Πιλοτικά προγράμματα σπουδών Γυμνασίου

Ξεκίνησε από alkisg, 08 Σεπ 2011, 10:32:20 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

SPY

Συνάδελφοι γεια σας.
Μετά από 2 χρόνια πιλοτικά γυμνάσια μήπως μπορεί κάποιος να απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις:

Παράθεση από: klynn στις 24 Νοε 2011, 10:40:03 ΜΜ
Τελικά αν κάποιος φέτος διδάσκει σε Πιλοτικό,
τι γίνεται από τα δύο;

α) Στριμώχνονται 28 μαθητές σε ένα εργαστήριο και διδάσκουν 2 καθηγητές (ελλείψη 2ου εργαστηρίου πληροφορικής);

ή

β) Σπάει το τμήμα όπως προβλέπει η πρόσφατη εγκύκλιος για το κανονικό Γυμνάσιο αλλά διδάσκει ένας καθηγητής και λόγω του διπλασιασμού ωρών επομένως χρησιμοποιούνται δύο εργαστήρια;

Επίσης  κάποιος που διδάσκει σε πιλοτικό μπορεί να μας πει λίγα λόγια από την εμπειρία του

P.Tsiotakis

Εφαρμογή από Σεπτέμβρη σε όλα τα γυμνάσια

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Διδάσκω σε ιδιωτικό σχολείο πληροφορική στο Γυμνάσιο  και στο Λύκειο . Από  Σεπτέμβρη νομικά στις τάξεις του Γυμνασίου η πληροφορική θα είναι δίωρο μάθημα. Ξέρει να μου απαντήσει  κάποιος; ευχαριστώ προκαταβολικά.
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

P.Tsiotakis

Τα ωρολόγια προγράμματα του Γυμνασίου και Α Λυκείου που δόθηκαν για άσκηση στους Περιφερειακούς Διευθυντές


http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/orologia-programmata-gymnasioy-lykeioy-thothikan-askisi-perifereiakoys-diefthintes

P.Tsiotakis


ΚΑΠΠΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 08 Σεπ 2011, 11:25:00 ΜΜ
Τότε δεν θα μπαίνει και 2ος καθηγητής στο εργαστήριο;
Βάσει του προγράμματος για τα πιλοτικά προβλέπει 2ο καθηγητή για τμήμα από 22 μαθητές και πάνω.
Αν ισχύσει και στα Γυμνάσια γενικά τότε είναι κάτι από το τίποτα. Σίγουρα το να σπάει το τμήμα είναι καλύτερο... είδομεν.

aspd

Μήπως ξέρετε τι πρόγραμμα σπουδών ακολουθούν τα πιλοτικά Γυμνάσια; Δεν έχει έλθει καμία ειδοποίηση ότι παύουν να είναι πιλοτικά.

dpa2006

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

aspd

Το ξέρω το ωρολόγιο πρόγραμμα των πιλοτικών σχολείων. Ξέρει κανείς  αν τα πιλοτικά γυμνάσια ακολουθούν το νέο πρόγραμμα ή αν συνεχίζουν να είναι πιλοτικά;

bg

Αυτό που ξέρω είναι μια προφορική οδηγία (;;;) για τα πρωην πιλοτικά. Η πρώτη γυμνασίου ακολουθεί το νέο πρόγραμμα σπουδών και η δευτέρα και η τρίτη κάνουν το πρόγραμμα του πιλοτικού με 2ωρο στο εργαστήριο και 2 καθηγητές αν τα παιδιά είναι πάνω από 21 ή χρήση 2ου εργαστηρίου αν υπάρχει.
Είναι καλό αν συνεχίσει και φέτος το πιλοτικό έστω κι έτσι, δίνει ελπίδα για του χρόνου αλλά είναι μόνο μια προφορική οδηγία, οπότε τίποτα σίγουρο

vogiatz

Επαληθεύω και εγώ την προφορική οδηγία. Δόθηκε στο διευθυντή του σχολείου μου από το ΙΕΠ την προηγούμενη εβδομάδα όταν υπολογίζαμε κενά και πλεονάσματα. Ο υπεύθυνος του ΙΕΠ είπε ότι θα σταλεί και σχετική εγκύκλιος.
Ας ελπίσουμε η επόμενη ηγεσία του υπουργείου να μην είναι τόσο εχθρική απέναντι στην επιστήμη μας.
Βογιατζής Σωτήρης, ΠΕ 19
2ο Γυμνάσιο Έδεσσας