Εσείς τι θα βάλετε στις εξετάσεις;

Ξεκίνησε από jsari, 25 Απρ 2010, 03:20:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

Σχόλιο από τον/την Efstratia Liakopoulou στις 19 Αύγουστος 2009 στις 16:08
Όταν λοιπόν ένας συνάδελφος μου λέει πως έχω παρανοήσει το τι είναι θέμα εξετάσεων θεωρίας/άσκησης, πράγμα που σχετίζεται με την επιστήμη μου, εγώ δέχομαι ότι μπορεί να είναι και έτσι.
Και επειδή ένας από τους στόχους (φυσικά όχι ο μοναδικός) συμμετοχής μου σε αυτή τη συζήτηση είναι και η αυτοβελτίωση, ζητάω σχετική παραπομπή για να τη διαβάσω και να διευρύνω/βελτιώσω την αντίληψη που έχω επί του θέματος.
Όπως γράφεις και εσύ, (δηλαδή ο Χρίστος Μαβόγλου) η διαταγή για τη μορφή των θεμάτων απολυτήριων εξετάσεων Γ' Γυμνασίου γράφηκε πολύ παλιά και συνόδευε άλλο σχολικό εγχειρίδιο. [/b]
http://logogreekworld.ning.com/group/logoGGymnasio?groupUrl=logoGGymnasio&id=3413194%3AGroup%3A83&page=1#comments

dim

#46
ΘΕΜΑ
Ενημέρωση για θέματα εξετάσεων της Γ' γυμνασίου για το μάθημα της πληροφορικής (σχετικά με τη logo).

   Τα θέματα αυτά εισηγήθηκαν οι συνάδελφοι Β. Αργυράκης, Λ. Γουλή, Μ. Διζέλου, Χ. Ελευθεριάδου, Π. Κεχαγιά, Μ. Κουκά, Α. Κουρτάκη, Α. Κωνσταντέλου, Γ. Λάσκαρη, Ε. Λυμπεράτου, Α. Μιχαήλ, Α. Μπελεχάκη, Α. Μυκωνιάτη, Κ. Πιτταρά, Α. Ρομόκου, Χ. Σιάχαλος, Ε. Σκιαδά, Α. Τζώρτζη, Σ. Χαϊμαντάς, Χ. Χατζηφωτίου, Δ. Χατζοπούλου & Π. Χρήστου
http://logogreekworld.ning.com/

dim

Παράθεση από: Loukritia στις 08 Ιουν 2010, 06:36:02 ΜΜ
Μια αναδιατύπωση, θα εξέταζε καλύτερα την χρήση του κενού: π.χ.
Δίνοντας στον υπολογιστή την εντολή Δείξε 5+4 χωρίς κενό διάστημα πριν και   μετά    το     
    σύμβολο της πράξης, ο υπολογιστής εμφάνισε Δεν ξέρω τίποτε για 5+4. Διορθώστε την πρόταση, ώστε να γίνει η πρόσθεση.
Ευχαριστώ πολύ.

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Χ.Μοτσενίγος


fgmarg

Τα δικά μου θέματα, πολλά από τα οποία είναι "δανεισμένα και προσαρμοσμένα" από άλλους πιο άξιους συναδέλφους, τους οποίους ευχαριστώ πολύ!!!  :)

dim

Παράθεση από: fgmarg στις 16 Ιουν 2010, 09:17:06 ΠΜ
Τα δικά μου θέματα, πολλά από τα οποία είναι "δανεισμένα και προσαρμοσμένα" από άλλους πιο άξιους συναδέλφους, τους οποίους ευχαριστώ πολύ!!!  :)
Ενδιαφέρον τοποθέτηση στο θέμα 8!!!!!

Και τα δικά μου παν-εύκολα. Βεβαίως προσαρμοσμένα στο επίπεδο των μαθητών.....
Ευτυχώς έγραψαν καλά.

Χ.Μοτσενίγος

Μια και βλέπω να δημιουργείται μια "τράπεζα θεμάτων" για το Γυμνάσιο σιγά σιγά, να και τα δικά μου θέματα, προσαρμοσμένα κι αυτά στον τρόπο που γίνεται το μάθημα στο σχολείο μου. Ο μέσος όρος των γραπτών ήταν 12,7, όχι κι άσχημα σε γενικές γραμμές.

Βρίσκω πολύ θετικό πάντως το ότι ανταλλάσουμε ιδέες και  αποκτάμε μια σφαιρικότερη αντίληψη γύρω από το μάθημα, τον τρόπο διδασκαλίας, τις απαιτήσεις μας από τους μαθητές και τον εαυτό μας κλπ κλπ.

Loukritia

Και τα δικά μου θέματα, με το θέμα 5.Β δανεισμένο από εξέταση συναδέλφου, τον οποίο και ευχαριστώ.
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

cristosx

#54
Ανεβάζω τα θέματα του σχολείου μου (Υλη μόνο από την  ενότητα 1 -  χωρίς εντολή επιλογής)

Eri

Και απο μενα ... αρκετά επηρεασμένα τα θέματα από το forum !!

jsari

Με εκτίμηση,
Σαρημπαλίδης Ιωάννης

dora

απορία....
μπορώ να βαθμολογήσω με βάση το 100 ..............και στη συνέχεια να το προσαρμόσω στο 20;

poursali

Παράθεση από: dora στις 07 Ιουν 2011, 05:57:02 ΜΜ
απορία....
μπορώ να βαθμολογήσω με βάση το 100 ..............και στη συνέχεια να το προσαρμόσω στο 20;

ότι θέλεις κάνεις... εγώ προσωπικά βαθμολογώ το κάθε ένα από τα 6 θέματα με 10 μονάδες (μέγιστο 60) και μετά διαιρώ με το 3 και βρίσκω το τελικό βαθμό. Έτσι, έχω μεγαλύτερη αίσθηση πόσο έπιασε ο καθένας... πχ: μισό θέμα σωστό, άρα 50% άρα 5 στα 10 κ.ο.κ ...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ