Δημοσίευση Εικονικός Δίσκος δεν έφτιαξε ltsp_i386.conf

Ξεκίνησε από richard, 08 Σεπ 2017, 12:46:21 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pkoutroulis

Αν καταλαβαίνω καλά πρέπει να υπάρχει και ένα αρχείο nbd-server.allow στον φάκελο /etc/ltsp/ ?

ilias_s

#16
Παράθεση από: pkoutroulis στις 02 Οκτ 2017, 12:16:36 ΜΜ
Αν καταλαβαίνω καλά πρέπει να υπάρχει και ένα αρχείο nbd-server.allow στον φάκελο /etc/ltsp/ ?

Απ' όσο μπορώ να πω... Όχι, δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο στον φάκελο /etc/ltsp/ (σε εγκατάσταση που έγινε πριν το Ιούνιο).

Αντιμετώπισα το πρόβλημα που περιγράφουν τα παιδιά πριν μία εβδομάδα και δε με απασχόλησε η ύπαρξη ή μη τέτοιου αρχείου. Η λύση που προτείνει ο richard δουλεύει κανονικά.

Το έκανες έτσι ακτριβώς και συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα?

akirikos

Richard ευχαριστούμε. Έχω το ίδιο πρόβλημα και η λύση δουλεύει. Εγώ το διαπίστωσα γύρω στις 10 Οκτώβρη σε νέα δοκιμαστική εγκατάσταση που έκανα, και τουλάχιστον μέχρι χτες αφού έκανα ενημέρωση στα πακέτα και δημοσίευση εικονικού δίσκου ξανά, δεν φάνηκε να έχει διορθωθεί στα αποθετήρια. Μόνο το workaround του Richard δούλεψε.

mitsospap

Πως ελενχουμε αν εχουμε το bug ποιους φακελους πρεπει να ελενξουμε;


bright

Παράθεση από: odysseas στις 13 Σεπ 2017, 12:02:55 ΜΜ
Βρήκα κι εγώ μπροστά μου το πρόβλημα και επιβεβαιώνω ότι η προτεινόμενη λύση λειτουργεί. Ευχαριστούμε θερμά.
Παράθεση από: odysseas στις 13 Σεπ 2017, 12:02:55 ΜΜ

Και εγώ αντιμετώπισα το πρόβλημα αυτό σε πειραματική εγκατάσταση που έκανα στο φορητό μου, και με τις οδηγίες αυτές δούλεψε, και εγώ χρειάστηκε να κάνω επανεκίνηση server και client. Την προηγούμενη εβδομάδα είχα δοκιμάσει ξανά τις οδηγίες αλλά δεν τα είχα καταφέρει. Σήμερα δούλεψε. Ευχαριστώ πάρα πολύ.

nikoskon

Καλημέρα σε όλους,

Είπα να δοκιμάσω κι εγώ την 16.04 την προηγούμενη εβδομάδα. Δυστυχώς έχω το ίδιο πρόβλημα. Με επεξεργαστή Intel G2030 έβαλα την 64 έκδοση. Συνεχίζω να έχω πρόβλημα εκκίνησης στους clients (dell optiflex 790 με i5). Το αρχείο image που δημιουργήθηκε στο δικό μου σύστημα είναι /opt/ltsp/images/amd64.img .  Όντως το ltsp_i386.conf ήταν άδειο και επικόλλησα σύμφωνα με τις οδηγίες το:

[/opt/ltsp/i386]
     exportname = /opt/ltsp/images/i386.img
     readonly = true
     authfile = /etc/ltsp/nbd-server.allow

Μετά πρόσεξα ότι το δικό μου αρχείο είναι amd64.img και το άλλαξα στο exportname = /opt/ltsp/images/adm64.img, χωρίς να είμαι και σίγουρος. Εξακολουθώ να έχω πρόβλημα εκκίνησης στους clients.

richard

Αφού έχεις 64 bit παντού (server και clients) εννοείται ότι πρέπει να έχεις amd64 αντί i386, αλλά όχι μόνο στο αρχείο μέσα αλλά και το όνομα ltsp_i386.conf σε σένα να είναι ltsp_amd64.conf.

Επίσης, δες στο /etc/dnsmasq.d/ltsp-server-dnsmasq.conf να λέει παντού amd64 αντί i386.

Richard

nikoskon

Αυτό ήταν! To ltsp_i386.conf  να είναι ltsp_amd64.conf
Thnx Richard!

To /etc/dnsmasq.d/ltsp-server-dnsmasq.conf ήταν σωστό.

Άρα σε 64bit εγκαταστάσεις χρειάζεται manually αυτές τις αλλαγές;

richard