προτάσεις για δρστηριότητα στο διαδίκτυο

Ξεκίνησε από aliceinw0, 24 Μαρ 2015, 01:11:08 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aliceinw0

Καλησπέρα σας....Είμαι καινούρια στο forum και μπορώ να πω οτι οι συντελεστές κάνουν πραγματικά πολυ καλη δουλεία... Στο θέμα μας όμως...είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στο τμήμα των ΗΜΜΥ και βλέπω ότι ο τομέας των υπολογιστών και κυρίως του διαδικτύου είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον... Για αυτό το λόγο θα ήθελα να ξεκινήσω κάποια δημιουργική δραστηριότητα στο ιντερνετ που δεν απαιτεί πολύ εξειδικευμένες γνώσεις και θα μπορούσα να αφιερώσω χρόνο σε αυτήν... Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια ιδέα...??

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων  ;D

itt

Ίσως θα ήθελες να προσδιορίσεις λίγο περισσότερο το "δραστηριότητα". Ενδιαφέρεσαι για κάποιο MOOC σχετικά με το software developing;

aliceinw0

Δε ψάχνω τόσο για online courses (έχω ήδη της σχολής και είναι αρκετά  :P) ... Αυτό που θα με ενδιέφερε είναι να δημιουργήσω κάτι και να αφιερώσω χρόνο  μαθαίνοντας καινούρια πράγματα πάνω σε αυτό(πχ σχεδιασμός ιστοσελίδων).. Κολλάω όμως επειδή δεν ξέρω το επίπεδο των γνώσεων που απαιτούνται...Γι αυτό ζητάω τη βοηθεια σας...Αν έχετε υπ οψιν σας κάποιο τομέα που θα αποτελούσε καλή ευκαιρία για κάποιον σχετικά πρωτάρη στην επιστήμη των υπολογιστων.

itt

Παράθεση από: aliceinw0 στις 25 Μαρ 2015, 12:27:06 ΠΜ
Δε ψάχνω τόσο για online courses (έχω ήδη της σχολής και είναι αρκετά  :P) ... Αυτό που θα με ενδιέφερε είναι να δημιουργήσω κάτι και να αφιερώσω χρόνο  μαθαίνοντας καινούρια πράγματα πάνω σε αυτό(πχ σχεδιασμός ιστοσελίδων).. Κολλάω όμως επειδή δεν ξέρω το επίπεδο των γνώσεων που απαιτούνται...Γι αυτό ζητάω τη βοηθεια σας...Αν έχετε υπ οψιν σας κάποιο τομέα που θα αποτελούσε καλή ευκαιρία για κάποιον σχετικά πρωτάρη στην επιστήμη των υπολογιστων.

Υπάρχουν πολλά MOOCs καλύπτουν αυτό που θες να κάνεις. Καταρχάς, πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι τα courses της σχολής σου, εαν θες να σχοληθείς σοβαρά, δεν σε καλύπτουν για τίποτα. Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει με ένα καλό MΟΟC, το οποίο μπορεί τουλάχιστον να σου δώσει μια καλή βάση. Εαν δεν θες να ασχοληθείς για οποιονδήποτε λόγο, σου προτείνω να δεις το mean.js που είναι full stack για web developing, για το οποίο υπάρχουν άπειρα tutorials και material στο internet.