Διαγωνίσματα ΑΕΠΠ 2008-2009

Ξεκίνησε από gpapargi, 05 Σεπ 2008, 01:09:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gpapargi

Καλημέρα και καλή σχολική χρονιά

Όπως τα 2 τελευταία χρόνια, έτσι και φέτος η παρέα από το στέκι θα φτιάξει διαγωνίσματα τα οποία θα είναι διαθέσιμα προς όλους… μαθητές, καθηγητές σχολείων και φροντιστηρίων.

Όποιος θέλει να συμμετάσχει να απαντήσει σε αυτό το μήνυμα δίνοντας το mail του. Πχ gpapargi at hotmail τελεία com

Εννοείται πως η συμμετοχή είναι ελεύθερη.

Σκοπός αυτής της προσπάθειας είναι - όπως πάντα - μόνο το καλό του μαθήματος. Θέλουμε να δώσουμε ωραία ποιοτικά διαγωνίσματα σε όποιον ενδιαφέρεται και μέσα από αυτήν την προσπάθεια να βοηθήσουμε στην αναβάθμιση της ΑΕΠΠ και στη διάδοση της αλγοριθμικής σκέψης στην παιδεία μας.

Λίγα λόγια για τον τρόπο λειτουργίας της ομάδας.

Η ομάδα για φέτος προσανατολίζεται στο να ετοιμάσει 2 τρίωρα διαγωνίσματα κλιμακούμενης δυσκολίας: ένα επαναληπτικό στα κεφάλαια 1-2 και ένα τελικό προσομοίωσης.

Η συζήτηση θα γίνει σε κλειστό πίνακα του forum.

Κάθε μέλος προτείνει τα θέματά του και στη συνέχεια γίνεται επιλογή. Τα θέματα που θα επιλεγούν στη συνέχεια θα υποβληθούν σε εξονυχιστικό έλεγχο προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις και να καταλήξουμε στην καλύτερη δυνατή διατύπωση.

Όλα τα μέλη είναι ισότιμα ως προς το δικαίωμα να εκφράσουν τη γνώμη τους και τις ενστάσεις τους.

Πριν δηλώσει κάποιος συμμετοχή θα πρέπει να ξέρει ότι η προσπάθεια αυτή έχει κάποιες λογικές απαιτήσεις σε χρόνο και κόπο. Αν κάποιος γνωρίζει από τώρα ότι δεν μπορεί να τα διαθέσει αυτά, είναι καλύτερο να μη δηλώσει συμμετοχή γιατί μια ομάδα με πολλά ανενεργά μέλη είναι δυσκίνητη. 

Στόχος είναι να φτιάξουμε θέματα πρωτότυπα, έξυπνα που να ελέγχουν την πραγματική κατανόηση του μαθητή χωρίς να είναι δύσκολα.

Όποιος θεωρεί ότι έχει πράγματα να πει προς αυτή την κατεύθυνση … αυτή είναι μια καλή ευκαιρία. Περιμένουμε συμμετοχές. 

Laertis

Εχω πολλά να πω προς αυτή την κατεύθυνση, δράττομαι της ευκαιρίας και
δηλώνω συμμετοχή  :)

genic at otenet dot gr
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

P.Tsiotakis

Αν και πλέον αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία νέου υλικού  :D ,
είμαι σίγουρος οτι μπορώ να υποβάλλω ενστάσεις ::)

EleniK

Άκουσα το κάλεσμα και να' μαι. Είμαι και εγώ εδώ!
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

pgrontas

Αν και φέτος δεν θα διδάξω το μάθημα, τα διαγωνίσματα είναι και μια καλή ευκαιρία για συντήρηση δυνάμεων.
Μέσα και εγώ.

pgrontas at gmail dot com
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

ΨΥΛΛΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ


Καλή δύναμη και καλή αρχή σε όλους !!

psilossotiris at yahoo dot gr


Ψύλλος Σωτήρης

evry


καλή σχολική χρονιά σε όλους
να και θα είμαι σε γυμνάσιο φέτος, είμαι μέσα

evrachnos at gmail dot com
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

ikariofil

Θα ήθελα και εγώ να πάρω μέρος σ΄αυτή την προσπάθεια

ikariofil at gmail dot com

Στέλλα Λιουδάκη

Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να πάρω μέρος στις ομάδες δημιουργίας διαγωνισμάτων. Η περασμένη χρονιά μου πήγε κάπως... Ελπίζω φέτος να στηρίξω περισσότερο την ομάδα. Καλή σχολική χρονιά σε όλους.

nikosx

Και εγώ μέσα είμαι συνάδελφοι. Καλή αρχή σε όλους!
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

p-p

#10
...αν και φέτος δεν θα είμαι σε ΓΕΛ δυστυχώς, με χαρά θα ήθελα να πάρω μέρος στην δημιουργία των διαγωνισμάτων.

ppsomos at gmail dot com
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

nikosx

ναι το ξέχασα

nkxenos at yahoo dot gr
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

meteo_xampos

Καλησπέρα σας... Και εγώ πέρυσι τα παράτησα στη μέση... Φέτος θα προσπαθήσω περισσότερο να
βοηθήσω την ομάδα για να βγάλουμε τα διαγωνίσματα... Βάλτε με λοιπόν και εμένα...
haralampos_karandeinos at hotmail dot com
Kαλή αρχή, καλή σχολική χρονιά να έχουμε!!!

bagelis

αν και το δήλωσα και στο προηγούμενο θέμα,

bagelis at yahoo com

Ελπίζω να βγάλουμε πολλές ενστάσεις φέτος...  ;D

thanos_xg

Καλή αρχή, καλή σχολική χρονιά σε όλους...
Θα ήθελα να συμμετέχω και εγώ στη δημιουργία των νέων διαγωνισμάτων...

Το e-mail μου είναι thanos.xg at gmail teleia com
Θανάσης Χ.

xaidi

καλημέρα.
Και γω ξανά μέσα φέτος παιδιά ....συγνώμη για την διακοπή άλλά είμουν ξανά στα θρανία για μεταπτυχιακό.
Είμαι διαθέσιμη πια ελπίζω.
Ευχαριστώ,

vistrian

Καλή χρονιά σε όλους.
Μέσα είμαι και εγώ διότι πέρυσι δεν πρόλαβα να δηλώσω συμμετοχή.   
VR in Computing

consof

Καλή Χρονιά σε όλους.

Μόλις πριν από λίγες μέρες έβαλα Internet λόγω μετακόμισης. Θα ήθελα να συμμετάσχω και εγώ στην ομάδα για τα διαγωνίσματα 2008 - 2009.

Χαιρετισμούς!
Κ. Σοφιανός

CPAN

Θα ήθελα και εγω να δηλώσω συμμετοχή.

c_pantazis at yahoo dot com
ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΕ20

«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.»
Κομφούκιος

dkotanid

Θα ήθελα να δοκιμάσω και εγώ για πρώτη φορά φέτος.

dkotanid at sch.gr
Μη μου τους κύκλους τάραττε
Αρχιμήδης

dkotanid

Επειδή θα λείπω τις επόμενες μέρες και θέλω να είμαι συνεπείς στις υποχρεώσεις μου σας παραθέτω ένα προτεινόμενο διαγώνισμα εκ μέρους μου.
Από Δευτέρα πάλι εδώ να συζητήσουμε.
Μη μου τους κύκλους τάραττε
Αρχιμήδης

vagia

καλησπερα. θα ηθελα κι εγω να συμμετασχω για πρωτη φορα.

το  email μου ειναι vagia.ko@gmail.com

zenctheo

Ωραία ιδέα με τα διαγωνίσματα,

Ευχαριστώ πολύ

zenctheo at gmail teleia com

Laertis

Νομίζω ότι το φετινό επαναληπτικό διαγώνισμα στο 1ο-2ο κεφάλαιο είναι πλέον παρελθόν, εξαιρετικό παρελθόν. Πιστεύω ότι κάναμε εξαιρετική δουλειά , αλλά αυτό μένει να το πουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι που θα το χρησιμοποιήσουν.

Πρέπει να οργανωνόμαστε για το Τελικό Επαναληπτικό διαγώνισμα με εφ'όλης της ύλης θέματα. Ξεκινάμε ;;;
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Spyridon

Σας διαβάζω τα 3 τελευταια χρονια και με έχετε βοηθησει παρα πολυ.
Ηρθε φετος η ωρα να προσφερω και εγω οτι μπορω 8)

Ειμαι μέσα

heaf_cf at hotmail dot com

unibomber

Καλη προσπαθεια, αλλα εκτοσ πραγματικοτητας.
Πως μπορω να σας στηλω "πραγματικα" θεματα για διαγωνισματα;

P.Tsiotakis

Βήμα 1:  Μεταβαίνεις στην ιστοσελίδα https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?board=9.0, επιλέγοντας τον υπερσύνδεσμο
Βήμα 2: Στο κέντρο της σελίδας ή στο κάτω μέρος της, επιλέγεις "ΝΕΟ ΘΕΜΑ"
Βήμα 3: Γράφεις τίτλο, πχ "Διαγώνισμα εντός πραγματικότητας"
Βήμα 4: Γράφεις κυρίως κείμενο, πχ "Σας παραδίδω σε μορφή word, ένα διαγώνισμα εντός πραγματικότητας ώστε να δείτε ένα πραγματικό διαγώνισμα"
Βήμα 5: Πατάς κάτω αριστερά, "Πρόσθετες επιλογές"  (ξεδιπλώνει νέες επιλογές)
Βήμα 6: Πατάς "Αναζήτηση"  και επιλέγεις το αρχείο word με το πραγματικά ρεαλιστικό διαγώνισμα
Βήμα 7: Πατάς "Άνοιγμα"
Βήμα 8: Πατάς "Αποστολή"


Πραγματικά αναμένω με αγωνία να στήλεις το διαγώνισμα εντόσ πραγματικότητας

nik_gr

Σας επισυνάπτω 3 δικές μου ασκήσεις, μήπως θελήσετε να τις χρησιμοποιήσετε για κάποιο διαγώνισμα. Καλή προσπάθεια, παιδιά!

Νίκος Σταματίου

gpapargi

Σε λίγο καιρό θα συγκροτηθεί η νέα ομάδα διαγωνισμάτων για τη χρονιά 2009-2010 με σκοπό την κατασκευή του τελικού διαγωνίσματος. Θα  αναρτηθεί όπως πάντα ανοικτή πρόσκληση και όποιος θέλει θα συμμετάσχει.

Μας βλέπω Νοέμβρη να αρχίσουμε να μαζευόμαστε.     

pandreas

Θέλω κ εγώ να συμμετάσχω.

pandreas at upatras dot gr

gpapargi


carrie

Κοιτάζοντας το διαγώνισμα 2008-2009 θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Στο θέμα 1, Δ στο ερώτημα 3 ζητείται να τροποποιηθεί το τμήμα του αλγορίθμου ώστε να μην παραβιάζεται το κριτήριο της περατότητας.
Η λύση είναι να χρησιμοποιησουμε επανάληψη μέσα στην οποία θα διαβάζουμε το α μεχρις ότου το α να ειναι μεγαλύτερο του 0 και ακέραιο πολλαπλάσιο του 2??
Θα μπορούσε να είναι πιθανή λύση αφού διαβάσουμε το α να βρούμε την απόλυτη τιμή του ώστε να εξασφαλίσουμε το ότι θα είναι θετικό και να ελέγξουμε αν είναι πολλαπλάσιο του 2 και αν δεν είναι να του προσθέσουμε 1 για να γινει???

Νίκος Αδαμόπουλος

Θα ήθελα να με απεντάξετε από την ομάδα διαγωνισμάτων! Από τη μια τον τελευταίο καιρό δεν έχω καθόλου χρόνο λόγω φόρτου εργασίας, κι από την άλλη δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις αυτής της πρωτοβουλίας. Ο σκοπός ήταν να συμβάλω με κάποιον τρόπο... που να μου προσφέρει όμως και κάποια αίσθηση ευχαρίστησης ή/και ικανοποίησης. Επειδή όμως κάτι τέτοιο δεν το βλέπω πλέον να είναι εφικτό, αλλά και επειδή δε θέλω να μείνει η αίσθηση ότι βγαίνω και μιλάω... μόνο και μόνο για να με δουν, για αυτό λέω να μη συμμετέχω...

evry

  Η αίτηση απένταξής σου απορρίπτεται!!! Δεν κατάλαβα σε ποιες απαιτήσεις αναφέρεσαι, όλοι έχουμε φόρτο και ο κάθε ένας συνεισφέρει όπως μπορεί.
  Άλλωστε αν δεις πόσοι γράφονται κάθε χρόνο στην ομάδα και πόσοι έχουν ουσιαστική συνεισφορά θα εκπλαγείς. Η συνεισφορά δεν έγκειται τόσο πολύ στο να στείλεις θέματα αλλά στα σχόλια που θα κάνεις αργότερα, όπου μπορείς να βοηθήσεις να απορριφθεί ένα κακό θέμα ή να στηρίξεις κάτι καλό.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

alkisg

Εχμ... παιδιά... αυτό το topic είναι για τα περσινά διαγωνίσματα, του 2008-2009...