Διοικητικη υποστήριξη - MySchool

Ξεκίνησε από dourvas, 04 Οκτ 2013, 09:12:47 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dourvas

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείται στο σχολείο τους για την καταχώριση των μαθητών, την έκδοση των βαθμολογιων, ελέγχων και τα λοιπά.
Μέχρι πέρυσι χρησιμοποιούσα το e-school (Ναι τα κάνω εγώ και όχι ο δ/ντης αλλά δεν είναι του παρόντος). Φέτος είμαι ακόμα σε αναμονή του MySchool και έτσι δεν έχω καταχωρίσει τίποτα(μονο λίστες του Excel). Είναι και άλλοι συνάδελφοι σε αυτήν την κατάσταση ή κάνω κάποιο λάθος στην τακτική που ακολουθώ; Μήπως πρέπει να εξακολουθήσω την χρήση του e-school;; Τι γίνεται στο σχολείο σας;

dtrip

Παράθεση από: dourvas στις 04 Οκτ 2013, 09:12:47 ΠΜ
Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείται στο σχολείο τους για την καταχώριση των μαθητών, την έκδοση των βαθμολογιων, ελέγχων και τα λοιπά.
Μέχρι πέρυσι χρησιμοποιούσα το e-school (Ναι τα κάνω εγώ και όχι ο δ/ντης αλλά δεν είναι του παρόντος). Φέτος είμαι ακόμα σε αναμονή του MySchool και έτσι δεν έχω καταχωρίσει τίποτα(μονο λίστες του Excel). Είναι και άλλοι συνάδελφοι σε αυτήν την κατάσταση ή κάνω κάποιο λάθος στην τακτική που ακολουθώ; Μήπως πρέπει να εξακολουθήσω την χρήση του e-school;; Τι γίνεται στο σχολείο σας;

Δεν ξέρω γιατί δεν έχει απαντήσει κανένας από τον Οκτώβριο !!

Εμείς στο σχολείο μας (Γυμνάσιο Εμπορείου Θήρας), τον Νοέμβριο πήραμε χαμπάρι (!) ότι μακροπρόθεσμα μόνο το myschool.gr θα υπάρχει.
Ε και έκανα τον κόπο να εξάγω/εισάγω τους μαθητές από τη δ-ΒΑΣΗ se excel και να τους εισάγω στο myschool. Μετά δημιούργησα τμήματα, έθεσα τους μαθητές κλπ.

Λοιπόν το αποτέλεσμα είναι καλό. Τον Δεκέμβριο περάσαμε τους βαθμούς στο myschool.gr και βγάλαμε τους ελέγχους των παιδιών σε ένα pdf ανά τμήμα (πολύ πρακτικό). Οι απουσίες έχουν ένα πρόβλημα όπως είναι τώρα, οπότε περάσαμε για κάθε μαθητή το άθροισμά τους σε μία μέρα μόνο (σε αφήνει να το κάνεις).

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα κατ' εμέ είναι ότι παίζει από οποιονδήποτε ΗΥ και ότι δεν έχεις να ανησυχείς για το backup.
Και το ΕΛΠΙΖΩ πλεονέκτημα είναι ότι αν τα περάσουμε όλα στο myschool, τότε να μην έρχονται κάθε τόσο διαβιβαστικά για στατιστικά που πρέπει να στείλουμε στη ΔΔΕ με excel ή και εκτυπωμένα μερικές φορές! (αυτός ο καταιγισμός στατιστικών τα τελευταία χρόνια είναι ότι πιο βλακώδες και ανεκδιήγητο)

Το πρόβλημα κατ' εμέ είναι ότι άλλο είναι να στο δίνει σαν βοήθημα να οργανώσεις το σχολείο σου  -->ΚΑΛΟ
και άλλο να σε υποχρεώνει να το χρησιμοποιείς --> δε συμφωνώ,  αν θέλει κάποιος να χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο γιατί όχι; Άρα δεν είναι απλώς βοήθημα, είναι και κάτι άλλο. Πχ τις ποινές των μαθητών (αποβολές κλπ) δεν τις περνάμε στο myschool για ευνόητους λόγους.

EDIT: Εννοείται ότι τώρα πια δε γυρνάμε πίσω, αφού οι βαθμοί του Α τριμήνου μόνο στο myschool είναι περασμένοι. Επομένως είναι μονόδρομος πλέον. Πάντως προσωπικά είμαι ευχαριστημένος.

fof

εμείς στο σχολείο μας, την δουλειά αυτή την κάνει ο διευθυντής με υποδιευθυντή (όπως και πρέπει), εγώ δεν έχω ιδέα , είμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετη με το θεμα και ούτε πλησιάζω!!

dtrip

Προσωπικά άμα μπορώ να βοηθήσω κάπου βοηθάω. Έτσι κι αλλιώς όλοι στις 14:00 σχολάμε. Το θέμα είναι τι έχεις προσφέρει μέχρι εκείνη την ώρα.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Αν και καθυστερημένη απάντηση:
Νομίζω ότι πλέον τα περισσότερα σχολεία έχουν περάσει στη λειτουργία του myschool. Ακόμα και τα λύκεια έχουν αρχίσει να το χρησιμοποιούν.
Είναι ένα εργαλείο που συνδυάζει πολλές εφαρμογές μαζί και αρκετά εύχρηστο με πλούσιες παραμετροποιήσεις.