Υπογραφές για τη συνέχιση της τεχνικής στήριξης

Ξεκίνησε από elf, 06 Σεπ 2017, 10:11:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

Επειδή πολλοί μπορεί να είμαστε όσοι χρειαζόμαστε LTSP, epoptes, sch-scripts για να λειτουργήσουμε τα εργαστήρια, αλλά πρέπει να μπορούμε και να ακουστούμε κάπως, προτείνω να μαζέψουμε υπογραφές εδώ:
https://secure.avaaz.org/en/petition/Tehniki_Stirixi_toy_ITYE_Epanaleitoyrgia_tis_Tehnikis_Stirixis_toy_ITYE/

και ας ελπίσουμε ....

falexakos

Σήμερα (28/9) το απόγευμα και αύριο θα είναι στην Καρδίτσα ο υφυπουργός ο Μπαξεβανάκης και μάλιστα αύριο πρωί θα περάσει και από την ΔΔΕ (δεν ξέρω ακριβώς πως και γιατί έρχεται). Ελπίζω να καταφέρω να του μιλήσω για 2-3 λεπτά. Θα προσπαθήσω να γράψω κάτι σχετικό, πολύ σύντομο και να του το δώσω.
Ίσως μπορέσω να του δείξω κι αυτόν τον χάρτη: https://goo.gl/Vy1WPy. Γενικά, θα βοηθούσε πολύ αν είχαμε ένα μικρό κειμενάκι (1-2 παράγραφοι) που να περιγράφει το πρόβλημα και την άπειρη δουλειά που έχουν κάνει τα παιδιά, ώστε να το ενεχειρίζουμε στον κάθε αρμόδιο σε τέτοιες ευκαιρίες (αν και αυτά συνήθως οι πολιτικοί μας τα πετάνε  :-\). Οι τέσσερις (4) γραμμές στο Avaaz νομίζω δεν αρκούν καθώς  στα ... ανώτερα κλιμάκια πιθανότατα δεν θα ξέρουν καν τι είναι και σε τι χρησιμεύει η λύση Ubuntu LTSP. Ο Μπαξεβανάκης βέβαια, υποτίθεται πως έχει υπηρετήσει σε ΕΠΑΛ ως Ηλεκτρολόγος Μηχ/κος, οπότε ίσως και να ξέρει κάτι.  ;)
Θα δείξει...

Φ. Αλεξάκος
ΚΕΠΛΗΝΕΤ Καρδίτσας

pfan

Θα προσπαθήσω να κλείσω ραντεβού με τον Αλέξανδρο Πρινιά (σύμβουλος πληροφορικής του υπουργού) στο υπουργείο για να εκθέσουμε ξανά το θέμα της τεχνικής στήριξης.
Αν υπάρχει συνάδελφος στην Αθήνα που θα ήθελε να έρθει την επόμενη εβδομάδα ώστε να μαζευτούμε τουλάχιστον 2-3 άνθρωποι και να του εκθέσουμε το πρόβλημα ξανά ας επικοινωνήσει μαζί μου στο fpyrza@gmail.com
Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

alkisg

Παράθεση από: pfan στις 15 Φεβ 2018, 04:28:01 ΜΜ
Θα προσπαθήσω να κλείσω ραντεβού με τον Αλέξανδρο Πρινιά (σύμβουλος πληροφορικής του υπουργού) στο υπουργείο για να εκθέσουμε ξανά το θέμα της τεχνικής στήριξης.
Αν υπάρχει συνάδελφος στην Αθήνα που θα ήθελε να έρθει την επόμενη εβδομάδα ώστε να μαζευτούμε τουλάχιστον 2-3 άνθρωποι και να του εκθέσουμε το πρόβλημα ξανά ας επικοινωνήσει μαζί μου στο fpyrza@gmail.com

Νομίζω ότι αυτή η προσπάθεια είναι ιδιαίτερα στοχευμένη και έχει σημαντικές πιθανότητες να κάνει το Υπουργείο να στηρίξει το LTSP.
Όποιοι συνάδελφοι είναι Αθήνα και χρησιμοποιούν LTSP, ας κάνουν έναν κόπο να βοηθήσουν!

za√‘ag

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ


ilias_s

Δηλαδή το ραντεβού δεν έκλεισε/πραγματοποιήθηκε καν?

Πάντως, όποτε μαζευόμαστε οι πληροφορικοί (σε συναντήσεις με σχ. συμβούλους κτλ), αυτό που αποτελεί "πάγια ανησυχία" αρκετών είναι το τι γίνεται με τα εργαστήρια, τη συντήρηση, την αντικατάσταση-χρηματοδότηση κτλ.

Είναι κρίμα αν δε μεταφέρθηκε τίποτα σε κάποιον που πραγματικά υπήρχε πιθανότητα να ακούσει και ενδεχομένως να κάνει και κάτι. Μακάρι να ήμασταν πιο κοντά στην πρωτεύουσα και να μπορούσαμε να πάμε.