Ασφάλεια Υπολογιστών και Δικτύων

Ξεκίνησε από mihalaras11, 22 Μαΐου 2017, 09:37:04 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mihalaras11

καλησπερα,

φετος σε δινω πανελληνιες και ειμαι 100% σιγουρος οτι θελω να σπουδασω πληροφορικη. για καιρο ηθελα παμακ αλλα τωρα με τις μειωσεις των θεσεων μου φαινετε δυσκολο συμφωνα με την προοδο μου μιας και με την εκθεση δεν τα παω καθολου καλα. οποτε σκευτηκα το τει ηρακλειου που ειναι και κοντα στο σπιτι μου και τελειωνοντας να δωσω κατατακτηριες η να κανω καποιο μεταπτυχιακο μιας και ο ρατσισμος κατα των τει θα με δυσκολευσει να βρω δουλεια. το θεμα ειναι οτι εγω θελω να σπουδασω Ασφάλεια Υπολογιστών και Δικτύων.  προσπαθω επι μερες να βρω που μπορω να το σπουδασω αυτο αλλα δεν βρισκω τιποτα. το μονο που βρηκα ειναι αυτο: http://www.ouc.ac.cy/c/ext/documents/get_file?mainid=13512&name=AYD.pdf αλλα δεν ξερω αν γινετε να παω απο το τει. οποτε αν καποιος ξερει ας με βοηθησει δεν θελω αναγκαστικα αυτο το μεταπτυχιακο αλλα κατι παρομοιο. επιπλεον υπαρχει κανενα πανεπηστημιο-τει το οποιο να ειναι σχετικο με αυτο χωρις να κανω καποιο μεταπτυχιακο? δεν θελω αναγκαστικα τει κρητης αλλα ειναι η τελευταια μ επιλογη οποτε αν υπαρχει καποια σχολη σχετικα με αυτον το τομεα πληροφορικης θα την βαλω πρωτη επιλογη απλα δεν μπορω να βρω ποια σχολη η μεταπτυχιακο προσφερει αυτες τις γνωσεις. συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αν μπορειτε βοηθηστε με ομως

itt

Tο netsec δεν είναι κάτι συγκεκριμένο που "σπουδάζεται". Είναι ένας συνδυασμός γνώσεων αρκετών πεδίων, για αυτό λοιπόν και δεν θα βρεις τμήμα μόνο για αυτό το πράγμα.

Το ΤΕΙvsΑΕΙ, ειδικά σε αυτήν τη δουλειά, όπου ο κλάδος ξεκίνησε από blackhats σε φάση ωριμότητας, δεν έχει καμία ουσία. Σε οποιοδήποτε τμήμα και να περάσεις, είναι στο χέρι σου να κάνεις το ανάλογο διάβασμα και research για να ασχοληθείς με το security.

Σχετικά με το netsec, οποιοδήποτε σοβαρό τμήμα comp.sci μπορεί να σου προσφέρει το απαραίτητο θεωρητικό υπόβαθρο (δικτύα, αρχιτεκτονική υπολογιστών, λειτουργικά etc), που είναι και αυτό που θες να πάρεις από το πανεπιστήμιο. Έπειτα τα βασικά εργαλεία για pentesting είναι πράγματα που μαθαίνεις με τη χρήση.

mihalaras11

υπαρχει καποιο συγκεκριμενο τμημα που να παρεχει γνωσεις πιο κοντα σε αυτα που θελω? το τμημα στο αει ηρακλειο δεν με ενδιαφερει γιατι εχω γνωστους εκει και μου λενε πως η κατασταση ειναι πολυ δυσκολη και καταπιεστικη πραγμα που με προβληματιζει αρκετα. επιπλεον επειδη θελω να εχω και καπιο χαρτι στην ασφαλεια δικτυων μπορω απο ολα τα τει/αει πηροφορικης να κανω καποιο μεταπτυχιακο πανω σε αυτο η χρειαζετε αναγκαστικά αει?

itt

Παράθεση από: mihalaras11 στις 23 Μαΐου 2017, 08:41:15 ΜΜ
υπαρχει καποιο συγκεκριμενο τμημα που να παρεχει γνωσεις πιο κοντα σε αυτα που θελω? το τμημα στο αει ηρακλειο δεν με ενδιαφερει γιατι εχω γνωστους εκει και μου λενε πως η κατασταση ειναι πολυ δυσκολη και καταπιεστικη πραγμα που με προβληματιζει αρκετα. επιπλεον επειδη θελω να εχω και καπιο χαρτι στην ασφαλεια δικτυων μπορω απο ολα τα τει/αει πηροφορικης να κανω καποιο μεταπτυχιακο πανω σε αυτο η χρειαζετε αναγκαστικά αει?

Διάβασες αυτό που έγραψα ή μπα;

mihalaras11

ναι απλα ρωτα πιο τμημα μπορει να μου προσφερει πιο πολλα απο αυτα τα απαραιτητα θεωρητικα υπόβαθρα

itt

Παράθεση από: mihalaras11 στις 23 Μαΐου 2017, 11:49:50 ΜΜ
ναι απλα ρωτα πιο τμημα μπορει να μου προσφερει πιο πολλα απο αυτα τα απαραιτητα θεωρητικα υπόβαθρα

Οποιοδήποτε τμήμα πληροφορικής ή ΗΜΜΥ με ροές παρόμοιες του αναλόγου τμήματος του Ε.Μ.Π.

GiannisP

Σε κάθε τμήμα πληροφορικης/ΗΜΜΥ αει/τει και αναλόγως και με την κατεύθυνση που θα πάρεις υπάρχουν μαθήματα ασφάλειας πληροφοριών/δικτύων. Για το τμήμα που αναφέρεις στο παμακ επειδή τυχαίνει να είμαι απόφοιτος έχει 2 μαθήματα σχετικά με ασφάλεια. Εφόσον θέλεις να ασχοληθείς αποκλειστικά με ασφάλεια η άποψη μου είναι να περάσεις σε κάποιο τμήμα που σε ενδιαφέρει σχετικό με την πληροφορική για να αποκτήσεις ένα σοβαρό υπόβαθρο και μετά να κάνεις μεταπτυχιακό. Δεν γνωρίζω πόσο εξειδικευμένα μεταπτυχιακά υπάρχουν στην Ελλάδα σχετικά με ασφάλεια αλλά στο εξωτερικό υπάρχουν πολλά 100%.