Διπλή ειδικότητα σε καθηγητές

Ξεκίνησε από Vangelis, 11 Οκτ 2010, 10:29:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

Εγώ πρώτη ειδικότητα Πληροφορική και δεύτερη ειδικότητα: Χρήση Η/Υ!!!!!!!!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Γεια σου ωρέ Δήμητρα, γειά σου ωρέ Βαγγέλη,
γεια χαρά σε όλους μας, τους εξειδικευμένοι!

Λοιπόν, εγώ το γυρνάω στην ποίηση... Ελλάδα, έχεις ταλέντο! Βαγγέλη, προτείνω να συνεργαστούμε και να ανεβάσουμε μαζί θέατρο σκιών. Εξάλλου η αεππ δε χωνεύεται με τίποτε, το ίδιο κι εμείς, είμαστε τόσο αχώνευτοι, που εδώ και χρόνια μας είχαν για κούρδους στα λύκεια, αλλά τώρα... τέλος η πληροφορική από τα λύκεια, τέλος το κεπληνέτ, άρχεται η παράσταση... ο καραγκιόζης πληροφορικάριος... ο καραγκιόζης επιμορφωμένος στις τπε... θα φάμε, θα πιούμε και νηστικοί θα κοιμηθούμε!

Γειά σου ωρέ Διαμάντω
με τις υποσχέσεις σου και τα οράματά σου!
Ένα ψηφιακό σχολειό να βλέπεις στα όνειρά σου!

Αν είστε καλά και - κυρίως - υπάκουα παιδιά, θα σας γράψω και μια μαντινάδα...
είμαι περίεργος να μάθω προκαταβολικά τί ακριβώς θα λέμε σε ένα χρόνο από τώρα...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dim

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 14 Οκτ 2010, 11:55:47 ΠΜ
Γεια σου ωρέ Δήμητρα, γειά σου ωρέ Βαγγέλη,
γεια χαρά σε όλους μας
Λοιπόν, εγώ το γυρνάω στην ποίηση... Ελλάδα, έχεις ταλέντο! Βαγγέλη, προτείνω να συνεργαστούμε και να ανεβάσουμε μαζί θέατρο σκιών. Εξάλλου η αεππ δε χωνεύεται με τίποτε, το ίδιο κι εμείς, είμαστε τόσο αχώνευτοι, που εδώ και χρόνια μας είχαν για κούρδους στα λύκεια, αλλά τώρα... τέλος η πληροφορική από τα λύκεια, τέλος το κεπληνέτ, άρχεται η παράσταση... ο καραγκιόζης πληροφορικάριος... ο καραγκιόζης επιμορφωμένος στις τπε... θα φάμε, θα πιούμε και νηστικοί θα κοιμηθούμε!

Ένα τόσο δα μηνυματάκι... πόσο αντιπροσωπεύει το παρελθόν το παρόν και το μέλλον της ειδικότητάς μας.
Είμαστε θέατρο σκιών...
με ένα μάθημα στο Λύκειο και με κάποιους που το επέλεγαν
με ένα μάθημα στο Λύκειο Τεχνολογία Επικοινωνιών του 1800
με ένα μάθημα επιλογής στο Λύκειο... "δεν υπάρχουν λόγια.. για το τι κάνουν οι εκπαιδευτικοί συνάδελφοί μου αυτή την ώρα"

Και στο Γυμνάσιο με ένα μάθημα Πληροφορική λέει με 40 λεπτά την εβδομάδα.. 

**Φέξε μου δηλαδή πόσα μαθήματα βγαίνουν στο τρίμηνο!!!!
Με γιορτές... με εκδρομές.. απουσίαζε ο μαθητής.. απουσίαζε ο καθηγητής... αντικαρκινικός έρανος.. δεκαπενταμελές.. πενταμελές.. συμβούλιο καθηγητών.. κατάληψη... χορωδία... πρόβα παρέλασης!!! και με κοιτάζουν και με μισό μάτι που δεν δίνω τα παιδιά στα δυο τελευταία και ακούω και το γιουχάρισμα σιγά τι τους κάνεις εσύ? τι να χάσουν το δικό μας Μαθηματικά? Φιλολογικά? κτλ κτλ!!!
Με ένα μάθημα Πληροφορική λέει με με 40 λεπτά την εβδομάδα σε συνδυασμό με τα παραπάνω** και χωρίς η Α' και η Β' Γυμνασίου να δίνουν εξετάσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!
Με ένα μάθημα Πληροφορική λέει με 40 λεπτά την εβδομάδα σε συνδυασμό με τα παραπάνω**  στην Γ' Γυμνασίου λέει να μάθουν τα παιδιά να προγραμματίζουν και να δημιουργούν τα δικά τους προγράμματα.
Με ένα μάθημα Πληροφορική λέει με 40 λεπτά την εβδομάδα σε συνδυασμό με τα παραπάνω**  στην Γ' Γυμνασίου να φτιάξουν και project  λέει!!!!!!
Αλλά εννοεί ο ποιητής να το φτιάξει ο εκπαιδευτικός!!!! Για να μην ξεχνάει και το αντικείμενό του!!!
Είναι τόσο πικρή η αλήθεια.
Και πόσα άλλα!!! Όπως ξέχασα το μάθημα για τις Πανελλήνιες και το 40λεπτό του!!!!


Vangelis

Κάτι που δεν είχα προσέξει.   Οι καμπάνες βαρούσαν απο τότε.

ΦΕΚ 71Α Νόμος 3848 του 2010

Άρθρο 7  Προγραμαμτισμός πλήρωσης θέσεων
6. Σε εκπαιδευτικό που κατέχει πτυχίο σε διαφορετικό
γνωστικό αντικείμενο αποδίδεται δεύτερη ειδικότητα
με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης, ύστερα από
αίτησή του και πρόταση του ανώτερου περιφερειακού
υπηρεσιακού συμβουλίου. Με απόφαση του Υπουργού
Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, που δη−
μοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, προσδι-
ορίζονται τα ειδικότερα κριτήρια και η διαδικασία από−
δοσης της δεύτερης ειδικότητας σε εκπαιδευτικούς.


poursali

Παράθεση από: Vangelis στις 27 Οκτ 2010, 12:50:06 ΜΜ
Κάτι που δεν είχα προσέξει.   Οι καμπάνες βαρούσαν απο τότε.

ΦΕΚ 71Α Νόμος 3848 του 2010

Άρθρο 7  Προγραμαμτισμός πλήρωσης θέσεων
6. Σε εκπαιδευτικό που κατέχει πτυχίο σε διαφορετικό
γνωστικό αντικείμενο αποδίδεται δεύτερη ειδικότητα
με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης, ύστερα από
αίτησή του
και πρόταση του ανώτερου περιφερειακού
υπηρεσιακού συμβουλίου. Με απόφαση του Υπουργού
Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, που δη−
μοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, προσδι-
ορίζονται τα ειδικότερα κριτήρια και η διαδικασία από−
δοσης της δεύτερης ειδικότητας σε εκπαιδευτικούς.

αυτό που δεν κατάλαβα είναι ποιανού είναι η αίτηση. του Διευθυντή εκπαίδευσης ή του ίδιου του καθηγητή;
επίσης, όποιος και να είναι αυτός, προφανώς δεν είναι υποχρεωμένος (ακόμα) να προβεί σε αυτή την αίτηση.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

andreas_p

Προφανώς του άμεσα ενδιαφερόμενου !

poursali

με λίγα λόγια
αίτηση καθηγητή -> πρόταση ΠΥΣΔΕ -> απόφαση διευθυντή εκπαίδευσης
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

achilleasgr

Νομίζω ότι πίσω από αυτό κρύβεται κάτι πολύ σημαντικό..με την διπλή ειδικότητα θα επέλθει σημαντική μείωση του αριθμού των καθηγητών σε νησιά και σε ορεινές περιοχές καθώς μόνο 3-4 καθηγητές θα μπορούν να κάνουν όλα τα μαθήματα με ταυτόχρονη βέβαια αύξηση του υποχρεωτικού τους ωραρίου...νομίζω ότι έρχεται στην επιφάνεια το σχέδιο για δραστική μείωση του αριθμού των εκπαιδευτικών από 190.000 σε 120.000 τα επόμενα 2-3 χρόνια όπως απαιτεί άλλωστε και ο Προβόπουλος...

dim

Δηλαδή σε 2 - 3 έτη... τι?
Δηλαδή απλά απόλυση...
Δηλαδή ανεργία ή θα μας απορροφήσει αλλού?

achilleasgr

Παράθεση από: dim στις 27 Οκτ 2010, 10:00:18 ΜΜ
Δηλαδή σε 2 - 3 έτη... τι?
Δηλαδή απλά απόλυση...
Δηλαδή ανεργία ή θα μας απορροφήσει αλλού?
Δεν ξέρω τι σχεδιάζουν...ποιος ξέρει αλλά καλό είναι για όλους μας να είμαστε έτοιμοι για όλα...συγκρίνουν συνέχεια τον αριθμό των εκπαιδευτικών της ελλάδας και της φιλανδίας λες και έχουν την ίδια μορφολογία!!! έχει τον ίδιο αριθμό νησιών η Φιλανδία με την Ελλάδα??? σίγουρα θέλουν να μειώσουν τον αριθμό των εκπαιδευτικών αλλά δεν ξέρω αν θα κάνουν μετατάξεις. Ας το ελπίσουμε πάντως η έκθεση Προβόπουλου κρούει τον κώδωνα του κινδύνου...

black_21

Δεν ξέρω... παρατηρώ ότι πορευόμαστε σε μια μοναχική πορεία.
Έχω την εντύπωση ότι κανείς δεν πρέπει να επαναπαύεται. Ούτε αυτοί που έχουν δεύτερη ειδικότητα. Πρέπει να κινηθούμε συλλογικά. Ας αναπτύξουμε και λίγο αλληλεγγύη. Δεν θα μας βλάψει... Άλλωστε κανείς δεν ξέρει που και πως θα βρεθεί. Κανείς δεν ξέρει πότε θα έρθει η σειρά του. Αν ανοίξει ο ασκός του Αιόλου, αν αρχίσουν να πέφτουν κάστρα, κατακτήσεις ετών, το ένα θα φέρνει το άλλο. Ας ανασκουμπωθούμε. Μην τα καταπίνουμε αμάσητα λέγοντας "μακάρι να μας δώσουν την δυνατότητα μετάταξης". Ας ξεκινήσουμε από το "δεν δεχόμαστε καμία μετάταξη!!!".

Συνάδελφοι... το σίγουρο είναι ότι ο συλλογικός αγώνας, έστω και αν δεν φέρει αποτέλεσμα, θα λειτουργήσει αν μη τι άλλο ψυχοθεραπευτικά. Ας μην τους κάνουμε τη χάρη, ας μη μουδιάσουμε...   

Vangelis

Συλλογικότητα - συλλογικός αγώνας 
αλλα η πλειοψηφία δεν διαθέτει ούτε 2 λεπτά απο το σπίτι του για να υπογράψει ψηφικά μια διαμαρτυρία.  Λιγότερες απο 2000 οι υπογραφές σε ένα αριθμό συναδέλφων Πληροφορικής μεγαλύτερο απο 7000.
Και ενεργά μέλη της ΠΕΚΑΠ μόνο μερικές εκατοντάδες.

Vangelis

Νεότερες διαρροές ειδήσεων αναφέρουν ότι διπλή ειδικότητα θα έχουν (τουλάχιστον στην αρχή) όσοι έχουν δεύτερο πτυχίο ή έχουν αρχικό πτυχίο διαφορετικό απο την ειδικότητά τους.  Το τελευταίο μας αφορά άμεσα αφού υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που δεν έχουν βασικό πτυχίο πληροφορικής. 
Αυτά συμφωνούν και με το νόμο που σας παρέθεσα παραπάνω.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Vangelis στις 07 Νοε 2010, 01:53:01 ΜΜ
Νεότερες διαρροές ειδήσεων αναφέρουν ότι διπλή ειδικότητα θα έχουν (τουλάχιστον στην αρχή) όσοι έχουν δεύτερο πτυχίο ή έχουν αρχικό πτυχίο διαφορετικό απο την ειδικότητά τους.  Το τελευταίο μας αφορά άμεσα αφού υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που δεν έχουν βασικό πτυχίο πληροφορικής. 
Αυτά συμφωνούν και με το νόμο που σας παρέθεσα παραπάνω.


Αυτό είναι το λογικό. 2η ειδικότητα να μπορουν να κάνουν εάν το θελήσουν όσοι έχουν δεύτερο πτυχίο