Μισθοδοσία Ιανουαρίου

Ξεκίνησε από iliasthes, 09 Δεκ 2010, 06:29:49 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iliasthes

Συνάδελφοι γνωρίζει κανείς αν από τον Ιανουάριο και μετά ο μισθός δεν θα καταβάλλεται προκαταβολικά, όπως ίσχυε μέχρι σήμερα, αλλά μετά την ολοκλήρωση της μισθοδοτικής περιόδου; Αν κάποιος γνωρίζει έγκυρα, καλό θα ήταν να το γράψει για να κάνουμε την ανάλογη διαχείριση διαθεσίμων  ;D.

Vangelis

Η μσιθοδοσία θα ακολουθήσει τη μορφή LIFO αντι της FIFO !!!

Τα πάνω είναι για να ευθυμούμε λίγο. Δεν το γνωρίζω συνάδελφε θα το ρωτήσω όμως.

soron80

Η μισθοδοσία θα συνεχίσει όπως ήταν από την πλευρά των μισθοδοτούμενων και πότε παίρνουν τα χρήματα αφού καμμία Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια δεν έχει ενταχθεί στην ΕΑΠ από όσο ξέρω!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Η ενσωμάτωση στην ΕΑΠ για τους εκπαιδευτικούς θα γίνει μέχρι τον Μάρτιο - ή έτσι τουλάχιστον φιλοδοξούν.

Κάποιες Διευθύνσεις έχουν συγκεντρώσει όλα τα απαραίτητα στοιχεία κι απ' όσο ξέρω υποβάλλουν το απαραίτητο αρχείο XML για την ενημέρωση της ΕΑΠ.

Από κει και πέρα, όταν αρχίσει να γίνεται η καταβολή του μισθού μέσω της ΕΑΠ, το μόνο που αλλάζει είναι οι ημερομηνίες καταβολής: Αντί για 1 και 16 του μηνός, μετακινείται δυο-τρεις μέρες μετά.

Περισσότερα εδώ:

http://www.gsis.gr/epsp.html
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Λάμπρος Μπουκουβάλας

όλο με λεφτά ασχολείστε... χωρίς λεφτά δε μπορείτε να ζήσετε; τόοοοσο εξαρτημένοι είστε; :):)
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

iliasthes

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να αντιγράψω εκείνον τον Ινδό που ισχυρίζεται οτι ζει επί 12 χρόνια χωρίς να τρέφεται. Βασικά επειδή άνοιξα το θέμα να πω τι έγινε. Χθες πέρασε από το σπίτι βιαστικά ο υποδιευθυντής από το σχολείο που ήμουν πέρσι. Στην κουβέντα πάνω (για κάτι χρωστούμενες υπερωρίες)  μου είπε πως από Γενάρη θα πληρωνόμαστε όχι προκαταβολικά, αλλά αφού δουλέψουμε το δεκαπενθήμερο και ανέφερε οτι δεν κατάλαβε από το έγγραφο αν θα πληρωνόμαστε όλο τον μήνα μαζί ή κάθε δεκαπενθήμερο πάλι. Επειδή ήταν βιαστικός όπως είπα δεν πρόλαβα να τον ρωτήσω σχετικό έγγραφο κλπ. Σήμερα προσπάθησα να επικοινωνήσω με το σχολείο από το οποίο μισθοδοτούμαι, αλλά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη. Σκέφτηκα πως με τόσους συναδέλφους στο φόρουμ αν ήταν να γίνει κάτι τέτοιο, όλο και κάποιος θα είχε ακούσει κάτι.

soron80

Παράθεση από: Δημήτρης Δαλαγιώργος στις 10 Δεκ 2010, 03:13:06 ΜΜ
Η ενσωμάτωση στην ΕΑΠ για τους εκπαιδευτικούς θα γίνει μέχρι τον Μάρτιο - ή έτσι τουλάχιστον φιλοδοξούν.



το θεωρώ πολύ δύσκολο για διάφορους λόγους..
υπάρχουν αρκετοί που είναι έτοιμοι, αλλά προφανώς υπάρχουν και άλλοι λόγοι που ούτε αυτοί εντάσσονται..
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: soron80 στις 11 Δεκ 2010, 10:29:00 ΠΜ
το θεωρώ πολύ δύσκολο για διάφορους λόγους..
υπάρχουν αρκετοί που είναι έτοιμοι, αλλά προφανώς υπάρχουν και άλλοι λόγοι που ούτε αυτοί εντάσσονται..

Τι εννοείς; Τι άλλοι λόγοι υπάρχουν πέρα απ' την αδράνεια των διευθύνσεων να συλλέξουν τα απαραίτητα δεδομένα και να ετοιμάσουν ομάδες υποστήριξης για τους εκκαθαριστές ώστε να υποβάλλουν εγκαίρως τα αρχεία XML;

Η διαδικασία δυστυχώς ή ευτυχώς δεν θα είναι τόσο αυτοματοποιημένη όσο ακούγεται. Στην ουσία η ΕΑΠ θα δίνει την εντολή πληρωμής στις τράπεζες, ο ΥπΟικ θα ξέρει τι πληρώνει το Κράτος σε μισθούς με ακρίβεια cent, αλλά όλη η δουλειά θα συνεχίσει να γίνεται από τους εκκαθαριστές των διευθύνσεων, όπως δηλαδή γίνεται μέχρι τώρα. Απλώς, εκεί που έστελναν τις καταστάσεις στις ΔΟΥ για πληρωμή, τώρα θα υποβάλλουν το αρχείο XML με τα δεδομένα της μισθοδοσίας του επόμενου μήνα.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Λάμπρος Μπουκουβάλας

και εν ολίγοις, το μισθοδοτικό team της δνσης θα τρώει τρελό λούκι, όπως γίνεται ήδη εδώ στη φωκίδα...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

soron80

Παράθεση από: Δημήτρης Δαλαγιώργος στις 11 Δεκ 2010, 09:02:50 ΜΜ
Τι εννοείς; Τι άλλοι λόγοι υπάρχουν πέρα απ' την αδράνεια των διευθύνσεων να συλλέξουν τα απαραίτητα δεδομένα και να ετοιμάσουν ομάδες υποστήριξης για τους εκκαθαριστές ώστε να υποβάλλουν εγκαίρως τα αρχεία XML;


Δεν ξέρω συγκεκριμένους λόγους, αλλά αν ήταν έτοιμοι στην ΕΑΠ γιατί δεν εντάσσουν σιγά σιγά τις έτοιμες διευθύνσεις που υποβάλλουν σωστά xml και παράγουν το σωστό αρχείο για τη Δ24??
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

soron80

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 12 Δεκ 2010, 11:23:39 ΠΜ
και εν ολίγοις, το μισθοδοτικό team της δνσης θα τρώει τρελό λούκι, όπως γίνεται ήδη εδώ στη φωκίδα...

Στη φωκίδα μήπως ξέρεις πως παράγεται το xml?
από excel?
από το ΔΙΑΣ του ΙΤΥ?
από πρόγραμμα-βάση της διεύθυνσης?
από λογισμικό εταιρείας?
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

Λάμπρος Μπουκουβάλας

χρησιμοποιούν μια ειδική εφαρμογή του δία.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

iliasthes

ΣΟΚ: «Δημιουργική λογιστική» στη μισθοδοσία υπαλλήλων! Από το νέο έτος Θα πληρώνονται στο τέλος του μήνα;

12/12/2010 - 22:18



Στην υφαρπαγή ενός μισθού από τους δημοσίους υπαλλήλους ορισμένου χρόνου, με τη μέθοδο της «δημιουργικής λογιστικής», προτίθεται να προχωρήσει η κυβέρνηση όπως προκύπτει από εγκύκλιο που κυκλοφόρησε αιφνιδιαστικά την περασμένη Πέμπτη.
Η εγκύκλιος, που αναφέρεται σε ΝΠΔΔ και ΟΤΑ, αλλά όλως περιέργως εστάλη και σε σχολεία, προβλέπει οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων ορισμένου χρόνου, που μέχρι στιγμής προκαταβάλλονται κάθε πρώτη και δεκαπέντε του μηνός, από το νέο έτος να καταβάλονται στο τέλος του μήνα. Έτσι, οι δημόσιοι υπάλληλοι θα πληρωθούν στις 15 Ιανουαρίου το μισθό του Ιανουαρίου και η επόμενη πληρωμή προβλέπεται στις αρχές Μαρτίου. Εκτιμάται ότι γίνεται προσπάθεια να εξοικονομηθεί το ποσό του 1 δισ. και να το παρουσιάσουν ως μείωση δαπανών του δημόσιου τομέα!

πηγή: ΕΠΟΧΗ


Το παραπάνω διάβασα πριν λίγο στο Alfavita. Τουλάχιστον αν είναι να γίνει κάτι τέτοιο, το να το κάνουν εν κρυπτώ είναι αλητεία. Αν μείνουμε 45 μέρες χωρίς μισθοδοσία, θα πρέπει να το ξέρουμε να λάβουμε τα μέτρα μας.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

το εν λόγω μέτρο ανακοινώθηκε ήδη στους αστυνομικούς τον περασμένο σεπτέμβρη, με μικρή διαφορά. έτσι οι αστυνομικοί πληρώνονται κάθε μήνα κατά 10 μέρες αργότερα, ώστε από 1/1 να πληρώνονται στο τέλος του μήνα.

δηλ. η μισθοδοσία του σεπτεμβρίου καταβλήθηκε κανονικά
η μισθοδοσία του οκτωβρίου καταβλήθηκε στις 10/10,
η μισθοδοσία του νοεμβρίου καταβλήθηκε στις 20/11 και
η μισθοδοσία του δεκεμβρίου θα καταβληθεί στις 30/12.

το θέμα είναι ότι δεν θα πληρώνονταν για 40, αλλά για 30 ημέρες εργασίας... δεν έχω ενημερωθεί για το αν όντως έτσι έγινε.

Ηλία, εγώ θα τολμούσα να πω το εξής: αν μένουν διεφθαρμένοι πολιτικοί για 45 ώρες στην εξουσία, θα πρέπει να το ξέρουμε για να λάβουμε τα μέτρα μας. προτείνω τη δημόσια διαπόμπευση και την ισόβια κάθρειξη, και αυτό διότι είμαι πολιτισμένος ακόμη...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

stratosg

Αγαπητοί για εμένα αυτό είναι στάση πληρωμών.

Θα σας παρακαλούσα να μου στείλετε με pm ή ακόμα καλύτερα δημόσια, τόσο το link από το alfavita όσο και το σχετικό έγγραφο αν υπάρχει ή τον αριθμό του εγγράφου αυτού.

Δεν ξέρω για εσένα Λάμπρο, αλλά εμένα ο πολιτισμός μου τελειώνει εκεί που αρχίζουν οι ανάγκες των δυο μου παιδιών.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

iliasthes

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=16980

Σου στέλνω τον υπερσύνδεσμο (sic!), αν και το Αλφαβήτα δεν το εμπιστεύομαι σε αυτό το θέμα. Πολλές φορές στη θέση παλιότερων άρθρων βάζει καινούρια, και μετά από 3-4 μέρες πας να διαβάσεις ένα κείμενο που σου άρεσε και πέφτεις σε κάτι τελείως διαφορετικό.

Τουλάχιστον αν είναι να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να υπάρξει μια τρίμηνη προειδοποίηση. Τρέχουν υποχρεώσεις για όλους. Άλλοι έχουν συνδέσει το λογαριασμό μισθοδοσίας με την πληρωμή στεγαστικού και ξαφνικά θα "κοκκινίσει" το δάνειο χωρίς να φταίνε.

Τέλος πάντων, επειδή δεν είμαι σε σχολείο φέτος, δεν μπορώ να έχω έγκυρη ενημέρωση, οπότε προς το παρόν περιμένουμε να πληρωθούμε ως έχει, αλλιώς θα βγω να πω τα κάλαντα  ;D ;D ;D

chvegiris

Παιδιά δε χρειάζεται να κάνουμε τα πράγματα χειρότερα από οτι είναι....
Έτυχε να τη διαβάσω την εγκύκλιο και αν θυμάμαι καλά έλεγε οτι ο φορέας μπορεί να επιλέξει αν θα γίνεται η πληρωμή προκαταβολικά. Οπότε υποθέτω οτι μάλλον ισχύει αυτό που λέει ο συνάδελφος Δημήτρης οτι η πληρωμή  'Αντί για 1 και 16 του μηνός, μετακινείται δυο-τρεις μέρες μετά'.
Επίσης αυτό για τους στρατιωτικούς το άκουσα και εγώ αλλά όταν ρώτησα έναν φίλο μου στρατιωτικό μου είπε οτι δεν ισχύει????
Τα παραπάνω με μια μικρή επιφύλαψη... θα ξαναδώ τη εγκύκλιο για να σας πω σίγουρα.

stratosg

Παράθεση από: iliasthes στις 13 Δεκ 2010, 05:22:27 ΜΜ
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=16980

Σου στέλνω τον υπερσύνδεσμο (sic!), αν και το Αλφαβήτα δεν το εμπιστεύομαι σε αυτό το θέμα. Πολλές φορές στη θέση παλιότερων άρθρων βάζει καινούρια, και μετά από 3-4 μέρες πας να διαβάσεις ένα κείμενο που σου άρεσε και πέφτεις σε κάτι τελείως διαφορετικό.

Τουλάχιστον αν είναι να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να υπάρξει μια τρίμηνη προειδοποίηση. Τρέχουν υποχρεώσεις για όλους. Άλλοι έχουν συνδέσει το λογαριασμό μισθοδοσίας με την πληρωμή στεγαστικού και ξαφνικά θα "κοκκινίσει" το δάνειο χωρίς να φταίνε.

Τέλος πάντων, επειδή δεν είμαι σε σχολείο φέτος, δεν μπορώ να έχω έγκυρη ενημέρωση, οπότε προς το παρόν περιμένουμε να πληρωθούμε ως έχει, αλλιώς θα βγω να πω τα κάλαντα  ;D ;D ;D

Ηλία ευχαριστώ πολύ, το διάβασα, το μόνο που απομένει είναι να ψάξω και να βρω την εγκύκλιο και να τη διαβάσω ο ίδιος.

Αν είχαμε κι έναν αριθμό εγκυκλίου θα βόλευε ακόμη περισσότερο. Για να δούμε τι θα δούμε λοιπόν.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Για να τα δούμε λίγο ήρεμα τα πράγματα.

Το άρθρο του alfavita παραπέμπει στην εβδομαδιαία εφημερίδα ΕΠΟΧΗ. Το αρχικό άρθρο βρίσκεται εδώ:

http://www.epohi.gr/portal/oikonomia/8493-%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%9A%CE%91%CE%9B%CE%A5%CE%A0%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%9F-%CE%98%CE%91-%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%A9%CE%9D%CE%9F%CE%9D%CE%A4%CE%91%CE%99-%CE%9A%CE%91%CE%98%CE%95-%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%9F%CE%A3-%CE%A4%CE%9F%CE%A5-%CE%9C%CE%97%CE%9D%CE%91

Το θέμα είναι ότι ενώ μιλάει για εγκύκλιο, δεν αναφέρει πουθενά τον αριθμό της εγκυκλίου. Απ' όσο γνωρίζω δεν έχει έρθει καμία τέτοια εγκύκλιος στο σχολείο μου.

Πρωτού πανικοβληθούμε ότι θα μείνουμε ένα μήνα απλήρωτοι, αν κάποιος μπορεί να επιβεβαιώσει από πρώτο χέρι το παραπάνω άρθρο, πολύ απλά ας μας δώσει τον αριθμό της εγκυκλίου να δούμε τι ακριβώς γράφει...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Υποθέτω ότι η επίμαχη εγκύκλιος είναι αυτή: (αρχείο PDF)

http://www.gsis.gr/psp/sybl_egyklios.pdf
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

iliasthes

Αυτή είναι, αλλά εγώ πάλι δεν ξεκαθάρισα τι θα γίνει. Το αστείο είναι πως επικοινώνησα  με τους υπεύθυνους μισθοδοσίας σε 2 σχολεία και επίσης δεν ξέραν να μου απαντήσουν σίγουρα, καθώς δεν καταλάβαν αν σίγουρα η εγκύκλιος αφορά τα σχολεία ή ήρθε καταλάθως. Τέλος πάντων, η νεκροψία θα δείξει  ;D

stratosg

Δυστυχώς ούτε κι εγώ έβγαλα κάποια άκρη, άλλη λένε ότι δεν θα αλλάξει κάτι και άλλοι ότι θα γίνει όπως το γράφει το δημοσίευμα. Στο σχολείο δεν κατάφερα να ψάξω γιατί είχα άλλες ασχολίες. Οπότε θα το ξανακοιτάξω για να δω αν μας ήρθε η επίμαχη εγκύκλιος.

Δημήτρη ευχαριστώ πολύ για την εγκύκλιο.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

poursali

είναι γεγονός ότι θέλει να περάσει μια κυβέρνηση ξεκινάει πάντοτε με μια διαρροή.. οπότε αυτή η πληροφορία αξιολογείται αλλά δεν είναι λόγος πανικού..
επίσης πρώτη φορά καθυστέρησαν μια μέρα το δεκαπενθήμερο.. έπρεπε να μπει χτες και μπήκε σήμερα... επειδή λαμβάνω sms μέσω του ebanking είμαι σίγουρος ότι καθυστέρησαν μια μέρα και ότι είναι η πρώτη φορά που αυτό συνέβη
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

iliasthes

Εγώ πάντως, πληρώνομαι σταθερά νωρίτερα :D. Πριν λίγο μίλησα με τον υπεύθυνο από το σχολείο που μισθοδοτούμαι και μου είπε οτι αυτοί συνεχίζουν κανονικά όπως πάντα, μέχρι στιγμής δεν τους έχουν πει κάτι συγκεκριμένο, αν και έχουν υπ' όψιν τη συγκεκριμένο εγκύκλιο, αλλά εκτιμούν πως προς το παρόν τουλάχιστον δεν μας αφορά.

iliasthes

Παράθεση από: poursali στις 14 Δεκ 2010, 06:49:12 ΜΜ
... αλλά δεν είναι λόγος πανικού..

Λόγος πανικού δεν είναι, απλά αν γίνει κάτι τέτοιο, καλό είναι να το γνωρίζουμε έγκαιρα. Δεν μπορούν όλοι σε μια μέρα ή σε μια βδομάδα να καλύψουν ένα κενό 1200-1300 ευρώ.   

poursali

αυτό θα μπορούσε να μπεί και στα ανέκδοτα, αλλά εδώ μου κόλλαγε περισσότερο αυτή τη στιγμή.. απολαύστε υπεύθυνα:
http://clopyandpaste.blogspot.com/2010/12/blog-post_14.html
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

εγώ πάντως πληρώθηκα κανονικά (εμπορική τράπεζα), στις 12 δεκεμβρίου. πάντα τα παίρνω 2-3 μέρες πριν την 1η ή την 15η του μηνός.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

mour

Κι εμένα μπήκε κανονικα μισθος και δωρο  (Ρέθυμνο)

iliasthes

Αν γίνει αλλαγή θα γίνει από το επόμενο δεκαπενθήμερο. Τώρα πληρωθήκαμε Δεκέμβρη. Πάντως από οτι φαίνεται δεν υπάρχει θέμα, τουλάχιστον προς το παρόν, αφού όπου κι αν ρώτησα έχουν ήδη ετοιμάσει τις μισθοδοτικές καταστάσεις Ιανουαρίου και θα τις στείλουν κανονικά πριν κλείσουν τα σχολεία.