Συνέδρια - Ημερίδες - Εσπερίδες - Σεμινάρια

Ξεκίνησε από tom, 17 Μαρ 2010, 10:24:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tom

Ανοίγω αυτό το θέμα ώστε να ενημερώνονται οι συνάδελφοι για events σχετικά με τις ΤΠΕ, τη διδακτική, τα παιδαγωγικά-ψυχολογία και ότι άλλο τέλος πάντων πιστεύει κάποιος ότι μπορεί να μας είναι χρήσιμο. Σίγουρα υπάρχουν πολλές διάσπαρτες πηγές για να τα βρείς, αλλά αφού μπαίνουμε τακτικά και στο στέκι γιατί όχι ;)

Σήμερα παρακολούθησα ένα σεμινάριο με τίτλο "Αξιοποιώντας Τεχνολογίες ΤΠΕ σε δραστηριότητες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης". Αυτή βέβαια τελείωσε αλλά μες στο φάκελο είχε πληροφορίες για μια εσπερίδα:

22 - 3 - 2010, Ξενοδοχείο King George, Αθήνα, "Διαχείριση και Οικονομία της Ψηφιακής Γνώσης: Η Συμβολή της στην Πράσινη Ανάπτυξη". (http://www.eede.gr/pdf/eip_220310.pdf)

Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

gthal

Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

denispyr

Προσπαθούμε να στήσουμε κάτι παρόμοιο στο hot1920.blogspot.com, με χρήση κοινόχρηστου google calendar. Οποιοσδήποτε θέλει μπορεί να στείλει γεγονός + ημερομηνία και να το περάσουμε και στο ημερολόγιο. Ή (ακόμα καλύτερα) αν κάποιος τα κυνηγάει μπορεί να γίνει editor στο ημερολόγιο. Ή (ακόμα καλύτερα) αν μπορεί το ημερολόγιο να ενσωματωθεί στο στέκι, πολύ ευχαρίστως.

Διονύσης
Διονύσης

tom

Πολύ ωραίο. Μπορούν οι διαχειριστές να βάλουν ένα mirror αυτού του ημερολογίου στο στέκι και να μας δώσουν δικαίωμα προσθήκης; Ή τέλος πάντων να στέλνουμε και να τα βάζουν αυτοί;  :-\
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

alkisg

Παράθεση από: denispyr στις 18 Μαρ 2010, 12:54:29 ΠΜ
Προσπαθούμε να στήσουμε κάτι παρόμοιο στο hot1920.blogspot.com, με χρήση κοινόχρηστου google calendar. Οποιοσδήποτε θέλει μπορεί να στείλει γεγονός + ημερομηνία και να το περάσουμε και στο ημερολόγιο. Ή (ακόμα καλύτερα) αν κάποιος τα κυνηγάει μπορεί να γίνει editor στο ημερολόγιο. Ή (ακόμα καλύτερα) αν μπορεί το ημερολόγιο να ενσωματωθεί στο στέκι, πολύ ευχαρίστως.

Ενεργοποίησα τη δυνατότητα «Ημερολόγιο» του φόρουμ: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?action=calendar
Έχει μερικές ρυθμίσεις τις οποίες δεν είδα ακόμα. Αν θέλετε κάνουμε μια δοκιμή...

denispyr

Παράθεση από: alkisg στις 18 Μαρ 2010, 07:29:37 ΠΜ
Ενεργοποίησα τη δυνατότητα «Ημερολόγιο» του φόρουμ: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?action=calendar
Έχει μερικές ρυθμίσεις τις οποίες δεν είδα ακόμα. Αν θέλετε κάνουμε μια δοκιμή...
Επειδή τρέχω του σκοτωμού αυτή την εβδομάδα  :( δεν θα μπορέσω να βοηθήσω, αν το προχωρήσετε *τώρα*. Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι το google calendar βγάζει iCalendar (http://en.wikipedia.org/wiki/ICalendar) - αυτό πρακτικά σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να το ενσωματώσει στο δικό του ημερολόγιο (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_applications_with_iCalendar_support).
Αν κάποιος θέλει να κάνει δοκιμή *άμεσα* και με χρήση του ημερολογίου του hot1920, στέλνει email και τον κάνω διαχειριστή.
Διονύσης

tom

Παράθεση από: alkisg στις 18 Μαρ 2010, 07:29:37 ΠΜ
Ενεργοποίησα τη δυνατότητα «Ημερολόγιο» του φόρουμ: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?action=calendar
Έχει μερικές ρυθμίσεις τις οποίες δεν είδα ακόμα. Αν θέλετε κάνουμε μια δοκιμή...

Εμείς μπορούμε να κάνουμε προσθήκη γεγονότος με κάποιο τρόπο ή δεν το έχεις ψάξει ακόμη;
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

alkisg

Παράθεση από: denispyr στις 18 Μαρ 2010, 10:59:10 ΠΜ
Επειδή τρέχω του σκοτωμού αυτή την εβδομάδα  :( δεν θα μπορέσω να βοηθήσω, αν το προχωρήσετε *τώρα*.
Μην ανησυχείς δεν μας βιάζει κανένας :)
Το αφήνουμε για μερικούς μήνες, κι αν χρησιμοποιείται, το κρατάμε, αν όχι, το ξαναβγάζω.


Παράθεση από: tom στις 18 Μαρ 2010, 05:38:56 ΜΜ
Εμείς μπορούμε να κάνουμε προσθήκη γεγονότος με κάποιο τρόπο ή δεν το έχεις ψάξει ακόμη;
Θεωρητικά στις ρυθμίσεις έχω πει να μπορεί να προσθέτει γεγονότα οποιοσδήποτε εγγεγραμμένος χρήστης. Απλά δεν έχω επιτρέψει τη διαγραφή των γεγονότων από απλούς χρήστες, παρά μόνο από τους γενικούς διαχειριστές.
Αν, αφού κάνετε login, πατήσετε πάνω ψηλά στο [Ημερολόγιο] και δεν μπορείτε να προσθέσετε γεγονότα, πείτε μου να το ξαναδώ...

tom

Παράθεση από: alkisg στις 18 Μαρ 2010, 06:03:14 ΜΜ
Θεωρητικά στις ρυθμίσεις έχω πει να μπορεί να προσθέτει γεγονότα οποιοσδήποτε εγγεγραμμένος χρήστης. Απλά δεν έχω επιτρέψει τη διαγραφή των γεγονότων από απλούς χρήστες, παρά μόνο από τους γενικούς διαχειριστές.
Αν, αφού κάνετε login, πατήσετε πάνω ψηλά στο [Ημερολόγιο] και δεν μπορείτε να προσθέσετε γεγονότα, πείτε μου να το ξαναδώ...
Νομίζω δεν μπορούμε.   ??? Εκτός αν δεν έχω προσέξει κάτι...
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

alkisg

Χμμμ το δοκίμασα με λογαριασμό απλού χρήστη και φάνηκε να παίζει κανονικά...

Θωμά κάνε κι εσύ μια δοκιμή:
Κλικ στο Ημερολόγιο: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?action=calendar
Μετά, κλικ πάνω στον αριθμό κάποιας μέρας.
Αν σου βγάλει πρόβλημα, γράψε μου λίγο το URL που έφτασες. Π.χ. να η διεύθυνση που έφτασα πατώντας τα παραπάνω:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?action=calendar;sa=post;month=3;year=2010;day=19;b9cb5b8d=34798fd526961a4bc16cab85cc021275

tom

Παράθεση από: alkisg στις 18 Μαρ 2010, 08:56:26 ΜΜ
Π.χ. να η διεύθυνση που έφτασα πατώντας τα παραπάνω:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?action=calendar;sa=post;month=3;year=2010;day=19;b9cb5b8d=34798fd526961a4bc16cab85cc021275
Εμένα Άλκη για το συγκεκριμένο URL βγάζει:

"Συνέβη ένα σφάλμα! Δεν επιτρέπεται η δημοσίευση εκδήλωσης ".

Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά ενώ βλέπω το ημερολόγιο, οι μέρες δεν είναι ως Link. Επίσης στα αριστερά που έχει συγκεντρωτικά τον Φεβρουάριο και τον Μάριο δεν μου εμφανίζει τις μέρες πάνω αλλά ερωτηματικά. (?)

Ευχαριστώ
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

alkisg

Πρέπει να είναι ΟΚ τώρα.
Ενώ είχα τσεκάρει ότι τα μέλη μπορούν να καταχωρίζουν συμβάντα, εσένα δεν σε άφηνε επειδή είσαι μέλος της ομάδας διαγωνισμάτων. Ήθελε δηλαδή να τσεκάρω χωριστά τις ομάδες διαγωνισμάτων, κάτι που θεωρώ ότι είναι bug. Τέλος πάντων.

Για τα ερωτηματικά, είναι επίσης bug, αλλά αφού δεν μας βλάπτει πουθενά λέω να περιμένω να βγει η final έκδοση 2.0 του SMF πριν ασχοληθώ με ό,τι bugs έχει...

tom

Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: denispyr στις 18 Μαρ 2010, 12:54:29 ΠΜ
Προσπαθούμε να στήσουμε κάτι παρόμοιο στο hot1920.blogspot.com, με χρήση κοινόχρηστου google calendar. Οποιοσδήποτε θέλει μπορεί να στείλει γεγονός + ημερομηνία και να το περάσουμε και στο ημερολόγιο. Ή (ακόμα καλύτερα) αν κάποιος τα κυνηγάει μπορεί να γίνει editor στο ημερολόγιο. Ή (ακόμα καλύτερα) αν μπορεί το ημερολόγιο να ενσωματωθεί στο στέκι, πολύ ευχαρίστως.

Διονύσης


Ωραία προσπάθεια.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

denispyr

Το πρόβλημα (για μένα τουλάχιστον ;)) είναι ότι το ημερολόγιο του SMF βασίζεται σε πίνακες και όσο και να έψαξα δεν βρήκα τρόπο να υποστηρίξει iCalendar (ics) (ή αλλη μορφή εξαγωγής). Αυτό σημαίνει οτι δεν μπορείς να το ενσωματώσεις σε υπάρχον ημερολόγιό σου. Προσωπικά έχω υπάρχον ημερολόγιο και τα πληροφορικά είναι ένα κομμάτι του κι όχι όλο  ::). Έτσι το να μην χρειάζεται να πηγαίνω σε συγκεκριμένη σελίδα (αν και το στέκι το βλέπω πολλές φορές κάθε μέρα  :-*) είναι απαραίτητο για να μην χάνομαι. Γιαυτό πιστεύω οτι η καλύτερη λύση είναι ένα iCal-capable ημερολόγιο (όπως το google calendar).
Σε σχέση με το ημερολόγιο που φαίνεται στο hot1920.blogspot.com, ξαναλέω ότι οποιοσδήποτε θέλει μπορεί να στείλει γεγονός + ημερομηνία (πχ βάζοντας σχόλιο σε κάποια υπάρχουσα εκδήλωση) και να το περάσουμε και στο ημερολόγιο. Ή (ακόμα καλύτερα) αν κάποιος τα κυνηγάει, κι εχει λογαριασμό gmail, μπορούμε να τον κάνουμε editor στο ημερολόγιο. Και εννοείται οτι οποιοσδήποτε έχει client με δυνατότητες iCal (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_applications_with_iCalendar_support) μπορεί να το ενσωματώσει μέσω των συνδέσμων "Πάρε το ημερολόγιο".

@alkisg Στην περίπτωση που θα ήθελες να το ενσωματώσεις στο Στέκι (ίσως με κάποια παραμετροποίηση στη φάτσα) μπορούμε να το κάνουμε με pm.

Σημ. τεχνική: αρκετός κόσμος θέλει αυτή τη δυνατότητα από το SMF, χρόνια τώρα,  και θα το βάζανε στο SMF 2 αλλά δεν μπήκε τελικά - μέχρι τώρα τουλάχιστον.
Διονύσης

alkisg

ΟΚ - εγώ νόμισα ότι πρότεινες να ενσωματωθούν τα γεγονότα στο ημερολόγιο του SMF, ώστε να τα βλέπει ο κόσμος που μπαίνει εδώ, για να μην τρέχει σε άλλες σελίδες... και να μπορεί να τα σχολιάζει στους σχετικούς πίνακες.

Οπότε το καταργώ το ημερολόγιο του φόρουμ, έτσι; Είναι κανένας που θα ανεβάζει εκδηλώσεις σε αυτό;

Άλλου τύπου ενσωμάτωση, αν υπάρχει δηλαδή σχετικός κώδικας PHP/HTML ή κάποιο iframe, βέβαια, να μπει, αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα βολέψει έτσι. Δηλαδή αν είναι να πειράζουμε την PHP του φόρουμ σε κάθε update, ε, δεν βολεύει, πιο απλό θα είναι να γίνονται διπλές καταχωρήσεις για κάθε event...

denispyr

Παράθεση από: alkisg στις 21 Μαρ 2010, 04:45:02 ΜΜ
ΟΚ - εγώ νόμισα ότι πρότεινες να ενσωματωθούν τα γεγονότα στο ημερολόγιο του SMF, ώστε να τα βλέπει ο κόσμος που μπαίνει εδώ, για να μην τρέχει σε άλλες σελίδες... και να μπορεί να τα σχολιάζει στους σχετικούς πίνακες.
Αυτό ακριβώς έψαξα να δω αν γίνεται: ένα ημερολόγιο (εδώ, εκεί, αλλού, όπου να' ναι) και πρόσβαση από εδώ κι από τον client  - και δε γίνεται ;(
Θα πρότεινα το εξής
- να φτιαχτεί ένα νέο φόρουμ με τίτλο "Εκδηλώσεις", "Ενδιαφέροντα", "Καλεντάρι"  ή όπως αλλιώς
- να μπει σε ένα sticky μηνυμα το ημερολόγιο με χρήση του html tag
- στο φόρουμ, από κάτω, να ανακοινώνονται και να συζητούνται τα διάφορα events
- όταν υποστηριχτεί iCal-capable ημερολόγιο, ξηλώνουμε το google calendar και το αντικαθιστούμε
Αν (λέω αν) υπάρχει οποιοδήποτε θέμα με το ότι το ημερολόγιο δεν είναι του Άλκη ή κάποιου διαχειριστή, ευχαρίστως να συμμετέχω ώς editor σε άλλο google calendar.
Κι όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι θα το "ποτίζουμε" το ημερολόγιο αλλιώς ... τι συζητάμε?
Διονύσης

alkisg

Παράθεση από: denispyr στις 21 Μαρ 2010, 07:11:38 ΜΜ
Αν (λέω αν) υπάρχει οποιοδήποτε θέμα με το ότι το ημερολόγιο δεν είναι του Άλκη ή κάποιου διαχειριστή, ευχαρίστως να συμμετέχω ώς editor σε άλλο google calendar.
Σιγά βρε μην ασχοληθούμε με τέτοια! Από μένα, μακάρι να αναλάμβανε άλλος και την τεχνική συντήρηση του φόρουμ, να γλύτωνα από τον κόπο!

Παράθεση από: denispyr στις 21 Μαρ 2010, 07:11:38 ΜΜ
- στο φόρουμ, από κάτω, να ανακοινώνονται και να συζητούνται τα διάφορα events
Λοιπόν σχετικά με την οργάνωση του ημερολογίου δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά... Αν γίνεται ανακοίνωση και συζητούνται σε κάποιον πίνακα, τι διαφορά έχει από τα διπλά entries που είπα παραπάνω; Δηλαδή από το να καταχωρούνται και σε κάποιο google calendar και παράλληλα και στο ημερολόγιο του φόρουμ;

Για καινούργιες κατηγορίες γενικά περιμένουμε να μαζευτούν λίγες δεκάδες μηνυμάτων και μετά τις ανοίγουμε - ώστε να μην γεμίσουμε με κατηγορίες που δεν χρησιμοποιούνται...  Θα έλεγα δηλαδή να ξεκινάγαμε τις αναρτήσεις στις υπάρχουσες κατηγορίες (Γυμνάσιο / Λύκειο / ΕΠΑΛ / Γενική συζήτηση κτλ) και μόλις μαζευτούν μερικές, ανοίγουμε μια ξεχωριστή και τις μετακινούμε εκεί...

Ότι άλλο χρειάζεται φωνάξτε. :)