Δικαιώματα

Ξεκίνησε από kismet, 26 Μαρ 2012, 12:53:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kismet

Γεία σας,


Είμαι νέα στην ομάδα,και στο πτυχίο.

Μόλις πήρα το  πτυχίο του  Τμήματος Πληροφορικής και Επικοινωνιών του ΤΕΙ Σερρών.

Θα ήθελα αν μπορείτε να με ενημερώσετε, αν γνωρίζετε φυσικά, ποια είναι τα δικαιώματα που εχω στην εκπαίδευση,μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για τις θέσεις πληροφορικής ΠΕ19 και ΠΕ20;
Αν ναι που πρέπει να απευθυνθώ, ποιά είναι η διαδικασία;

Ευχαριστώ για τον  χρόνο σας.

happiness

Με την λέξη "δικαιώματα" εννοείς "δικαίωμα να διεκδικήσω εκπαιδευτική θέση";
Θα πρέπει να περιμένεις να βγουν οι προκυρήξεις για θέσεις αναπληρωτών και για τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Εκεί θα δεις κατ' αρχάς εάν οι απόφοιτοι της σχολής σου έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν και δεύτερον τι προϋποθέσεις χρειάζονται.
Για να πάρεις μία ιδέα, διάβασε τις προηγούμενες προκυρήξεις. Θα τις βρεις στο ίντερνετ.

Vangelis

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω η λύση διορισμός στο Δημόσιο για τα επόμενα δέκα χρόνια (τουλάχιστον) θα είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη.
Καιρός να σκεφτείς τι από αυτά που έμαθες στο ΤΕΙ μπορούν να σου φανούν χρήσιμα στην πραγματική ζωή.
Δες τι χρειάζεται η αγορά και αν μπορείς εσύ να ανταποκριθείς σε αυτά.  Αν όχι θα πρέπει να δεις πως θα τα μάθεις.
Καλό κουράγιο κορίτσι μου γιατί τώρα αρχίζει ο πραγματικός αγώνας σου.   

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Αγαπητή κισμέτ, καλορίζικο το πτυχίο σου και καλώς ήλθες στο στέκι!

Είναι γεγονός ότι ορισμένοι άνθρωποι είναι πλασμένοι για την τάξη. Αν πιστεύεις ότι ανήκεις σε αυτή την κατηγορία, τότε φοβάμαι ότι αν δεν γίνεις δασκάλα θα είσαι δυστυχισμένη!
Από την άλλη, υπάρχουν άνθρωποι που δεν πλάστηκαν ποτέ για τάξη, αλλά επίλεξαν να είναι εκπαιδευτικοί λόγω των διακοπών και του ωραρίου. Αυτοί είναι δυστυχισμένοι αλλά δεν το λένε φωναχτά (μιλάει όμως η παρουσία τους στην τάξη και όλη η πορεία τους στην εκπαίδευση). Αυτούς εγώ τους λέω χονδροειδώς "σκουπίδια της εκπαίδευσης" (όμως υποκλίνομαι στον χαρακτήρα τους, στη ζωή τους και σε ό,τι έχει σχέση εκτός τάξης, άλλο ο άνθρωπος και άλλο η δουλειά).

Επομένως, προτείνω να σκεφτείς πρώτα σε ποια κατηγορία ανήκεις και μετά να δεις αν το πτυχίο σου αποτελεί τυπικό προσόν για την εκπαίδευση.
Πάντως, σαν δασκάλα δεν θα πλουτίσεις σε ευρώ. Εγώ νοιώθω βαθύπλουτος όταν μου χαμογελούν τα παιδιά!

Σε κάθε περίπτωση, σου εύχομαι ειλικρινά να έχεις μια καρποφόρα και δημιουργική σταδιοδρομία!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

happiness

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 29 Μαρ 2012, 09:26:04 ΜΜ
Από την άλλη, υπάρχουν άνθρωποι που δεν πλάστηκαν ποτέ για τάξη, αλλά επίλεξαν να είναι εκπαιδευτικοί λόγω των διακοπών και του ωραρίου.
Και υπάρχουν κι αυτοί που δεν πλάστηκαν ποτέ για τάξη, αλλά αυτή την δουλειά βρήκαν (δλδ σε αυτή μπόρεσαν ή επέλεξαν να προλσηφθούν), και την κάνουν με τον ίδιο τρόπο που θα κάναν και οποιαδήποτε άλλη δουλειά... όσο καλύτερα μπορούν. Αυτούς τους ξέχασες.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Αν την κάνουν όσο καλύτερα μπορούν και αν την αγαπούν, εντάσσονται στην κατηγορία των καλών, αξιόλογων και αξιοπρεπών συναδέλφων. 
Προφανώς κατάλαβες όσα έγραψα πριν και γιατί τα έγραψα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...