Θέματα ΟΕΦΕ - προσοχή στις λύσεις

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 21 Απρ 2019, 10:17:09 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

καλημερα σε όλους

στα θέματα του οεφε που μας έστειλαν στο φροντιστήριο, αν δεν κάνω κάποιο λάθος εγώ ή αν δεν έστειλαν διευκρινίσεις ή αλλαγές, υπάρχουν κάποια λάθη στις λύσεις:

1) στο θέμα Α3α ζητάει δομή απλής επιλογής ενώ η λύση είναι με σύνθετες
2) στο θέμα Β2 ο πίνακας στην εκφώνηση είναι Α[10] και στις λύσεις δηλώσεται Α[3]
3) στο Α5 η ιδέα είναι ωραία γενικά αλλά αν δεν κάνω λάθος, αν το στοιχείο που θα δώσει ο χρήστης είναι μεγαλύτερο από το 9ο, θα συγκρίνει με το 10ο που δεν έχει τιμή σύμφωνα με την εκφώνηση ... ο έλεγχος που γίνεται στο όσο έχει το ίδιο λάθος με την σειριακή αναζήτηση που υπάρχει στις οδηγίες μελέτης μαθητή  και βγαίνει έξω από τα όρια του πίνακα
4) επίσης στο θέμα Δ καλεί τα παιδιά να καλέσουν μία συνάρτηση η οποία υποθέτουμε πως υπάρχει και δεν χρειάζεται υλοποίηση .... δεν το έχω ξαναδεί αυτό, τώρα τι να πω  :angel: >:D :laugh:
5) στο θεμα γ, στην επιλογή 4 το μήνυμα μέσα στην επανάληψη " ευχαριστούμε που χρησιμοποιήσατε το ΑΤΜ" νομίζω δεν έχει νόημα, θα έχει ήδη τερματιστεί η διαδικασία

τα παραπάνω τα είδα με μια πρώτα ματιά, από σημερα αρχίζω διόρθωμα

με όλο τον σεβασμό οι παρατηρήσεις, μπορεί να τα έβγαλε τα θέματα κάποιος από την παρέα μας εδώ μέσα .... και ίσως κάνω εγώ κάποιο λάθος .. αν τα τσεκάρει κάποιος ας επιβεβαιώσει να ξέρουμε τι γίνεται ...

Μανώλης

tsabatman

Καλημέρα! ποίο λάθος έχει η σειριακή  στο σχολικό  βιβλίο; Αναφέρομαι  στο : ο έλεγχος που γίνεται στο όσο έχει το ίδιο λάθος με την σειριακή αναζήτηση που υπάρχει στο σχολικό και βγαίνει έξω από τα όρια του πίνακα

Λαμπράκης Μανώλης

στις οδηγίες μελέτης μαθητή εχει την λύση  "οσο Α[ι]<>key και ι <=Ν επαναλαβε" .. αν το στοιχείο δεν υπάρχει θα γίνει προσπέλαση στο στοιχείο Α[Ν+1] που δεν είναι στο όρια του πίνακα .. στο σχολικό σωστά το έχει, κάτσε να το αλλάξω μην μπερδευτεί κάποιος...


kyriakos208

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 21 Απρ 2019, 10:34:20 ΠΜ
στις οδηγίες μελέτης μαθητή εχει την λύση  "οσο Α[ι]<>key και ι <=Ν επαναλαβε" .. αν το στοιχείο δεν υπάρχει θα γίνει προσπέλαση στο στοιχείο Α[Ν+1] που δεν είναι στο όρια του πίνακα .. στο σχολικό σωστά το έχει, κάτσε να το αλλάξω μην μπερδευτεί κάποιος...

Στο σχολικό λάθος το έχει

Λάμπρος Παπαδόπουλος

Παράθεση4) επίσης στο θέμα Δ καλεί τα παιδιά να καλέσουν μία συνάρτηση η οποία υποθέτουμε πως υπάρχει και δεν χρειάζεται υλοποίηση .... δεν το έχω ξαναδεί αυτό, τώρα τι να πω

Αν και δεν έχω δει τα θέματα αυτό μου φαίνεται καλή ιδέα και το θεωρώ (θεωρούσα;) πιθανό θέμα για τις εξετάσεις. Έχει ξαναδοθεί σε εξετάσεις το μακρινό 2003. Ήταν η συνάρτηση Ρίζα(χ) μέσα σε αλγόριθμο σε ψευδογλώσσα....

pvs

Το θέμα Δ μόνο σε εμένα φαίνεται δυσκολονόητο ειδικά στο σημείο με το πώς προκύπτει η βαθμολογία σε κάθε πιάτο του κάθε διαγωνιζομένου?

Καρκαμάνης Γεώργιος

Στο Α5 υπάρχει ένα πρόβλημα στην ΟΣΟ  καθώς όταν διαβάζεται μια τιμή Χ μεγαλύτερη από  τα 9 στοιχεία του πίνακα , συγκρινεται με το 10ο στοιχείο του πίνακα που δεν ξέρουμε τι έχει μέσα.
Πιθανόν ο συνάδελφος που έβαλε το θέμα να είχε στον μυαλό του ότι ο πίνακας αρχικοποείται με μηδενικά οπότε όταν το Χ συγκριθεί με το 10ο στοιχείο θα τερματίσει η επανάληψη. (μόνο έτσι εξηγείται )
Ομως αυτό δεν είναι δεδομένο και πραγματικά οδηγούμαστε σε λανθασμένη συνθήκη

andreas_p

 Α[ι]<>key και ι <=Ν

Ναι είναι αστοχία !
Βγαίνεις  εκτός ορίων πίνακα ! (Αν δεν υπάρχει  το προς αναζήτηση  στοιχείο )

Όμως μπορείς  να γίνεις πιο συγκεκριμένος  ;
Θέματα  ΟΕΦΕ  :
Έτος ;
Φάση ;
Αν δεν μπορείς  δημόσια  , στείλε μου  τα θέματα.
pyrovolos.andreas@gmail.com

Α

ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΝΕΣΤΟΡΑΣ

Καλησπέρα Κύριοι τα θέματα του ΟΕΦΕ ΠΟΥ μπορούμε να δούμε τη Β ΦΑΣΗ 2019 ΓΙΑ το μάθημα του ΑΕΠΠ?

andreas_p

Γιατί  τόοοοοση  .... 'ομερτά' ;;;

Στο 'Στέκι'  τόσα χρόνια  ούτε καν σε κλειστή ομάδα τα είχαμε !!!

Α

Ειρήνη  υμίν

Λαμπράκης Μανώλης

Kαλημέρα σε όλους

Καταρχάς Καλό Πάσχα και καλές γιορτές σε όλους

Δίχως να θέλω να εκπροσωπήσω όλους τους συναδέλφους, απλά επειδή εγώ ανοιξα το θέμα, ήθελα να σας πω πως τα θέματα του ΟΕΦΕ είναι εξετάσεις τις οποίες πληρώνουν τα φροντιστήρια, αναγράφουν το λογότυπο τους και, μας απαγορεύουν αυστηρά την δημοσιοποίηση τους ... δεν γίνεται προφανώς εσκεμμένα, έτσι είναι η διαδικασία ... τυπικά γίνεται ανάρτηση στην σελίδα του ΟΕΦΕ για τα θέματα ..

καλές γιορτές σε όλους !!

andreas_p


Γιάννης Αναγνωστάκης

#12
Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 21 Απρ 2019, 11:24:25 ΜΜ
Στο Α5 υπάρχει ένα πρόβλημα στην ΟΣΟ  καθώς όταν διαβάζεται μια τιμή Χ μεγαλύτερη από  τα 9 στοιχεία του πίνακα , συγκρινεται με το 10ο στοιχείο του πίνακα που δεν ξέρουμε τι έχει μέσα.
Πιθανόν ο συνάδελφος που έβαλε το θέμα να είχε στον μυαλό του ότι ο πίνακας αρχικοποείται με μηδενικά οπότε όταν το Χ συγκριθεί με το 10ο στοιχείο θα τερματίσει η επανάληψη. (μόνο έτσι εξηγείται )
Ομως αυτό δεν είναι δεδομένο και πραγματικά οδηγούμαστε σε λανθασμένη συνθήκη


Στο θέμα του ΟΕΦΕ το 10ο στοιχείο του πίνακα δεν θες να το ελέγξεις, γιατί έτσι και αλλιώς είναι κενή η αντίστοιχη θέση. Η εκφώνηση θα μπορούσε να είναι καλύτερη

Όμως ακόμα και αν γράψεις:
Όσο Α[I]<X  και Ι<10 επανάλαβε
...έχεις πάλι πρόβλημα γιατί όταν το Ι γίνει 10 θα ελέγξεις αν το κενό (υποτίθεται το Α[10] δεν έχει κάτι μέσα) είναι μικρότερο της τιμής της μεταβλητής Χ.....

Μανώλη στο Α3α εντάξει είναι η εκφώνηση (μπορείς να χρησιμοποιήσεις και απλή και σύνθετη)

Στο ΘΕΜΑΔ το αποκορύφωμα , πέρα από την εκφώνηση, είναι η προτεινόμενη λύση....Μπορεί να λυθεί πολύ πιο απλά και πολύ πιο σωστά χωρίς ταξινόμηση!!!

Χρόνια πολλά σε όλους!



ΤΙΜ

#13
 ;)

nancyvi

καλημέρα σας ,είναι δυνατόν να μου σταλθούν τα επαναληπτικά θέματα του ΟΕΦΕ 2019 στο προσωπικό μου μήνυμα ;
ευχαριστώ εκ των προτέρων.