Ανάλυση κάρτας γραφικών στον server (για πολλά σχολεία)

Ξεκίνησε από za√‘ag, 10 Νοε 2018, 11:10:33 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Επειδή είμαι σε 4 σχολεία, οπότε ο server είναι καθε φορά διαφορετικός, δεν καταφέρνει να βρει τη σωστή ανάλυση της κάρτας γραφικών του. Στους clients δεν έχει θέμα.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να ρυθμίζεται η κάρτα σε μεγαλύτερη ανάλυση από την 1024x768 που πετυχαινει ;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

gidarakos

Τι εννοείς ο server είναι διαφορετικός κ δε βρίσκει σωστή ανάλυση;
Μεταφέρεις κάποιο laptop ή κεντρική μονάδα από σχολείο σε σχολείο κ το συνδέεις κάθε φορά σε διαφορετική οθόνη LCD/CRT με συνέπεια να μην κρατάει την ανάλυση που θέλεις;
Εννοείς διαφορετικούς server που δεν κρατάνε για κάποιο λόγο την ανάλυση τους;

za√‘ag

Παράθεση από: gidarakos στις 11 Νοε 2018, 12:12:24 ΠΜ
Τι εννοείς ο server είναι διαφορετικός κ δε βρίσκει σωστή ανάλυση;
Μεταφέρεις κάποιο laptop ή κεντρική μονάδα από σχολείο σε σχολείο κ το συνδέεις κάθε φορά σε διαφορετική οθόνη LCD/CRT με συνέπεια να μην κρατάει την ανάλυση που θέλεις;
Εννοείς διαφορετικούς server που δεν κρατάνε για κάποιο λόγο την ανάλυση τους;

Έχεις δίκιο ... το διατύπωσα βιαστικά ....
Έχω το linux σε εξωτερικό usb σκληρό και μετακινούμαι έτσι από σχολείο σε σχολείο. Μιλάω για το 18.04 πάντα...

Σε 2 από τα 4 σχολεία που πάω ο σερβερ ξεκινάει με ανάλυση 1024χ768 και δεν μου δείχνει μεγαλύτερη ... Ρωτάω αν υπάρχει τρόπος να το αλλάξω χωρίς να έχω πρόβλημα με τα μηχανηματα στα υπόλοιπα σχολεία.. Στους clients δεν υπάρχει πρόβλημα
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

gidarakos

#3
Δεν πήγε το μυαλό μου σε αυτό με τον εξωτερικό σκληρό :) αν κ νομίζω κάπου είχε αναφερθεί στο παρελθόν..

Παράθεση από: za√'ag στις 11 Νοε 2018, 10:52:15 ΠΜ
ο σερβερ ξεκινάει με ανάλυση 1024χ768 και δεν μου δείχνει μεγαλύτερη ...
Εννοείς δεν αλλάζει ούτε από το μενού Σύστημα->Προτιμήσεις->Υλικό->Εμφανίσεις->Προτιμήσεις οθόνης;

Λοιπόν ίσως η λύση να είναι η δημιουργία ενός xorg.conf:
1) Κάνε δοκιμές με xrandr κ cvt για να δεις ποια ανάλυση θέλεις. Από την xrandr βλέπεις το όνομα του output π.χ. VGA1 κ τις υποστηριζόμενες αναλύσεις. Στη cvt μπορείς να βάλεις μόνο την ανάλυση - χωρίς συχνότητα - για να σου δώσει το σχετικό modeline.
2) Δημιουργείς το xorg.conf με το modeline που έχεις δοκιμάσει από το προηγούμενο βήμα. Όπου gedit χρησιμοποίησε pluma.

Ουσιαστικά κ για τα δύο βήματα στο ίδιο παλιό post σε παραπέμπω με ανάποδη σειρά. Αυτά για εγκατάσταση Xorg/Kernel αγνόησε τα.
Επίσης αν το output/modeline θα είναι ίδιο σε όλα τα εργαστήρια, δεν το ξέρω.

alkisg

@za√'ag δες λίγο μήπως έχεις εγκαταστήσει εμπορικούς οδηγούς π.χ. nvidia, οπότε μετά αυτοί δημιουργούν πρόβλημα στα σχολεία που δεν έχουν nvidia.
Τρέξε `software-properties-gtk` και δες στην καρτέλα "Πρόσθετοι οδηγοί υλικού".

Επίσης, για να διαγράψεις παλιές ρυθμίσεις ανάλυσης σε διάφορα monitors κλπ, σβήνεις το αρχείο /home/username/.config/monitors.xml.

za√‘ag

Παράθεση από: alkisg στις 11 Νοε 2018, 08:48:33 ΜΜ
@za√'ag δες λίγο μήπως έχεις εγκαταστήσει εμπορικούς οδηγούς π.χ. nvidia, οπότε μετά αυτοί δημιουργούν πρόβλημα στα σχολεία που δεν έχουν nvidia.
Τρέξε `software-properties-gtk` και δες στην καρτέλα "Πρόσθετοι οδηγοί υλικού".

Επίσης, για να διαγράψεις παλιές ρυθμίσεις ανάλυσης σε διάφορα monitors κλπ, σβήνεις το αρχείο /home/username/.config/monitors.xml.

Ιδιοταγείς οδηγούς δεν έχω ... υπάρχει ένα αρχείο monitors.xml ... του άλλαξα όνομα και θα δω
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Παράθεση από: gidarakos στις 11 Νοε 2018, 01:14:00 ΜΜ
Δεν πήγε το μυαλό μου σε αυτό με τον εξωτερικό σκληρό :) αν κ νομίζω κάπου είχε αναφερθεί στο παρελθόν..
Εννοείς δεν αλλάζει ούτε από το μενού Σύστημα->Προτιμήσεις->Υλικό->Εμφανίσεις->Προτιμήσεις οθόνης;

Λοιπόν ίσως η λύση να είναι η δημιουργία ενός xorg.conf:
1) Κάνε δοκιμές με xrandr κ cvt για να δεις ποια ανάλυση θέλεις. Από την xrandr βλέπεις το όνομα του output π.χ. VGA1 κ τις υποστηριζόμενες αναλύσεις. Στη cvt μπορείς να βάλεις μόνο την ανάλυση - χωρίς συχνότητα - για να σου δώσει το σχετικό modeline.
2) Δημιουργείς το xorg.conf με το modeline που έχεις δοκιμάσει από το προηγούμενο βήμα. Όπου gedit χρησιμοποίησε pluma.

Ουσιαστικά κ για τα δύο βήματα στο ίδιο παλιό post σε παραπέμπω με ανάποδη σειρά. Αυτά για εγκατάσταση Xorg/Kernel αγνόησε τα.
Επίσης αν το output/modeline θα είναι ίδιο σε όλα τα εργαστήρια, δεν το ξέρω.

Θα τα τσεκάρω σε κάθε σχολείο να δω τι δείχνει
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Τρεις ακόμα ιδέες είναι:

  • Μήπως όντως η οθόνη τους δεν υποστηρίζει παραπάνω;
  • Μήπως έχουν splitter οπότε και το Ubuntu δεν μπορεί να δει το μόνιτορ πίσω από τον splitter;
  • Μήπως έχεις δημιουργήσει ένα /etc/xorg.conf, ενώ κανονικά δεν χρειάζεται;

Τέλος, σε έναν από τους προβληματικούς, τρέξε τις παρακάτω εντολές και ανέβασε το αποτέλεσμα:
Κώδικας: Bash
xrandr
lspci -nn -k | grep -A 3 VGA
cat /var/log/Xorg.0.log | nc termbin.com 9999

za√‘ag

Σε ένα από τα 2 σχολεία που ο σερβερ μπαίνει με 1024χ768 βγαζει αυτά:

Επίσης δεν υπάρχει αρχείο /etc/xorg.conf
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Στα windows 2003 που τρέχει τη δείχνει σαν καρτα VGA και την εχει με 1024χ768 αλλά έχει και παραπάνω ... Το monitor στις αυτόματες ρυθμίσεις δείχνει 1440 χ 900 σαν max ανάλυση
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Για να φτιάξουμε μια προσαρμοσμένη ανάλυση, χρειάζονται εντολές σαν τις παρακάτω, αντικαθιστώντας όμως και το HDMI-2 και το 1280x800 με ό,τι ταιριάζει στην περίπτωσή σας:

Κώδικας: Bash
# Εύρεση του ονόματος της εξόδου της κάρτας γραφικών:
alkisg@alkis:~$ xrandr | grep -w connected
HDMI-2 connected 1280x800+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 509mm x 286mm

# Εκτύπωση γραμμής κατάλληλων χρονισμών για την ανάλυση που θέλουμε:
alkisg@alkis:~$ cvt 1280 800
# 1280x800 59.81 Hz (CVT 1.02MA) hsync: 49.70 kHz; pclk: 83.50 MHz
Modeline "1280x800_60.00"   83.50  1280 1352 1480 1680  800 803 809 831 -hsync +vsync

# Δήλωση της ανάλυσης:
alkisg@alkis:~$ xrandr --newmode "1280x800_60.00"   83.50  1280 1352 1480 1680  800 803 809 831 -hsync +vsync

# Προσθήκη της ανάλυσης στη συγκεκριμένη έξοδο:
alkisg@alkis:~$ xrandr --addmode HDMI-2 "1280x800_60.00"

# Επιλογή της ανάλυσης στη συγκεκριμένη έξοδο:
alkisg@alkis:~$ xrandr --output HDMI-2 --mode "1280x800_60.00"

gidarakos

Άλκη αυτές τις ρυθμίσεις δεν τις χάνει μετά από επανεκκίνηση όποτε χρειάζεται η δημιουργία xorg;

alkisg

Η δημιουργία xorg θα βόλευε σε ένα μοναδικό μηχάνημα. Τώρα που έχει φορητό δίσκο για πολλά μηχανήματα, είναι βολικότερο με script, αφού μπορεί να χρειαστεί 2-3 διαφορετικές αναλύσεις.
Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να βρούμε γιατί δεν κάνει autodetect αλλά σ' εκείνη τη φάση δεν είχαμε αρκετό χρόνο.

za√‘ag

Παράθεση από: alkisg στις 15 Νοε 2018, 08:49:49 ΠΜ
Η δημιουργία xorg θα βόλευε σε ένα μοναδικό μηχάνημα. Τώρα που έχει φορητό δίσκο για πολλά μηχανήματα, είναι βολικότερο με script, αφού μπορεί να χρειαστεί 2-3 διαφορετικές αναλύσεις.
Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να βρούμε γιατί δεν κάνει autodetect αλλά σ' εκείνη τη φάση δεν είχαμε αρκετό χρόνο.

Κάθε Τρίτη είμαι σε εκείνο το σχολείο (και Πέμπτη σλλά μετα πάω και σε άλλο ... το οποίο έχει κι εκείνο παρόμοιο θέμα αλλά παω μονο για 2 ωρες και δεν προλαβαίνουμε) ...

Την 3η ώρα την Τρίτη έχω κενό οπότε αν υπάρχει χρόνος το κοιτάμε πάλι
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ