ΥΛΗ ΕΣΠΕΡΙΝΩΝ-ΘΕΜΑΤΑ

Ξεκίνησε από petrosp13, 30 Οκτ 2006, 03:34:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

petrosp13

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι
Έχω μαθητές εσπερινών λυκείων και έψαξα να βρω την ύλη τους
Από ότι είδα, το κεφάλαιο των πινάκων είναι εκτός ύλης, εκτός φυσικά από την αναφορά που γίνεται στο 3ο κεφάλαιο
Από ότι είδα στα θέματα, όμως, υπάρχουν θέματα που περιλαμβάνουν πίνακες
Θεωρείται ότι το τρίτο κεφάλαιο καλύπτει τους πίνακες με αυτά που αναφέρονται;

Τι παίζει;
Δώστε μου τα φώτα σας
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

andreas_p

Γίνε πιο συγκεκριμένος και θα λάβεις σχετική απάντηση.

Ανδρέας

petrosp13

Κατ'αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν δουλεύω σε λύκειο, αλλά σε ιδιωτικά φροντιστήρια
Κάθε χρόνο, χρησιμοποιώ ελάχιστα το σχολικό βιβλίο
Φροντίζω να καλύπτω την ύλη από δικές μου σημειώσεις και βοηθήματα για το μάθημα

Θεωρούσα ότι το κεφάλαιο που αναφέρεται κυρίως στους πίνακες είναι το 9ο του σχολικού βιβλίου. Το συγκεκριμένο δεν συμπεριλαμβάνεται στην ύλη των εσπερινών λυκείων. Άρα, έβγαλα το συμπέρασμα ότι η διδασκαλία των πινάκων δεν είναι αναγκαία

Ανατρέχοντας στα θέματα των τελευταίων ετών, όμως, παρατήρησα ότι στα θέματα 3 και 4 των εσπερινών λυκείων, δηλαδή τα θέματα που προορίζονται για την ανάπτυξη αλγορίθμων-προγραμμάτων, υπάρχει χρήση πινάκων και μάλιστα σε προχωρημένο επίπεδο

Αυτό που ρωτάω είναι αν θεωρείται ικανοποιητική η αναφορά που γίνεται στους πίνακες στο 3ο κεφάλαιο του σχολικού βιβλίου (το οποίο είναι στην ύλη των εσπερινών), ώστε τα 2 σημαντικότερα θέματα των εξετάσεων να προέρχονται από τον χώρο των πινάκων

Διότι, η ύλη, χωρίς την διδασκαλία και τις εφαρμογές των πινάκων, είναι σαφώς μικρότερη και μπορεί να καλυφθεί άνετα, και μάλιστα με αρκετό χρόνο για επανάληψη
Αν η ύλη των πινάκων είναι τελικά εντός ύλης (λόγω του 3ου κεφαλαίου όπως προανέφερα), θα πρέπει να αναδιατάξω τις χρονικές προθεσμίες για την διδασκαλία κάθε κεφαλαίου

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

EleniK

H ύλη για τα εσπερινά είναι η εξής: Το 3ο κεφάλαιο είναι εντός ύλης και καλύπτεις απόλυτα όλες τις κατηγορίες ασκήσεων σε πίνακες. Το 9ο κεφάλαιο είναι ουσιαστικά πίνακες σε προγράμματα.Τα ίδια πράγματα δλδλ σε προγράμματα, οπότε μην σε ξενίζει το ότι βλέπεις πίνακες συχνά.

1. Ανάλυση προβλήματος
1.1 Η έννοια πρόβλημα.
1.2 Κατανόηση προβλήματος.
1.3 Δομή προβλήματος.
1.4 Καθορισμός απαιτήσεων.
1.5 Κατηγορίες προβλημάτων.
1.6 Πρόβλημα και υπολογιστής.

2. Βασικές Έννοιες Αλγορίθμων
2.1 Τι είναι αλγόριθμος.
2.2 Σπουδαιότητα αλγορίθμων.
2.3 Περιγραφή και αναπαράσταση αλγορίθμων.
2.4 Βασικές συνιστώσες/ εντολές ενός αλγορίθμου.
2.4.1 Δομή ακολουθίας.
2.4.2 Δομή Επιλογής.
2.4.3 Διαδικασίες πολλαπλών επιλογών.
2.4.4 Εμφωλευμένες Διαδικασίες.
2.4.5 Δομή Επανάληψης

3. Δομές Δεδομένων και Αλγόριθμοι
3.1 Δεδομένα
3.2 Αλγόριθμοι+ Δομές Δεδομένων =Προγράμματα
3.3 Πίνακες
3.4 Στοίβα
3.5 Ουρά
3.6 Αναζήτηση
3.7 Ταξινόμηση

4. Τεχνικές Σχεδίασης Αλγορίθμων
4.1 Ανάλυση προβλημάτων.
4.2 Μέθοδοι σχεδίασης αλγορίθμων.

7. Βασικά στοιχεία προγραμματισμού
7.1 Το αλφάβητο της ΓΛΩΣΣΑΣ
7.2 Τύποι δεδομένων
7.3 Σταθερές
7.4 Μεταβλητές
7.5 Αριθμητικοί τελεστές
7.6 Συναρτήσεις
7.7 Αριθμητικές εκφράσεις
7.8 Εντολή εκχώρησης
7.9 Εντολές εισόδου-εξόδου
7.10 Δομή προγράμματος

8. Επιλογή και επανάληψη
8.1 Εντολές Επιλογής
8.1.1 Εντολή ΑΝ
8.1.2 Εντολή ΕΠΙΛΕΞΕ
8.2 Εντολές επανάληψης
8.2.1 Εντολή ΟΣΟ...ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
8.2.2 Εντολή ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ
8.2.3 Εντολή ΓΙΑ...ΑΠΟ...ΜΕΧΡΙ
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

petrosp13

Ευχαριστώ
Την έχω πάντως την ύλη

Δεν θα ήθελα να ανοίξω και πάλι την μεγάλη κουβέντα για το σχολικό βιβλίο, για τον τρόπο που παρουσιάζει τα θέματα που πρέπει να καλυφθούν και την σύγχυση που προκαλεί ακόμα και σε εμάς που καλούμαστε να τα διδάξουμε και να τα περάσουμε στους μαθητές

Αν η απλή αναφορά στους πίνακες σε 2 σελίδες του σχολικού βιβλίου αρκεί για να καλύψει αυτό το τεράστιο κεφάλαιο, τότε πάω πάσο

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

EleniK

Δυστυχώς αυτό ισχύει. Επειδή έχω και εγώ μαθητές εσπερινών διδάσκω τους πίνακες ακριβώς όπως και στα ημερήσια. Ίδιες ασκήσεις, ίδιες μεθοδολογίες, απλά όχι προγράμματα με πίνακες.
Με ποιο χρονοδιάγραμμα δουλεύεις τα εσπερινά? Εγώ κάνω 2ο μέχρι Χριστούγεννα και μετά ξεκινώ πίνακες μέχρι τέλη Φεβρουαρίου, μέσα Μαρτίου.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

petrosp13

Επειδή δεν ήξερα ότι οι πίνακες είναι εντός ύλης, είχα καλύψει μέχρι αυτήν την εβδομάδα την δομή επιλογής πλήρως και ξεκίνησα μια γενική επανάληψη, αφού μου έμενε μόνο το κεφάλαιο των επαναλήψεων
Αλλά, πλέον πρέπει να την εγκαταλείψω την επανάληψη και να τελειώσω το κεφάλαιο με τις δομές επαναλήψης μέχρι τα μέσα δεκεμβρίου, για να μπω μετά στους πίνακες
Δυστυχώς, είναι χαμηλό και το επίπεδο των μαθητών και υπάρχουν αρκετές δυσκολίες
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

EleniK

Σωμφωνώ και εγώ με το χρονοδιάγραμμα. Οι πίνακες πρέπει να αρχίσουν το αργότερο αρχές Ιανουαρίου.

Καλό κουραγιο
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

petrosp13

Για να μην πω πριν τα Χριστούγεννα  :P

Καλό κουράγιο και σε σένα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής