LTSP fat clients σε 100 Mbps δίκτυο, με τοπική αντιγραφή του εικονικού δίσκου

Ξεκίνησε από alkisg, 15 Μαΐου 2013, 09:41:23 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

διδάσκων αει διδασκόμενος

Αγαπητέ gidarakos:
Έχω ξανακούσει (και διαβάσει) ότι ίσως με thin να πήγαινε καλύτερα, όμως αυτό επιβαρύνει τον server και επιπλέον έκανα ότι αναβαθμίσεις RAM μπόρεσα για να είναι fat και να μην επιβαρύνεται δίκτυο και server

Αγαπητέ Άλκη:
Συμφωνώ με τη «διάγνωσή» σου. Οι μικρές μνήμες μου φταίνε (ούτε καν 512, μερικές είναι μικρότερες). Δυστυχώς οι υπολογιστές είναι τόσο παλιοί που δεν μπόρεσα να βρω στην αγορά ούτε κάρτες για να τις αναβαθμίσω (μιλάμε για 166MHz στα μαγαζιά με κοιτούσαν παράξενα). Ότι βρήκα αναβάθμισα (τρανή απόδειξη ότι τα προβλήματα που περιγράφω εμφανίζονται ΜΟΝΟ στα μηχανήματα με μικρές μνήμες). Τώρα λοιπόν ψάχνω λύσεις ανάγκης. Όταν με το καλό (ελπίζω να μην χρειάζεται να γράψω «αν») πάρουμε νέα μηχανήματα αυτά θα λυθούν λογικά.

alkisg

Τα παλιότερα μηχανήματα τα οποία έχει νόημα να γίνουν fat clients (ουσιαστικά >= Pentium 4), παίρνουν DDR-1 RAM, η οποία πωλείται ακόμα και κοστίζει 15 ευρώ το GB.
Αυτά θέλουμε να έχουν 1 GB RAM.

Τα ακόμα παλιότερα (ουσιαστικά <= Pentium 3), παίρνουν SDRAM η οποία δεν πωλείται, αλλά και δεν έχει νόημα να δουλεύουν ως fat clients, είναι καλύτερα ως thin.
Αυτά θέλουμε να έχουν 256 MB RAM, καθώς και έναν server με 512 RAM για τον κάθε thin client.

Αν ένα σχολείο δεν μπορεί να έχει ούτε καν τα παραπάνω εντελώς απαραίτητα, μιλήστε αρχικά με τον διευθυντή, αλλά αν τυχόν γκρινιάξει ότι το σχολείο δεν έχει λεφτά, επικοινωνήστε κατευθείαν με την σχολική επιτροπή α-β/θμιας του Δήμου και πείτε τους να δώσουν ένα μικρό επιπλέον ποσό για να μπορεί στοιχειωδώς να δουλεύει το εργαστήριο.

Δεν έχω δει ακόμα σχολείο που μετά την επικοινωνία με την επιτροπή να μην κατάφερε να έχει τουλάχιστον αυτά τα βασικά.

διδάσκων αει διδασκόμενος

Η μνήμη του server μου είναι 2GB και υπάρχουν τουλάχιστον 8 (από τα 11) σε αυτήν την κατάσταση. Αν τους κάνω thin θα γονατίσει ο server και το δίκτυο. Τώρα, σχετικά με τα οικονομικά, ο Δ/ντης μου δεν φάνηκε καθόλου αρνητικός. Όταν μάλιστα του είπα ότι ουσιαστικά δεν θα έχουμε εργαστήριο έδειξε να καταλαβαίνει το μέγεθος του προβλήματος. Ελπίζουμε να βρούμε κονδύλι για νέες αγορές (όχι απλά αναβαθμίσεις) από του χρόνου. Από εκεί και οι πειραματισμοί μου με 64μπιτα λειτουργκά κλπ και η έρευνα αγοράς. Πως βγάζω τη χρονιά είναι το θέμα.

alkisg

Δηλαδή το να δώσει 23 ευρώ για να προσθέσεις 4 ακόμα GB RAM για τον server και έτσι να βγάλεις τη χρονιά δεν γίνεται;


διδάσκων αει διδασκόμενος

#80
Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις συμβουλές. Να είστε όλοι καλά.

charalampidis

Καλησπέρα. Στο σχολείο μας υπάρχει διαθέσιμο εργαστήριο με παλιούς υπολογιστές και 100 switch. Θα ήταν χρήσιμο κάποιος συνάδελφος να μας ενημερώσει σχετικά με το αν οι οδηγίες περί τοπικής αντιγραφής του εικονικού δίσκου ισχύουν και για το ubuntu 18.04. Ευχαριστούμε. 

alkisg

Ισχύουν, αλλά δεν αξίζει τον κόπο να κάθεσαι να αντιγράφεις τον εικονικό δίσκο σε κάθε νέα έκδοση όταν ένα νέο switch έχει 50€.
https://www.skroutz.gr/c/124/network-switch/f/726988_834052/16-1000-Mbps.html?order_by=pricevat&order_dir=asc