Συμβουλές/Απόψεις σχετικά με κάποια ΤΕΙ?

Ξεκίνησε από TreloGreek, 22 Αυγ 2008, 04:55:26 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

TreloGreek

Διαχειριστική σημείωση: το παρόν βγήκε από την κατηγορία "Νέα", αφού είναι απλά ερώτηση.


Γεια σας,

Ξερω πως τετοια topics ανιγουν συνεχως απο τα μελη του forum και ζητανε βοηθεια σχετικα με διαφορες σχολες...εψαξα και εγω αρκετα το forum αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο με την ερωτηση μου.

Θα ηθελα σας παρακαλω να μου πειτε εαν γνωριζετε πληροφοριες για τα παρακατω τμηματα (ΤΕΙ).

1) Τεχνολογιας Πληροφορικης και Τηλ/νιων Λαρισας

2) Πληροφορικης και Επικοινωνιων Σερρες

3) Πληροφορικης και Τεχνολογιας Υπολογιστων Λαμιας

4) Πληροφορικης και Τεχνολογιας Υπολογιστων Δυτ.Μακεδονιας (Καστορια)

5) Τεχνολογιας Πληροφορικης και Τηλ/νιων Καλαματας (Σπαρτη)

6) Τηλεπικοινωνιακων Συστηματων και Δικτυων Μεσολογιου (Ναυπακτο)

Εγω προσωπικα εχω πολυ μεγαλο ενδιαφερον για προγραμματισμο και δικτυα και δεν σκεφτηκα ποτε να ακολουθησω κατι διαφορετικο απο την πληροφορικη.Τωρα περιμενω τις βασεις για να δω που ακριβως ειμαι, μαλλον Καλαματα (Σπαρτη) στο τμημα που ανεφερα παραπανω.Τα μορια μου ειναι 10442 και σιγουρα δεν εχω ελπιδες για μερικα απο τα τμηματα παραπανω αλλα θα ηθελα πολυ να μαθω περισσοτερες πληροφοριες.

Και μια δευτερη ερωτηση...νομιζετε οτι ισος να ειναι καλυτερα να ξαναδωσω εξετασεις για κατι καλυτερο?Ο πρωτος στοχος μου ηταν το τμημα Πληροφορικης και Δικτυων στο Βολο αλλα φετος πραγματικα δεν διαβασα καθολου γιατι γνωριζω τις δυνατοτητες μου αλλα ας μην επεκταθω σε αυτο.Ειναι αληθεια πως δεν μπορω το πολυ διαβασμα και για αυτο θελω να ξερω εαν οι σχολες παραπανω και περισσοτερο της Καλαματας (Σπαρτη) ειναι αρκετα καλη για να παω, και αφου τη τελειωσω να κανω και ενα μεταπτυχιακο προφανως στο εξωτερικο (Προγραμματισμο ή Τηλ/νιες) ωστε να ειμαι ανταξιος ενος αποφοιτου πανεπιστημιου.

Η απαντηση σας θα ηταν πραγματικα σημαντικη.  :)

Ευχαριστω,
Παυλος.

EleniK

Παύλε καλημέρα,

δεν είμαι η πιο ειδική για να σου πω τη γνώμη μου για τα συγκεκριμένα τμήματα. Το μόνο που έχω ακούσει για το Πληροφορικής και Επικοινωνιών είναι ότι δίνει περισσότερη έμφαση στις Τηλεπικοινωνίες.

Σχετικά με το αν πρέπει να ξαναδώσεις ή όχι, θα το κρίνεις εσύ ανάλογα με τις διάφορες συγκυρίες (οικογενειακές, οικονομικές κλπ.) αλλά αν δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος θα σου πρότεινα να ξαναδώσεις. Τα μόριά σου είναι αρκετά χαμηλά και έχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης, εφόσον φυσικά καταβάλλεις την αντίστοιχη προσπάθεια. Δε σε πήραν και τα χρόνια, μπορείς να ξαναδοκιμάσεις.

Τώρα σχετικά με το αν είσαι ή όχι αντάξιος απόφοιτου πανεπιστημίου με ΤΕΙ+Μεταπτυχιακό, θα έλεγα εξαρτάται που θέλεις να δουλέψεις. Αν κυνηγάς κάποια θέση και αποκατάσταση στο δημόσιο τότε δεν θα είσαι γιατι πολύ απλά δεν υποβάλλεις χαρτιά για θέσεις που προορίζονται για αποφοίτους ΑΕΙ. Απλά στις θέσεις για ΤΕΙ θα έχεις επιπλέον μοριοδότηση λόγω του μεταπτυχιακού σε σχέση με κάποιον που δεν έχει. Στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα είναι διαφορετικά. Μετράει περισσότερο τι πραγματικά ξέρεις και πόσο έχεις ασχοληθεί. Αν το πτυχίο είναι άπό την Σπάρτη ή τις Σέρρες έρχεται σε δεύτερη μοίρα ισως. Σε όποια σχολή και να μπεις πρεπει να ασχοληθείς εσύ πολύ προκειμένου να γίνεις καλός στη δουλειά σου, ανεξαρτήτως τίτλων.

Καλή τύχη

Ελένη
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

TreloGreek

Παράθεση από: EleniK στις 22 Αυγ 2008, 09:58:06 ΠΜ
Τώρα σχετικά με το αν είσαι ή όχι αντάξιος απόφοιτου πανεπιστημίου με ΤΕΙ+Μεταπτυχιακό, θα έλεγα εξαρτάται που θέλεις να δουλέψεις. Αν κυνηγάς κάποια θέση και αποκατάσταση στο δημόσιο τότε δεν θα είσαι γιατι πολύ απλά δεν υποβάλλεις χαρτιά για θέσεις που προορίζονται για αποφοίτους ΑΕΙ. Απλά στις θέσεις για ΤΕΙ θα έχεις επιπλέον μοριοδότηση λόγω του μεταπτυχιακού σε σχέση με κάποιον που δεν έχει. Στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα είναι διαφορετικά. Μετράει περισσότερο τι πραγματικά ξέρεις και πόσο έχεις ασχοληθεί. Αν το πτυχίο είναι άπό την Σπάρτη ή τις Σέρρες έρχεται σε δεύτερη μοίρα ισως. Σε όποια σχολή και να μπεις πρεπει να ασχοληθείς εσύ πολύ προκειμένου να γίνεις καλός στη δουλειά σου, ανεξαρτήτως τίτλων.

Καλή τύχη

Ελένη

Καλησπερα Ελενη,

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, με βοηθησε πραγματικα.Σχετικα με αυτα που μου ειπες θα ηθελα να σχολιασω το παραπανω.Επειδη δεν μου αρεσει ο δημοσιος τομεας και γενικα δεν ενδιαφερομαι να διδαξω.Με ενδιαφερουν οι τηλ/νιες και τα δικτυα στον ιδιωτικο τομεα καθως και Web Design οποτε σκοπευω να κανω κατι πανω σε αυτα.Φυσικα θα ασχοληθω πολυ με την πληροφορικη αφου ειναι κατι που μου αρεσει παρα πολυ, ελπιζω απλα με το πτυχιο της Καλαματας (Σπαρτη) και ενα πολυ καλο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο να εχω οτι χρειαζομαι για μια καλη θεση στον ιδιωτικο τομεα της Ελλαδας.

Ειναι γνωστο οτι οπου και να περασεις εαν δεν το θελεις πραγματικα πρωτα εσυ δεν θα γινεις καλος στην δουλεια σου.Πιστευω πως ο καθενας μας μπορει να φτασει πολυ ψηλα ακομα και απο ενα ΤΕΙ (για παραδειγμα των Σερρων η της Σπαρτης μιας και ειναι το θεμα μας) εαν πραγματικα το θελει πολυ.

Για αυτο το λογο πιστευω οτι αξιζει να παω στα/στο συγκεκριμενο ΤΕΙ μιας που για τον ιδιωτικο τομεα δεν εχει μεγαλη σημασια.Ξερω πως ειναι δικη μου η τελικη επιλογη απλα θελω να ενημερωθω καλα.

Εαν γνωριζεις/γνωριζετε περισσοτερα για το θεμα σε/σας παρακαλω ενημερωστε με.

Ευχαριστω πολυ.

EleniK

Παράθεση από: TreloGreek στις 22 Αυγ 2008, 04:38:07 ΜΜ

Ειναι γνωστο οτι οπου και να περασεις εαν δεν το θελεις πραγματικα πρωτα εσυ δεν θα γινεις καλος στην δουλεια σου.Πιστευω πως ο καθενας μας μπορει να φτασει πολυ ψηλα ακομα και απο ενα ΤΕΙ (για παραδειγμα των Σερρων η της Σπαρτης μιας και ειναι το θεμα μας) εαν πραγματικα το θελει πολυ.

Για αυτο το λογο πιστευω οτι αξιζει να παω στα/στο συγκεκριμενο ΤΕΙ μιας που για τον ιδιωτικο τομεα δεν εχει μεγαλη σημασια.Ξερω πως ειναι δικη μου η τελικη επιλογη απλα θελω να ενημερωθω καλα.


Συμφωνώ απόλυτα και χαίρομαι που σκέφτεσαι έτσι. :-)
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

tzorvas

Τα πράγματα είναι τραγικά...

Δεν θα γίνεις αντάξιος ενός διπλωματούχου πανεπιστημιακής σχολής με το μεταπτυχιακό.
Αν δώσεις έμφαση και εμβαθήνεις τότε μπορείς να συγκριθείς με αυτούς από τη στιγμή που έχεις καταβάλει το 500%.

Αν το θέμα ήταν καθαρά στα χαρτιά γιατί να τρέχουν στα πανεπιστήμια και στα πολυτεχνεία με 43 και 63+ μαθήματα αντίστοιχα στο καθένα και να μην πάνε σε ένα ΤΕΙ που θα είναι πολύ πιο χαλαροί?

Ώπου και να μπεις το κηνυγάς μέχρι τέλους.

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως έχεις στόχο για μεταπτυχιακό όταν δεν έχεις μπει ακόμα στο τμήμα του ΤΕΙ ? Ή με ποιο κριτήριο έχεις καταλάβει πως με ένα μεταπτυχιακό μπορείς να γίνεις ισάξιος διπλωματούχου ΑΕΙ/Πολυτεχνείου

Άλλωστε για να πάρεις το μεταπτυχιακό υπάρχουν 10 καλά τμήματα σε όλη την Ευρώπη.. Αυτά θα κοιτάξουν το βαθμό σου και μετά τα υπόλοιπα.. Αν έχεις κάτι σοβαρό κάνει μέχρι τότε θα μπορέσεις να διεκδικίσεις μια θέση .. Αλλά απίθανο μ φαίνεται ...

Δεν επιτήθομαι απλώς θέλω να βάζεις υψηλότερους στόχους.. να δώσεις το 100% σε μαθήματα όπως μαθηματικά/ΑΕΠ/φυσική..

Και μετά θάχεις την επιλογή της σχολής.. Πάντως χωρίς κόπο και δουλεία (δικιά σου) δεν πρόκειται να γίνει τίποτα από όσα λες..

Ελπίζω να με κατάλαβες..
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean