Κωδική ονομασία: «ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΣΗ» myschool

Ξεκίνησε από dim, 03 Απρ 2013, 01:34:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Keep Growing

Κρεμάλα:   (2 αγγλικές λέξεις) 
                                                                    _ _ _ _ _ _ _
                                                                   |                      |
                                                                   |                     / \
                                                                   |                     \ /
                                                                   |
                                                                   |
                                                                 / | \
_ _ _ _ _ _ _   _ _ _ _ _                      / / | \ \
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dim

Ενώ στο σύλλογο του Σεπτεμβρίου αναφέρεις συζητάς κ "συμφωνέις πως η Α. αναλαμβάνει την ηλεκτρονική καταχώρηση των βαθμολογιών κ ξεκαθαρίζεις~κάνεις σαφής αναφορά πως δεν αναλαμβάνει τι απουσίες τελικά στο πρακτικό αναγραφεται πως:
Υπεύθυνη προγράμματος myschool η Α.

Ναι! Και;
Έτσι απλά η ζωή συνεχίζεται;
Καμία κίνηση;

Wizard

Ανεξάρτητα με το ποιος κάνει τελικά τη δουλειά, στην κατανομή εργασιών στο πρακτικό απαγορεύεται να αναφέρεται εργασία που αφορά survey ή myschool, καθώς αποτελεί ευθύνη του διευθυντή η καταγραφή και εισαγωγή των στοιχείων (άρθρο 7 παρ. 2 του Ν.3848/2010).

Gnirut

Ξέρει κανείς, δουλεύει έστω στοιχειωδώς ή πάλι θα κάνουμε debugging;

dim

Παράθεση από: Gnirut στις 16 Νοε 2013, 01:19:47 ΜΜ
Ξέρει κανείς, δουλεύει έστω στοιχειωδώς ή πάλι θα κάνουμε debugging;
Θα κάνει ο διευθυντής ή θα κάνουμε οι εκπαιδευτικοί;
Θα μπορούσα να σε ρωτήσω: Εσύ διευθυντής ή εκπαιδευτικός;

Gnirut

Παράθεση από: dim στις 16 Νοε 2013, 03:34:41 ΜΜ
Θα κάνει ο διευθυντής ή θα κάνουμε οι εκπαιδευτικοί;
Θα μπορούσα να σε ρωτήσω: Εσύ διευθυντής ή εκπαιδευτικός;

Εκπαιδευτικός! Και από φέτος και φύλακας-μπράβος και καθαρίστρια και λέω και ευχαριστώ που συμπληρώνω (με τα χίλια ζόρια) ωράριο.

dim

Παράθεση από: Gnirut στις 16 Νοε 2013, 01:19:47 ΜΜ
Ξέρει κανείς, δουλεύει έστω στοιχειωδώς ή πάλι θα κάνουμε debugging;
Παράθεση από: dim στις 16 Νοε 2013, 03:34:41 ΜΜ
Θα κάνει ο διευθυντής ή θα κάνουμε οι εκπαιδευτικοί;
Θα μπορούσα να σε ρωτήσω: Εσύ διευθυντής ή εκπαιδευτικός;
Παράθεση από: Gnirut στις 16 Νοε 2013, 08:45:45 ΜΜ
Εκπαιδευτικός! Και από φέτος και φύλακας-μπράβος και καθαρίστρια και λέω και ευχαριστώ που συμπληρώνω (με τα χίλια ζόρια) ωράριο.

Δεν ξέρω. Όλα είναι στο μυαλό μου τόσο μπερδεμένα.
Ναι, έχουμε δουλειά ακόμα.
Ναι, δεν είμαι στην ανεργία.
Ναι, +2 πρόγραμμα και συμπληρώνω ωράριο.
Ναι και;
Τι θα γίνει τώρα; Θα κάνω τον φύλακα και μπράβο για τις όποιες ορέξεις του καθενός;
Δεν το χω. Ποτέ δεν το είχα.
ok θα είμαι ένα από τα ονόματα που θα απολυθεί θα μπει σε διαθεσιμότητα θα βγω ελλιπής.
Τι να κάνουμε; Ας είχα διαφορετικό χαρακτήρα.

Εγώ όσο μείνω δεν καλύπτω τις ορέξεις κανενός.

Συνάδελφοι εδώ μέσα με την αίτησή τους για δημοτικά... ποια αίτηση δηλαδή!!! με το πιστόλι στο κρόταφο πήγαν στα δημοτικά.
Άλλοι εν μια νυκτί μπήκαν στη διαθεσιμότητα.
Και εγώ για να μείνω μέχρι που θα φτάσω;
Έχω αναλάβει την ηλεκτρονική καταχώρηση των βαθμολογιών. Τέλος.
Ας έρθει υπογεγραμμένο χαρτί από τον Διευθυντή Εκπαίδευσης να λέει κυρία μου τουμπεκί και θα αναλάβεις το myschool.
Και αν αυτό ευσταθεί, βεβαίως.
Όχι όμως ο σύλλογος αποφάσισε και ο Διευθυντής διέταξε.
Ο σύλλογος φυσιολογικό είναι για μαλ@#$ έψαχνε και πάντα θα ψάχνει.
Οι δε Διευθυντές ποτέ δεν κατάλαβα το μεγαλείο τους.

Μια λιγότερη συνάδελφος. Μια θέση ακόμη για να καλυφθεί. Κόσμος και κοσμάκης περιμένει.
Ίσως κάποτε στα 90- 95 να πω ήταν λάθος μου.

Δηλαδή έλεος το myschool έχει όλο το διοικητικό κομμάτι ενός σχολείου - δώσε μου 1700 και θα κάνω 4 myschool και 21 ώρες ωράριο κανένα πρόβλημα.
Αλλά δεν! αυτό το θράσος και με την πίτα ολόκληρη και με τον σκύλο χορτάτο

Όλοι λένε πως στο πρακτικό να αναγράφεται πως η τάδε είναι υπεύθυνη προγράμματος myschool είναι λάθος.
Παράθεση από: Wizard στις 15 Νοε 2013, 02:36:16 ΜΜ
Ανεξάρτητα με το ποιος κάνει τελικά τη δουλειά, στην κατανομή εργασιών στο πρακτικό απαγορεύεται να αναφέρεται εργασία που αφορά survey ή myschool, καθώς αποτελεί ευθύνη του διευθυντή η καταγραφή και εισαγωγή των στοιχείων (άρθρο 7 παρ. 2 του Ν.3848/2010).
Λάθος vs παράνομο;
Πως προσβάλλω αυτή την πράξη;

rpirov

Καλημέρα σε όλους
Διαβάζω το άρθρο 7παρ.2 "Σε κάθε σχολική μονάδα με ευθύνη του διευθυντή
της καταγράφονται, εισάγονται στο ηλεκτρονικό σύστημα και, όποτε επέλθει μεταβολή..."
Εννοείται με ευθύνη για την ορθότητα, στο πρακτικό όμως ο υπεύθυνος για την καταχώριση των στοιχείων αναγράφεται, αφού άλλωστε στη Γ Αθήνας τουλάχιστον, ζητούν τα στοιχεία επικοινωνίας μαζί του.

rpirov

Μια ερώτηση
Έχει συλλάβει κάποιος ένα μοντέλο διαχείρισης του myschool?
Θα με βοηθούσε πολύ.
Στο σχολείο μς άλλος κάνει το e-school και άλλος το survey.
Φαντάζομαι, γιατί δεν έχω δουλέψει καθόλου το myschool σε πιλοτικό επίπεδο οτι κάποιες από τις δουλειές του survey τις καταργεί (π.χ. τμήματα μθητικό δυναμικό) αφού κνονικά θα αντλεί στοιχεία από τις εγγραφές του σχ. έτους και την έναρξη τμημάτων, την τοποθέτηση μθητών σε τμήμτα κλπ.
Επναλαμβάνω λοιπόν την αρχική μου ερώτηση
Έχει συλλάβει κάποιος ένα μοντέλο διαχείρισης του myschool? Η εμπειρία σς κι οι ιδέες σας θα μου είνι πολύτιμες
Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Gnirut

Κάνω βέβαια διάφορες δουλειές στο σχολείο αλλα εφαρμόζω και το εξής:
δουλεύω εβδομαδιαίως την μέση ώρα που δουλεύουν και οι άλλοι συνάδερφοι. Ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο.

Εαν είναι σήμερα Πέμπτη και υπάρχει "σουπερ επείγον" deadline για Παρασκευή να σταλούν τα χ ή ψ στοιχεια στην διεύθυνση δεν με ενδιαφέρει, αν φυσικά έχω συμπληρώσει το ωράριο μου. Ας έστελναν ενημέρωση νωρίτερα. Και ας φρόντιζε ο διευθυντής να κατένειμε τις εργασίες καλύτερα.

Δουλεύω τις ώρες μου αλλά επ'ουδενί δεν θα καθήσω απλήρωτες υπερωρίες και θα αγχωθώ για την ανοργανωσιά του κάθε διευθυντή ή της διεύθυνσης δευτεροβάθμιας.

Έν ολίγοις κάνω σαφές ότι ασχέτως το τι γράφει το πρακτικό εγώ δουλεύω όσες ώρες δουλεύουν και οι άλλοι και βάσει αυτού θα βγει η δουλειά που μου ανατίθεται σε τόσες ώρες ή μέρες.

Εαν ο διευθυνής "επείγεται" ας καθήσει αυτός να την κάνει ή ας την μοιράσει και σε άλλους καθηγητές που μπορούν να την κάνουν.

Θεωρητικώς το myschool σε λίγο διάστημα θα είναι το κέντρο της μηχανογράφησης του σχολείου, τι σημαίνει αυτό ότι ο καθηγητής της πληροφορικής θα αναλάβει όλη τη διοικητική δουλειά του σχολείου επειδή στο πρακτικό γράφει "υπεύθυνος myschool";

Δεν είμαστε τεμπέληδες αλλά δεν είμαστε και κορόιδα.