και επειτα να κανω ενα μεταπτυχιακο;; Κυριος λογο
ς για αυτη μου την σκεψη ειναι ο οικονομικος.

dpa2006

Ναι είναι καλό τμήμα.το γνωρίζω από αποφοίτους.
Αν το κόστος για την Κρήτη είναι υψηλό μην το σκέφτεσαι.
Έχεις συγκρίνει προγράμματα σπουδών;

CSD UOC 2017_2018
CSD UOM 2016-2017

Συνοπτικό πρόγραμμα Σπουδών με διδάσκοντες 2017-2018 (.pdf)
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

sstergou

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς.

Δεν έχω φοιτήσει στην Κρήτη αλλά έχω φοιτήσει στο ΠΑΜΑΚ.
Αποφοίτησα πριν 15 χρόνια αλλά από ότι βλέπω στο πρόγραμμα σπουδών που παρέθεσε ο συνάδελφος τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει και πολύ.

Στο ΠΑΜΑΚ όπως και πολλά άλλα πανεπιστήμια που ξέρω αυτό που μετράει περισσότερο είναι η πολιτική.

Πολλοί καθηγητές του ΠΑΜΑΚ είναι άτομα που τέλειωσαν το διδακτορικό και το πτυχίο τους στο ίδιο το πανεπιστήμιο (ή στο γειτονικό ΑΠΘ) και στη συνέχεια ως δια μαγείας έγιναν καθηγητές.

Κάποιοι άλλοι έχουν συγγένεια ή κάποια άλλη σχέση με παλιούς καθηγητές.

Αυτό αντανακλάται στο χαμηλής ποιότητας περιεχόμενο κάποιων μαθημάτων και στο μη επαρκές ερευνητικό έργο του πανεπιστημίου και στο κακό κατά τη γνώμη μου πρόγραμμα σπουδών.

Επίσης κάτι που θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου είναι ότι στο ΠΑΜΑΚ θα χρειαστεί να πάρεις μαθήματα όπως:
Πληροφοριακά Συστήματα Logistics
Διοίκηση Παραγωγής και Υπηρεσιών
Ευρωπαϊκή Ενσωμάτωση (δεν έχουν τον θεό τους)
Φορολογία Φυσικών και Νομικών Προσώπων (...)
Αναλυτική Λογιστική (Κοστολόγηση)
Επιχειρηματικότητα και Τεχνολογική Καινοτομία
Έρευνα και Ανάπτυξη Προϊόντων και Υπηρεσιών
Ψηφιακή Οικονομική

Επίσης απ'οτι βλέπω τα μαθήματα πληροφορικής τα διδάσκουν οι ίδιοι και οι ίδιοι πράγμα που από μόνο του πρέπει να σου πει κάποια κάτι.

Αν πάλι το επιλέξεις για οικονομικους λόγους μην στεναχωριέσαι, μπορείς να αποκτήσεις ότι γνώση θες μόνος σου και να ασχοληθείς περισσότερο με αυτά που σε ενδιαφέρουν.

Θα έχεις πολύ χρόνο μιας και που δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη σχολή.








dpa2006

Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο στο γεγονός ότι πράγματι δεν έχει ανανεωθεί ιδιαίτερα το εκπαιδευτικό προσωπικό του Παμακ στην Πληροφορική.
Επίσης είναι γεγονός ότι πολλά μαθήματα είναι οικονομικής φύσεως.
Όταν με το καλό αποφοιτήσεις θα έχεις δικαίωμα να εγγραφείς και στο Οικονομικό Επιμελητήριο,το οποίο το γνωρίζω από (μαθητές μου) αποφοίτους
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

grguru

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Τελικά έβαλα το csd στο οποίο και περνάω 100%. Προτίμησα να βακω αυτό που θέλω πραγματικά και νομιζω ότι έκανα την σωστή επιλογή :)