Διπλή εγκατάσταση (16.04.5 και 18.04.1)

Ξεκίνησε από za√‘ag, 16 Σεπ 2018, 09:51:13 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Ευχαριστούμε για την υποστήριξη !!!
Την περσινή χρονιά κατάφερα και λειτούργησα την 16.04.5 σε 2 σχολεία χωρίς προβλήματα. Αρχικά την εγκατέστησα σε 2ο δίσκο στο δικό μου λαπτοπ και περιφερόμουν με το λαπτοπ στα 2 σχολεία (οι χρήστες είχαν όνομα που ξεκίναγε με το σχολείο τους οπότε δεν μπερδευτήκαμε)

Φέτος είμαι πάλι σε 2 σχολεία (πρωτότυπο ε; ) αλλά ΔΕΝ είμαι υπεύθυνος σε κανένα εργαστήριο οπότε μάλλον το λαπτοπ μου θα κανει κι άλλα χιλιομετρα. Επειδή ο εξοπλισμός δεν είναι παρόμοιος (όχι όμως Pentium III ή IV με 128 ΜΒ όπως είχαν κάποια μηχανήματα στο περσινό) λέω αν γίνεται να βάλω και τις 2 εκδόσεις (16 και 18) στον ίδιο δίσκο σε 4 διαφορετικα partitions. Το /home έτσι κι αλλιώς το έχω ξεχωριστά. Θα τρέχουν σωστά ή θα μπλεχτουν και θα γίνει κόμπος; Προς το παρόν κρατάω στο 2ο εσωτερικό δίσκο την 16 και την 18 σε εξωτερικό USB για να την δοκιμάσω

Ευχαριστώ
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Βεβαίως και μπορείς. Αν και νομίζω ότι η 12.04 έχει νόημα για πιο παλιά μηχανήματα και για κάποια λογισμικά που δεν παίζουν πια, η 18.04 έχει νόημα γιατί αυτή συντηρείται καλύτερα, ενώ η 16.04 δεν προσφέρει κάτι σε σχέση με την 18.04 εκτός κι αν είναι ήδη εγκατεστημένη και κάποιος βαριέται να αναβαθμίσει...

za√‘ag

Παράθεση από: alkisg στις 16 Σεπ 2018, 10:06:57 ΠΜ
Βεβαίως και μπορείς. Αν και νομίζω ότι η 12.04 έχει νόημα για πιο παλιά μηχανήματα και για κάποια λογισμικά που δεν παίζουν πια, η 18.04 έχει νόημα γιατί αυτή συντηρείται καλύτερα, ενώ η 16.04 δεν προσφέρει κάτι σε σχέση με την 18.04 εκτός κι αν είναι ήδη εγκατεστημένη και κάποιος βαριέται να αναβαθμίσει...

Σε εκείνο το εργαστήριο είχα βάλει τη 12 μιας και έπαιζε καλύτερα

Ωραία τότε ... Αν η 18 παίζει σωστά και στα 2 σχολεία με το λαπτοπ και με το σερβερ που έχουν στα σχολεία θα ρωτήσω αν έχουν άλλο δίσκο περισσευούμενο και θα το αντιγράψω αν θέλουν εκεί ... γενικά τόσα χρόνια όπου μετακινουμαι διαδίδω τη λύση LTSP ... αν δεχτούν έχει καλώς αλλιώς ... λάπτοπ υπό μάλης και βουρ !!!

Καλή δύναμη στην ομάδα υποστήριξης !!
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ