SOS-Παγώνουν ορισμένοι thin-clients

Ξεκίνησε από vassthan, 02 Νοε 2011, 07:44:20 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vassthan

Έχω 15 thin-clients σε ένα εργαστήριο: 11 BYTE (P3-800MHz), 3 COMPAQ (P3-800MHZ), 1 Noname (P3-733MHz).
Από χθές, οι 9 τύπου BYTE, λειτουργούν με πρόβλημα ενώ οι υπόλοιποι κανονικά!!!
Συγκεκριμένα: Στην οθόνη σύνδεσης δεν εμφανίζεται το εικονίδιο "Προτιμήσεις", το λογότυπο "Ubuntu" και αφού κάνω login στην επιφάνεια εργασίας απουσιάζουν τα διάφορα εικονίδια, το μενού κτλ. Επίσης το ποντίκι αφήνει στίγματα καθώς κινείται. Τελικά η οθόνη παγώνει.
Στους υπόλοιπους όμως δεν παρουσιάζεται πρόβλημα και λειτουργούν κανονικά. Επίσης έχω και 2ο εργαστήριο με 15fat-clients που επίσης λειτουργούν κανονικά!
Εκτός από τις αυτόματες ενημερώσεις, δεν έχει γίνει στον Server καμία άλλη αλλαγή.

Οι Η/Υ που παρουσιάζουν το πρόβλημα έχουν όλοι την ίδια κάρτα VGA, ενώ αυτοί που λειτουργούν κανονικά έχουν διαφορετική κάρτα VGA. Συνεπώς το πρόβλημα είναι στις ρυθμίσεις της VGA.

Παρακαλώ βοήθεια......

vassthan

Δοκίμασα αυτό

sudo gedit /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default
με αντικατάσταση του "quiet splash" με "nomodeset".

ΔΟΥΛΕΨΕ!

Όμως, οι Η/Υ εδώ και 1,5 χρόνο δούλευαν κανονικά. Προφανώς έγινε μια αυτόματη εγκατάσταση και κάτι χάλασε. Αλλά τι;

alkisg

Το nomodeset το είχες βάλει χειρωνακτικά στο pxelinux.cfg/default. Το αρχείο αυτό ξαναδημιουργείται αυτόματα μετά από κάθε συμπίεση εικονικού δίσκου. Για να παραμείνουν οι αλλαγές που κάνεις, πρέπει να τις κάνεις και στο αρχείο /etc/ltsp/ltsp-update-image.conf, βάζοντας στο τέλος του αρχείου μια γραμμή παρόμοια με την παρακάτω:
BOOTPROMPT_OPTIONS="nbd_proxy=false nocompcache nomodeset"

vassthan

Ευχαριστώ alkisg!
Έκανα και την αλλαγή για την συμπίεση του εικονικού δίσκου που μου πρότεινες.

Θέλω όμως να επαναφέρω τις ρυθμίσεις στο "quiet splash" όπως πριν.
Το περίεργο είναι πως οι Η/Υ δούλευαν κανονικά. Καμία αλλαγή στις ρύθμισεις δεν έγινε.
Νομίζω ότι με τις αναβαθμίσεις διατηρείται  η συμβατότητα προς τα πίσω (ή μήπως αυτό δεν ισχύει...;)