Καλές οι σπουδές αλλά...!

Ξεκίνησε από CrazyProgrammer, 16 Νοε 2009, 08:32:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

CrazyProgrammer

Το θέμα που καίει όλους τους Έλληνες απο 18-65...και συγκεκριμένα εμένα!Πού θα βρώ δουλειά αν αποφοιτήσω απο ένα ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής?? (Πολύ γενικό το θέμα αλλά...φλέγον!) :-\

pentsas

Το θέμα που  καίει όλους τους Έλληνες από 18 - 65 plus είναι αν θα βγει η Μπακογιάννη ή όχι. ΔΥΣΤΥΧΏΣ. Γι'αυτο ότι και να βγάλεις, αν ΕΣΥ δεν κάνεις τις σωστές επιλογές-αποφάσεις ... δυστυχώς αυτό το σύμπαν δε φτιάχτηκε για μας.
Εγώ προσωπικά έβγαλα ένα ΤΕΙ.
Έζησα όμως την εποχή του: τρώω κουτόχορτο.
Αποφάσισα να μή το φάω και να κάνω αυτό που αγαπά η καρδιά μου.
Και νά με τώρα.

CrazyProgrammer

Να σαι τώρα δλδ?με τι ασχολείσαι ακριβώς?

pentsas

Παιδεύομαι με την εκπαίδευση.
Μή γελάσεις σε παρακαλώ.
ΔΕν είναι για γέλια.
Θέλει στρατιώτες το μέλλον μας και όχι στρατηγούς.
Σ'αυτή τη χώρα όλοι στρατηγοί θέλουν να γίνουν.

CrazyProgrammer

Εκπαίδευση?Γιατί να γελάσω.Μια συνάδελφος σου εκπαιδευτικός μου μετέδωσε το πάθος για τον Προγραμματισμό και την ευχαριστώ!Το να διδάσκεις ένα μάθημα όπως η Πληροφορικη/ΑΕΠΠ ή όπως αλλιώς λέγεται στο σχολείο είναι πολύ ενδιαφέρον και φυσικά πολύ...απαιτητικό!

pentsas

Ναι βέβαια. Έχεις δίκιο.
Όμως εγώ.... ως εκπαιδευτικός, ... πρέπει να βλέπω και το περιτύλιγμα (στην εκπαίδευση, αυτό είναι η ουσία).

Πόσοι πιστεύεις ότι ασχολούνται με το περιτύλιγμα;

Any way. Keep wallking.

CrazyProgrammer


Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: pentsas στις 16 Νοε 2009, 08:50:07 ΜΜ
Το θέμα που  καίει όλους τους Έλληνες από 18 - 65 plus είναι αν θα βγει η Μπακογιάννη ή όχι. ΔΥΣΤΥΧΏΣ. Γι'αυτο ότι και να βγάλεις, αν ΕΣΥ δεν κάνεις τις σωστές επιλογές-αποφάσεις ... δυστυχώς αυτό το σύμπαν δε φτιάχτηκε για μας.
Εγώ προσωπικά έβγαλα ένα ΤΕΙ.
Έζησα όμως την εποχή του: τρώω κουτόχορτο.
Αποφάσισα να μή το φάω και να κάνω αυτό που αγαπά η καρδιά μου.
Και νά με τώρα.

Nα ζήσεις Παναγιώτη σαν τα ψηλά βουνά!!!

CrazyProgrammer, είμαι κι εγώ της ίδιας σχολής... Πέρασα στο ΤΕΙ Πληροφορικής το 1994 όταν όλοι με έπρηζαν να γίνω στρατιωτικός, οικονομολόγος ή πολιτικός μηχανικός... Προτίμησα την εκπαίδευση, κι ας μου έβρισκαν αλλού δουλειά. Κι όταν έλεγα "εκπαιδευτικός", συνήθως με έπαιρναν στο ψιλό...

Όντως, η χώρα χρειάζεται στρατιώτες. Πολύ σοφή αυτή η κουβέντα! Και καλούμαστε να υπηρετήσουμε, την ίδια στιγμή που προσπαθούν να μας πείσουν ότι το σημαντικό στη ζωή μας είναι η Ντόρα ή ο Αντώνης, ο Γιωργάκης ή δεν ξέρω κι εγώ ποιος άλλος, τα μοντέλα που κάθε φορά φεύγει και από ένα κλαίγοντας που το όνειρό της σβήνει, τα τηλεπαιχνίδια και ο τζόγος... στη χώρα του καφέ και της αρπαχτής καλείσαι να υπερασπίζεσαι τα αυτονόητα!

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...