Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

paan2004

Ευχαριστώ για τη βοήθεια στη διασταύρωση μαθητών. Μια άλλη μέθοδος, που είχε προτείνει κάποιος συνάδελφος παλιότερα στο site είναι να δηλώσεις τον μαθητή, που δεν μπορείς να διασταυρώσεις ότι προέρχεται από ιδιωτικό σχολείο.

poursali

Παράθεση από: aspd στις 17 Σεπ 2010, 05:05:10 ΜΜ
Ήθελα να επαναλάβω το ίδιο ερώτημα σχετικά με τις απουσίες.
Αν κάποιος έβγαλε αποτελέσματα από το e-school τo 2009-2010 μπορεί να επιβεβαιώσει ότι τις απουσίες τις περνάμε όλες μαζί για το τρίμηνο σε κάποια τυχαία μέρα του τριμήνου για κάθε μαθητή;

ναι γίνεται. ακόμα και στο τέλος της χρονιάς μπορούσες να πειράξεις τις απουσίες Α' τριμήνου.

Παράθεση από: aspd στις 17 Σεπ 2010, 05:05:10 ΜΜ
Επίσης κάτι άλλο σχετικά με το e-school. Πώς διασταυρώνουμε μαθητές που δεν είναι διασταυρωμένοι στα σχολεία από τα οποία προέρχονται; Είμαι σε Γυμνάσιο και έχουμε διασταυρώσει τους περισσότερους μαθητές εκτός από κάποιους της Α τάξης που δεν  είναι διασταυρωμένοι στα αντίστοιχα Δημοτικά (και ούτε πρόκειται) και κάποιους της Β και Γ που ήλθαν με μετεγγραφή και δεν είναι διασταυρωμένοι στα αντίστοιχα Γυμνάσια.

για το Δημοτικό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν γίνεται. εμένα όλοι ήρθαν από σχολεία χωρίς eschool και δεν υπήρξε πρόβλημα... μήπως κάνεις μετεγγραφή αντί για νέα εγγραφή;
για τη Β' και Γ' τάξη είναι μπλέξιμο.. ή θα πρέπει να τον διασταυρώσει το προηγούμενο σχολείο ή (αλγόριθμος του μπακάλη) να αλλάξεις ένα από τα στοιχεία του ώστε να νομίζει ότι πρόκειται για άλλο μαθητή. εγώ για παράδειγμα πρόσθεσα στο τέλος του πατρώνυμου μια κάτω παύλα _ η οποία στις εκτυπώσεις που θα βγάζεις με έναν μαγικό τρόπο αφαιρείται μόνη της .... αλλά το καλύτερο είναι η διασταύρωση αλλά σε αυτό πρέπει να σε βοηθήσει το προηγούμενο σχολείο ή και το support του eschool.

ΥΓ: επίσης να υπενθυμίσω ότι τα τεχνικά ζητήματα του eschool τα γράφουμε εδώ: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2655.0;topicseen
:angel: :angel:
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

aspd

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Για τα παιδιά της Α Γυμνασίου νέα εγγραφή κάνω, αλλά είναι καμιά δεκαριά μαθητές που δε διασταυρώνονται. Αυτοί δεν έχουν διασταυρωθεί στα αντίστοιχα Δημοτικά.  Δεν είμαι σίγουρη όμως αν έχω μαθητες διασταυρωμένους στην Α΄Γυμνασίου που αντίστοιχα Δημοτικά να μην ήταν διασταυρωμένοι.
Θα δω τι θα μου πούνε και από τo support του eschool.

Υ.Γ. έχεις δίκιο έπρεπε να βάλω την ερώτηση στα τεχνικά θέματα για το eschool, αλλά δεν το πρόσεξα.

mour

Παράθεση από: paan2004 στις 17 Σεπ 2010, 05:07:08 ΜΜ
Είμαστε ΕΠΑΛ και δουλέψαμε τη χρονιά 2009-10 πρώτη φορά το eschool πιλοτικά. Δεν ήταν υποχρεωτικό, όπως μου είπαν από το support. Φτάσαμε στο σημείο να περάσουμε απουσίες και βαθμούς Α, Β περιόδου και γραπτών και έχουμε διασταυρώσει ΟΛΟΥΣ τους μαθητές.

Αν δε βγάλω αποτέλέσματα για τη χρονιά 2009-10 θα έχω πρόβλημα με τους μαθητές της Β και Γ τάξης τη χρονιά 2010-11;

Σκέφτομαι πως αν επιχειρήσω να κάνω ενημέρωση φοίτησης και τελικής επίδοσης, ίσως μπλέξω χειρότερα, γιατί όπως διάβασα αντιμετωπίσατε πολλοί από σας πολλά λάθος αποτελέσματα. Και είμαστε σχολείο με 320 μαθητές. Καμιά ιδέα;

Αν δουλέψετε με τα περυσινά στοιχεία και ΔΕΝ βγουν αποτελέσματα δε θα τους περνά σωστά στην επόμενη τάξη.
Γιατί δεν δοκιμάζετε να βγάλετε αποτελέσματα? (υποθέτω ότι έχουν περαστεί οι βαθμοί) 

austenj

Έχω αναλάβει την μηχανογράφηση φέτος στο σχολείο.
Το e-school είναι εγκατεστημένο και "λειτουργεί" για το γυμνάσιο αλλά δεν υπάρχει πουθενα η επιλογή που να αφορά στις Λυκειακές τάξεις
Το έχει κάνει κανείς; Και αν ναι πως γίνεται; (διάβασα διάφορα παραπάνω αλλά μάλλον μπερδεύτικα)
Α'
Κάνεις ξανά εγκατάσταση την εφαρμογή (σε άλλο ή στον ίδιο Η/Υ) και στη συνέχεια την παραμετροποιείς με το αρχείο παραμέτρων των Λυκειακών τάξεων (υπάρχουν δύο λογαριασμοί/ κωδικοί ΠΣΔ ένας για το Γυμνάσιο και ένας για το Λύκειο)
ή
Στην ήδη υπάρχουσα εφαρμογή πας στην επιλογή Διαχείρηση ->Παραμετροποίηση νέας.... και χρησιμοποιείς το αρχείο παραμέτρων των Λυκειακών τάξεων;

Επίσης για τις Λυκειακές τάξεις κάπου άκουσα ότι είναι τελείως λάθος η εφαρμογή γιατί δεν υποστηρίζει 4 τάξεις στο Λύκειο. Ισχύει;

mour

Κάνεις ξανά εγκατάσταση την εφαρμογή (σε άλλο ή στον ίδιο Η/Υ) και στη συνέχεια την παραμετροποιείς με το αρχείο παραμέτρων των Λυκειακών τάξεων (υπάρχουν δύο λογαριασμοί/ κωδικοί ΠΣΔ ένας για το Γυμνάσιο και ένας για το Λύκειο)

Έχουμε 4 τάξεις στο Λύκειο??? (μήπως εννοείς Εσπερινό?)

austenj

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση
Ναι πρόκειται για Εσπερινό Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις (σ.σ. στις Λυκειακές τάξεις η φοίτηση είναι 4 χρόνια)

paan2004

Παράθεση από: mour στις 17 Σεπ 2010, 11:08:16 ΜΜ
Αν δουλέψετε με τα περυσινά στοιχεία και ΔΕΝ βγουν αποτελέσματα δε θα τους περνά σωστά στην επόμενη τάξη.
Γιατί δεν δοκιμάζετε να βγάλετε αποτελέσματα? (υποθέτω ότι έχουν περαστεί οι βαθμοί)
Δεν σκοπεύω να περάσω τους μαθητές της Β και Γ τάξης με αυτόματη επανεγγραφή των μαθητών από το προηγούμενο σχολικό έτος στο τρέχον μέσα από το eschool, αλλά με μετάπτωση από την δ-βάση την οποία θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε κανονικά. Το eschool απλά θα το ενημερώνουμε.

Φοβάμαι μόνο μήπως δεν διασταυρώνει τους μαθητές της Β και Γ τάξης. Ένας μαθητής που διασταυρώθηκε πέρυσι μπορεί να μη διασταυρώνεται φέτος;

Έστειλα σχετικό μήνυμα και στο support και περιμένω απάντηση. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις. Ίσως πρέπει να στρωθώ αμέσως στη δουλειά και να βγάλω αποτελέσματα...

mour

ΛΟΓΙΚΑ αν έχει περαστεί ο μαθητής, έστω και  "δοκιμαστικά" και έχει γίνει ο συγχρονισμός με την ΚΒΔ στο υπουργείο ΔΕΝ θα πρέπει να αφήνει να ξαναγραφτεί. Εκεί θα αρχίσουν οι αλχημείες με παύλες στο τέλος του ονόματος κλπ.


Κινδυνεύοντας να χαρακτηριστώ ως "γραφικός", πάντως συνάδελφοι προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα με τη δ-Βάση και το ΝΕΣΤΩΡ. Το έχω γράψει πάμπολλες φορές ότι εμείς έχουμε ΜΟΝΟ e-school πλέον και (προσωπικά τουλάχιστον) δε βλέπουμε κανενα λόγω να χρησιμοποιούμε τις παλιές εκδόσεις, παρά μόνο για να βλέπουμε στοιχεία παλαιών μαθητών. Ψιλοπροβλήματα υπάρχουν, αλλά λύνονται ή τις περισσότερες φορές οφείλονται σε παρανόηση της χρήσης του e-school.

Και κάτι σημαντικό (για μένα τουλάχιστον): Τι γίνεται με την ανανέωση της συνδρομής στον ΕΠΑΦΟ? θα πληρώσει ΚΑΘΕ σχολείο που θέλει να έχει τη δ-Βαση και το ΝΕΣΤΩΡΑ από 100 τόσα ευρώ που είναι η συνδρομή? Μιλαμε για εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ.


paan2004

Είναι η εφαρμογή e-school ενημερωμένη για την αύξηση του ορίου απουσιών κατά 30% που ίσχυσε για την χρονιά 2009-10; Ή πρέπει να κάνουμε εμείς κάποια ενέργεια, πριν προχωρήσουμε σε ενημέρωση φοίτησης για τη χρονιά αυτή και αν ναι, τι πρέπει να κάνουμε;

olga_kar

Παράθεση από: paan2004 στις 19 Σεπ 2010, 04:05:32 ΜΜ
Είναι η εφαρμογή e-school ενημερωμένη για την αύξηση του ορίου απουσιών κατά 30% που ίσχυσε για την χρονιά 2009-10; Ή πρέπει να κάνουμε εμείς κάποια ενέργεια, πριν προχωρήσουμε σε ενημέρωση φοίτησης για τη χρονιά αυτή και αν ναι, τι πρέπει να κάνουμε;
είναι ενημερωμένη. δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: mour στις 18 Σεπ 2010, 06:26:20 ΜΜ
ΛΟΓΙΚΑ αν έχει περαστεί ο μαθητής, έστω και  "δοκιμαστικά" και έχει γίνει ο συγχρονισμός με την ΚΒΔ στο υπουργείο ΔΕΝ θα πρέπει να αφήνει να ξαναγραφτεί. Εκεί θα αρχίσουν οι αλχημείες με παύλες στο τέλος του ονόματος κλπ.


Κινδυνεύοντας να χαρακτηριστώ ως "γραφικός", πάντως συνάδελφοι προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα με τη δ-Βάση και το ΝΕΣΤΩΡ. Το έχω γράψει πάμπολλες φορές ότι εμείς έχουμε ΜΟΝΟ e-school πλέον και (προσωπικά τουλάχιστον) δε βλέπουμε κανενα λόγω να χρησιμοποιούμε τις παλιές εκδόσεις, παρά μόνο για να βλέπουμε στοιχεία παλαιών μαθητών. Ψιλοπροβλήματα υπάρχουν, αλλά λύνονται ή τις περισσότερες φορές οφείλονται σε παρανόηση της χρήσης του e-school.

Και κάτι σημαντικό (για μένα τουλάχιστον): Τι γίνεται με την ανανέωση της συνδρομής στον ΕΠΑΦΟ? θα πληρώσει ΚΑΘΕ σχολείο που θέλει να έχει τη δ-Βαση και το ΝΕΣΤΩΡΑ από 100 τόσα ευρώ που είναι η συνδρομή? Μιλαμε για εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ.
Το καλοκαίρι έγινε μετάπτωση στο   eschool και από αυτό έβγαλα αποτελέσματα Ιουνίου και Σεπτεμβρίου, με τα γνωστά προβλήματα του Ιουνίου(απολυτήρια, μέσος όρος, αξιολόγηση....)
Φέτος θα δουλέψω μόνο το eschool και δεν ανανεώνουμε καμιά συνδρομή για τον ΕΠΑΦΟ

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: aspd στις 17 Σεπ 2010, 10:42:29 ΜΜ
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Για τα παιδιά της Α Γυμνασίου νέα εγγραφή κάνω, αλλά είναι καμιά δεκαριά μαθητές που δε διασταυρώνονται. Αυτοί δεν έχουν διασταυρωθεί στα αντίστοιχα Δημοτικά.  Δεν είμαι σίγουρη όμως αν έχω μαθητες διασταυρωμένους στην Α΄Γυμνασίου που αντίστοιχα Δημοτικά να μην ήταν διασταυρωμένοι.
Θα δω τι θα μου πούνε και από τo support του eschool.

Υ.Γ. έχεις δίκιο έπρεπε να βάλω την ερώτηση στα τεχνικά θέματα για το eschool, αλλά δεν το πρόσεξα.
Μήπως έχεις λάθος στο τύπο και στην ονομασία του σχολειού από τα οποία προέρχονται οι μαθητές. Πολλές φορές ένα δημοτικό έχει οριστεί ως ολοήμερο και κατά την καταχώρηση το περνάμε ως απλό δημοτικό

evbak

Πήγα σε Γυμνάσιο που χρησιμοποιεί το Αβάκιο το οποίο και το ενημέρωσα με τους νέους μαθητές για να μπορέσω να φτιάξω γρήγορα τα τμήματα.
Το e-school είναι εγκαταστημένο και ενημερωμένο αλλά δεν έχει περαστεί κανενας μαθητής.
Εσείς που το έχετε ξαναδουλέψει πως μου προτείνετε να εισάγω τα δεδομένα; (Μπορώ να τα βγάλω σε excel από το Αβάκιο.)
Ποια είναι τα βήματα πριν εισάγω μαθητές; Πρέπει να φτιάξω τμήματα πρώτα ή κάτι άλλο;
Μήπως υπάρχει κάποιο αναλυτικό εγχειρίδιο χρήσης; Βρήκα ένα αλλά ήταν πολύ γενικό.
Σας ευχαριστώ

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Ξέρω ότι το μηχάνημα που φιλοξενεί το e-school πρέπει να έχει συγκεκριμένο όνομα για να δουλέψει σωστά η βάση δεδομένων.

Το όνομα της ομάδας ή το domain παίζει ρόλο; Δηλαδή, αν αλλάξω το όνομα της ομάδας δικτύου από το συνηθισμένο WORKGROUP σε κάτι διαφορετικό, π.χ. ADMINISTRATION θα υπάρξει πρόβλημα; Λίγο που κοίταξα το xml με τις παραμέτρους ρύθμισης, πουθενά δεν υπάρχει πεδίο για ομάδα δικτύου ή domain οπότε υποθέτω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα, αλλά αν κάποιος ξέρει σίγουρα θα ήθελα να μου πει για να προχωρήσω στην αλλαγή.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller