MYSCHOOL:Εφαρμογή για "μαζικό upload" καταστάσεων με βαθμολογίες τριμήνου

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 26 Ιαν 2015, 02:43:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

#15
@exanemou: Thanks. Θα ανεβάσω μια beta version. Αν μπορέσεις, την δοκιμάζεις όταν βρεις χρόνο και μου λες αν δουλεύει σωστά.

update: Για δοκίμασε αυτό: http://goo.gl/YwvyWR

exanemou

δοκίμασα και έβαλα βαθμους για το β τρίμηνο στο μαθημα Πολιτ&δραστ. και άφησα εντελώς κενό το μάθημα Φύση&ασκ. για το Β τρίμηνο. Στο ΄φάκελο 187 είχαν αντιγραφεί οι βαθμοί του Πολιτ στο μάθημα Φυση&ασκ , αντί να εισαχθεί ο χαρακτήρας Δ

Δημήτρης Γκίνης

1) Για να εισαχθεί ως βαθμός ο χαρακτήρας Δ σε ένα μάθημα θα πρέπει να το βάλει ο εκπαιδευτικός που το διδάσκει, στο αντίστοιχο φύλλο του αρχείου του (ο χαρακηρας Δ είναι το τελευταίο entry στη dropdown list των επιτρεπόμενων βαθμών). Δεν μπαίνει μόνο του, πρέπει απλά να καταχωρήσεις ως βαθμό το Δ σε όλους τους μαθητές του τμήματος.
2) Το ότι εισήχθησαν βαθμοί ενός μαθήματος σε άλλο δεν είναι καλό σημάδι. Στα αντίστοιχα αρχεία των εκπαιδευτικών που διδάσκουν αυτά τα μαθήματα, έλεγξε αν στο κελί B2 εμφανίζεται διαφορετικό όνομα μαθήματος.
3) Μπορείς να μου στείλεις τα αρχεία του που κατέβασες από το Myschool για το σχολείο σου στο dimginis στο gmail (αντικαθιστώντας τα ονόματα των μαθητών με πχ Επώνυμο - Όνομα αν σε απασχολούν θέματα ασφάλειας δεδομένων) προκειμένου να αναδημιουργήσω το πρόβλημα; Θα γλιτώσουμε αρκετό χρόνο έτσι.

exanemou

[quote ]Στα αντίστοιχα αρχεία των εκπαιδευτικών που διδάσκουν αυτά τα μαθήματα, έλεγξε αν στο κελί B2 εμφανίζεται διαφορετικό όνομα μαθήματος.[/quote]
το όνομα του μαθήματος εμφανίζεται στο κελί Β6

Σου έστειλα στο ηλ. ταχ. τα αρχεία που ζήτησες. Αποστολέας; enimerosi@in.gr

Δημήτρης Γκίνης

Σου απάντησα στο mail. Σε εμένα φαίνεται να δουλευει καλά.

vigor

Δημήτρη συγχαρητήρια κι από εμένα για το έργο σου και σ' ευχαριστουμε που προσφερεις την εφαρμογή σου.
Δοκιμασα να κατεβασω πριν απο λίγο  τις οδηγίες χρήσης απο το dropbox αλλά δεν είναι κάτι τέτοιο εφικτό.

Δημήτρης Γκίνης

Μόλις το τσέκαρα και φαίνεται ΟΚ.
Για ξαναδοκίμασε (σημ: πρόκειται για pdf που έχουν φτιαχτεί με το LibreOffice/Linux. Μήπως φταίει αυτό;)
Δημήτρης

aspd

Σήμερα κάναμε το upload στο myschool.  Η διαδικασία ήταν πολύ εύκολη και πολύ γρήγορη. Μερικά κλικς που μας γλίτωσαν από από αρκετές ώρες δουλειάς για Γυμνάσιο 320 μαθητών.

Τις αλλαγές που έστειλαν τώρα τελευταία για τα τμήματα επιλογής της Β' τάξης θα τις κάνουμε αύριο στο myschool (άντε να περάσω κάποιες καταστάσεις γι΄αυτά τα τμήματα με το χέρι) μιας και όταν έστειλαν το χαρτί  είχα ήδη μοιράσει τα excel στους καθηγητές του σχολείου.

Δημήτρη σε ευχαριστούμε!




Δημήτρης Γκίνης

Παράθεση από: exanemou στις 05 Μαρ 2015, 03:02:03 ΜΜ
δοκίμασα και έβαλα βαθμους για το β τρίμηνο στο μαθημα Πολιτ&δραστ. και άφησα εντελώς κενό το μάθημα Φύση&ασκ. για το Β τρίμηνο. Στο ΄φάκελο 187 είχαν αντιγραφεί οι βαθμοί του Πολιτ στο μάθημα Φυση&ασκ , αντί να εισαχθεί ο χαρακτήρας Δ
Τρέχοντας την beta version της εφαρμογής που ενσωματώνει τις αλλαγές στην καταχώρηση βαθμολογίας στο Γυμνάσιο (η δυνατότητα να καταχωρείται ο χαρακτήρας Δ αντί βαθμού σε κάποια μαθήματα) με τα αρχεία που μου έστειλε ο/η exanemou δεν εντόπισα κάποια πρόβλημα.
Αν κάποιος άλλος συνάδελφος που υπηρετεί σε Γυμνάσιο έχει όρεξη ας το δοκιμάσει και αυτός/αυτή: http://goo.gl/YwvyWR

Δημήτρης Γκίνης

Παράθεση από: aspd στις 10 Μαρ 2015, 05:13:34 ΜΜ
Σήμερα κάναμε το upload στο myschool.  Η διαδικασία ήταν πολύ εύκολη και πολύ γρήγορη. Μερικά κλικς που μας γλίτωσαν από από αρκετές ώρες δουλειάς για Γυμνάσιο 320 μαθητών.

Τις αλλαγές που έστειλαν τώρα τελευταία για τα τμήματα επιλογής της Β' τάξης θα τις κάνουμε αύριο στο myschool (άντε να περάσω κάποιες καταστάσεις γι΄αυτά τα τμήματα με το χέρι) μιας και όταν έστειλαν το χαρτί  είχα ήδη μοιράσει τα excel στους καθηγητές του σχολείου.

Δημήτρη σε ευχαριστούμε!
:)

aspd

Σήμερα ανεβάσαμε τους βαθμούς του Γ΄ τριμήνου σε ελάχιστο χρόνο  χωρίς πρόβλημα.
(Γυμνάσιο 320 μαθητές)

Δημήτρη ευχαριστούμε άλλη μία φορά!


Nektar76

Βασικά συγχαρητήρια για την άψογη δουλειά σου.

Μου παρουσιάζει κάποιο θέμα όμως για το γυμνάσιο... Όταν τρέχω την μακροεντολή στο Ginis_Gymnasio_Bathologies_Myschool_V_4_1_3 για να δημιουργήσω κενά αρχεία για τους εκπαιδευτικούς δείχνει ότι προχωράει κανονικά.... μετά από κάποια αρχεία που δημιουργεί αρχίζει και μου εμφανίζει μυνήματα στην οθόνη (σε μικρά παραθυράκια) πως δεν βρέθηκε η τάξη Β και μετά αντίστοιχα πως δεν βρέθηκε η τάξη Γ. Το ίδιο μήνυμα εμφανίζεται αρκετές φορές. Από ότι είδα όμως δημιουργεί κανονικα τα αντίστοιχα φύλλα εργασίας των εκπαιδευτικών και για τις δύο τάξεις. Δεν μου μφανίζει κάτι παρόμοιο για την Α τάξη.

Κάνω κάτι λάθος; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην αναφορά από το MySchool?

Ευχαριστώ! Και πάλι συγχαρητήρια για την δουλειά σου!

Δημήτρης Γκίνης

Θέλεις να μου στείλει τα αρχεία που κατέβασε από το myschool για να του ρίξω μια ματιά;
Άλλαξε μόνο τα επώνυμα μαθητών και καθηγητών.

Nektar76

Έχεις κάποιο email να σου τα στείλω γιατί μέσω πμ ή email από εδώ δεν βλέπω κάποια επιλογή για επισύναψη ή συνημμένο

Ευχαριστώ

Δημήτρης Γκίνης

#29
@Nektar76: αν και δεν έχω αυτή τη στιγμή υπολογιστή με windows για να κάνω debugging στον κώδικα, ρίχνοντας μία ματιά στο αρχείο με τις αναθέσεις που μου έστειλες εντόπισα τα εξής προβλήματα:
1) Στα τμήματα της Β τάξης (πχ Β1) ο χαρακτήρας-αναγνωριστικό της τάξης είναι το λατινικό b αντί του ελληνικού β
2) Υπάρχει τμήμα (πχ Project Γ2 Γυμνασίου) του οποίου το όνομα παραβιάζει την μοναδική απαίτηση που έχει η εφαρμογή για να τρέξει σωστά:
Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 26 Ιαν 2015, 02:43:25 ΠΜ
ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ: Στα ονόματα-τίτλους των τμημάτων (πχ Α1, Β1Αγγλ κλπ) ο πρώτος χαρακτήρας να υποδηλώνει την τάξη.
(μάλλον στο σημείο αυτό θα έπρεπε να προσθέσω ότι ο πρώτος χαρακτήρας θα πρέπει να είναι ένα από τα παρακάτω: ελληνικό Α, ελληνικό Β ή Γ)
Για αρχή: άνοιξε το αρχείο με τις αναθέσεις και διόρθωσε τα ονόματα των τμημάτων αυτών (πχ το Project Γ2 Γυμνασίου κάντο Γ2 Project  Γυμνασίου),
edit: διόρθωσε και τα ονόματα των τμημάτω στα αρχεία Α_186.xls, Β_186.xls, Γ_186.xls,
και ξανατρέξε την εφαρμογή. Αν αυτό διορθώσει την κατάσταση μπες στο myschool και άλλαξε τα όνόματα των τμημάτων, 2 λεπτά θα σου πάρει.

Αν όχι, εδώ είμαστε.