Παμακ,ΑΠΘ ή CSD Κρήτης;

Ξεκίνησε από grguru, 20 Απρ 2017, 09:47:29 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

grguru

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν το ΠΑΜΑΚ, ΑΠΘ και το τμημα CSD της Κρητης εχουν ισοδυναμω πτυχιο. Αν και δν θελω να ασχοληθω με τα οικονομικα, πολλοι μου λενε να βαλω το παμακ.. Μπορω να εχω μια αποψη και αποδω; Ευχαριστω πολυ!

pgrontas

Έχουν γίνει πάρα πολλές σχετικές συζητήσεις στο στέκι, στις οποίες μπορεις να ανατρέξεις για λεπτομέρειες.
Συνοπτικά, αν σε ενδιαφέρει καθαρή πληροφορική CSD κρήτης.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

dpa2006

Αν θέλεις να επιλέξεις μεταξύ των τριών Κρήτη.
Μακρά καλύτερο.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

dimitrios67

Η συμβουλη μου ειναι (οσο κι αν φαινεται "παραξενη"), να μην επιλεξεις Κρητη.
Τις σπουδες στο συγκεκριμενο τμημα τις εχουν κανει (οι διδασκοντες) πολύ απαιτητικες και πολύ υψηλου επιπεδου,
και "δεν αξιζει" (κατα τη γνωμη μου παντα), να "ταλαιπωρηθεις" τοσο.

Μπορεις να παρεις ενα πτυχιο Πληροφορικής, να εχεις μαθει παρα πολλα πραγματα,
χωρις να κανεις 6+ χρονια κλπ.

Οποτε αναμεσα σε ΑΠΘ και ΠΑΜΑΚ, θα σου ελεγα να σκεφτεις εαν θελεις να ασχολεηθεις και με οικονομικά, οποτε πας ΠΑΜΑΚ.
Απο φοιτητες στο ΠΑΜΑΚ εχω μαθει οτι το προγραμμα σπουδων ειναι "πολυδιασπασμενο", δηλ. σε πολλες κατευθυνσεις και οι φοιτητες  καπου "χανονται".

Οποτε, μενει το ΑΠΘ.

σου ευχομαι καλή επιτυχία!

evry

Αν έχεις εμπιστοσύνη στις δυνατότητές σου και θέλεις να πας σε μια σχολή απαιτητική και υψηλού επιπέδου θα επιλέξεις την Κρήτη. Αν θες κάτι πιο χαλαρό θα επιλέξεις κάτι άλλο. Σίγουρα όμως δεν θα έχεις τις ίδιες γνώσεις ούτε θα έχεις αναπτύξει τις ίδιες δεξιότητες.
Επίσης την εικόνα και την φήμη κάθε τμήματος την ξέρουν πολύ καλά όλοι. Δεν λέω ότι είναι δεσμευτικό ούτε δεν βγαίνουν από όλα τα τμήματα πολύ καλοί επιστήμονες. Όμως όταν θα ψάχνεις για δουλειά και δεν θα έχεις καθόλου προϋπηρεσία καλώς ή κακώς η πρώτη εικόνα που δει κάποιος είναι το επίπεδο των σπουδών σου.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr