Ερωτήσεις Σωστού Λάθους

Ξεκίνησε από tomemeto1, 03 Οκτ 2007, 05:06:48 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tomemeto1

Έχω αρκετές ερωτήσεις Σωστού Λάθους που με προβληματίζουν…Εσείς τι λέτε;
1.   Πρόβλημα είναι μια οποιαδήποτε κατάσταση που πρέπει να αντιμετωπίσουμε
2.   Ο χώρος του προβλήματος αποτελείται από τα δεδομένα και τα ζητούμενα. (Λάθος?--- τι εννοούμε με τον όρο χώρο;)
3.   Επιλύσιμο μπορεί να είναι ένα πρόβλημα για το οποίο ξέρουμε ότι έχει λύση αλλά αυτή δεν έχει βρεθεί ακόμη. (Σωστό)
Επιλύσιμο είναι ένα πρόβλημα για το οποίο ξέρουμε ότι έχει λύση αλλά αυτή δεν έχει βρεθεί ακόμη. (αυτό όμως είναι σωστό ή λάθος;)
4.   Με τον όρο δομή ενός προβλήματος αναφερόμαστε στα συστατικά του μέρη που το αποτελούν
5.   Τα προβλήματα μπορούμε να τα επιλύσουμε ευκολότερα σε τρεις φάσεις.
6.   Η είσοδος σε ένα αλγοριθμικό πρόβλημα είναι ένα σύνολο μεταβλητών που σχετίζονται με τα δεδομένα του. (Οι λύσεις λένε Σωστό,  δεν μπορεί είναι και σταθερές οι είσοδοι όμως?)
7.   Ο αλγόριθμος ουσιαστικά είναι η περιγραφή ενός προβλήματος με συγκεκριμένα βήματα. (Οι λύσεις λένε Σωστό. Περιγραφή ενός προβλήματος ή περιγραφή μιας επίλυσης ενός προβλήματος? Είναι το ίδιο?)
8.   Είναι δυνατή η εκχώρηση της τιμής μιας πράξης σε μια σταθερά.
Η παραπάνω ερώτηση εννοεί αν το παρακάτω τμήμα δηλώσεων σταθερών είναι σωστό;
ΣΤΑΘΕΡΕΣ
   ΦΠΑ = 18/100



EleniK


1.   Πρόβλημα είναι μια οποιαδήποτε κατάσταση που πρέπει να αντιμετωπίσουμε

Σωστό


2.   Ο χώρος του προβλήματος αποτελείται από τα δεδομένα και τα ζητούμενα. (Λάθος?--- τι εννοούμε με τον όρο χώρο;)

Λάθος. Χώρος προβλήματος ορίζουμε την περιοχή απο την οποία προέρχεται το πρόβλημα.

3.   Επιλύσιμο μπορεί να είναι ένα πρόβλημα για το οποίο ξέρουμε ότι έχει λύση αλλά αυτή δεν έχει βρεθεί ακόμη. (Σωστό)

Τι εννοείς δεν εχει βρεθεί ακόμα? Επιλύσιμο είναι ένα πρόβλημα όταν ξέρουμε οτι υπάρχει λύση. Μπορεί να μην γνωρίζουμε τη λύση αλλά ξερουμε ότι θα τη βρούμε. Π.χ. Οι λύσεις μιας δευτεροβάθμιας εξίσωσης. Ξέρουμε ότι θα τις βρούμε, αλλά απο την αρχή δεν μπορούμε να πούμε είναι π.χ. το 3 και το 5.


4.   Με τον όρο δομή ενός προβλήματος αναφερόμαστε στα συστατικά του μέρη που το αποτελούν

Σωστό. Θα ήταν λάθος αν είχε τη λέξη μόνο στα συστατικά του μέρη.

5.   Τα προβλήματα μπορούμε να τα επιλύσουμε ευκολότερα σε τρεις φάσεις.

Σωστό σύμφωνα με τη θεωρία του βιβλίου.

6.   Η είσοδος σε ένα αλγοριθμικό πρόβλημα είναι ένα σύνολο μεταβλητών που σχετίζονται με τα δεδομένα του. (Οι λύσεις λένε Σωστό,  δεν μπορεί είναι και σταθερές οι είσοδοι όμως?)


Σωστό. Ναι αλλα κατα κάποιο τρόπο στους αλγόριθμους οι σταθερές είναι μεταβλητές των οποίων η τιμή δεν αλλάζει.

7.   Ο αλγόριθμος ουσιαστικά είναι η περιγραφή ενός προβλήματος με συγκεκριμένα βήματα. (Οι λύσεις λένε Σωστό. Περιγραφή ενός προβλήματος ή περιγραφή μιας επίλυσης ενός προβλήματος? Είναι το ίδιο?)

Λάθος. Είναι η περιγραφή του τρόπου λύσης του προβλήματος.

8.   Είναι δυνατή η εκχώρηση της τιμής μιας πράξης σε μια σταθερά.

Σωστό για τον αλγόριθμο.Π.χ. η επιτάχυνση της βαρυτητας εξαρτάται απο το ύψος απο την επιφάνεια της γης. Αν σαν δεδομένο έχεις το ύψος τότε υπολογίζεις την επιτάχυνση της βαρύτητας, η οποία παραμένει σταθερή για τους υπόλοιπους υπολογισμούς σου (βαρυτική δυναμική ενέργεια, αρχή διατήρησης ενέργειας, εξισώσεις ελεύθερης πτωσης, κλπ.)

Η παραπάνω ερώτηση εννοεί αν το παρακάτω τμήμα δηλώσεων σταθερών είναι σωστό;
ΣΤΑΘΕΡΕΣ
   ΦΠΑ = 18/100

Νομίζω όχι.Δεν μπορείς να έχει ςτελεστη σε δήλωση σταθεράς. Το σωστό θα ήταν
ΣΤΑΘΕΡΕΣ
   ΦΠΑ = 0.18
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

gpapargi

Δεν μπορώ να μη σχολιάσω 2 από τις ερωτήσεις:

Παράθεση από: tomemeto1 στις 03 Οκτ 2007, 05:06:48 ΠΜ
4.   Με τον όρο δομή ενός προβλήματος αναφερόμαστε στα συστατικά του μέρη που το αποτελούν

Η δομή είναι τα συστατικά μέρη του προβλήματος αλλά και ο τρόπος που αυτά είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους. Το δεύτερο είναι ασύγκριτα πιο σημαντικό από το πρώτο. Ένα κλασσικό παράδειγμα που δίνω στην τάξη αφορά το πολυπλοκότερο αντικείμενο που γνωρίζουμε: τον ίδιο τον άνθρωπο.

Ξέρουμε πολύ καλά τα συστατικά μέρη από τα οποία αποτελείται ένας άνθρωπος. Νερό, οργανικά μόρια, άνθρακας, άζωτο, σίδηρος, ασβέστιο κλπ. Δεν τα ξέρω απέξω αλλά ξέρω ότι είναι γνωστό από το αποτελείται ο άνθρωπος και μάλιστα σε ποιες αναλογίες. Θα μπορούσα δηλαδή να φέρω ένα τσουβάλι με όλα τα υλικά που αποτελούν... εμένα. Νομίζω πως δεν θα κόστιζε πάνω από 200 ευρώ. Μια συλλογή μορίων είμαστε.  :o

Αλλά δεν θα μπορούσα με τίποτα από τα υλικά να κατασκευάσω έναν άνθρωπο από τα υλικά του γιατί δεν ξέρω με ποιο τρόπο είναι συνδεδεμένα τα μέρη που τον αποτελούν.

Παράθεση από: tomemeto1 στις 03 Οκτ 2007, 05:06:48 ΠΜ
5.   Τα προβλήματα μπορούμε να τα επιλύσουμε ευκολότερα σε τρεις φάσεις.

Εδώ απλά θα κάνω copy paste μια τοποθέτηση που είχα κάνει παλαιότερα για κάποια ερώτηση που έμοιαζε.

"Νόμιμο θέμα δεν μπορώ να πω, μέσα από το βιβλίο. Αλλά δε μου αρέσει γιατί είναι φιλολογική εξέταση. Σημασία έχει να τα κάνεις στην πράξη όλα αυτά που λέει (κατανόηση, ανάλυση, επίλυση) και όχι να τα αναφέρεις. Δηλαδή βλέπω καθημερινά άτομα που αν τους ρωτήσεις ποια είναι τα στάδια αντιμετώπισης θα σου απαντήσουν: κατανόηση, ανάλυση, επίλυση. Και αν τους βάλεις να αντιμετωπίσουν ένα πρόβλημα δεν καταλαβαίνουν ούτε τι ζητάει η άσκηση, ούτε ξέρουν να αναλύσουν το πρόβλημα. Και τι να το κάνω λοιπόν που ξέρουν να αναφέρουν τα στάδια;

Υπάρχουν άλλοι που είναι καλοί στο να κατανοούν, να αναλύουν και να επιλύουν το πρόβλημα, αλλά δεν ξέρουν να αναφέρουν τα στάδια αντιμετώπισης γιατί δεν έχουν διαβάσει το βιβλίο.

Θέλω να πω πως το να ξέρει κάποιος να αναφέρει τα στάδια αντιμετώπισης προβλήματος δεν έχει καμία σχέση με το αν τελικά ξέρει να αντιμετωπίζει το πρόβλημα. Ένα τέτοιο ερώτημα είναι φιλολογικό και δεν εξετάζει την ουσία. Εξετάζει να κάποιος έχει παπαγαλίσει το βιβλίο. Μια από τα ίδια γίνεται και στα υποπρογράμματα που πολλοί ξέρουν να παπαγαλίζουν την ανάλυση προβλήματος αλλά κανείς δεν ξέρει να αναλύει ένα πρόβλημα σε υποπρογράμματα."

bagelis

1.   Πρόβλημα είναι μια οποιαδήποτε κατάσταση που πρέπει να αντιμετωπίσουμε
Λάθος, δεν είναι μια οποιαδήποτε κατάσταση, πρέπει η λύση να μην είναι γνωστή ούτε προφανής

bagelis

8.   Είναι δυνατή η εκχώρηση της τιμής μιας πράξης σε μια σταθερά.

Λάθος, μιλάει για εκχώρηση τιμής, άρα εννοεί ότι είναι δυνατό το ακόλουθο:
7 <-- 3 * 4, το οποίο φυσικά δεν είναι σωστό

gpapargi

Δεν ξέρω... γενικά τα περισσότερα Σ-Λ που βλέπω δε μου αρέσουν αλλά αυτά εδώ... είναι αυτό που λέω "αμερικάνικου τύπου".
Δε νομίζω ότι ελέγχουν τίποτα ουσιαστικό ως προς την κατανόηση του μαθητή.

alkisg

Παράθεση από: tomemeto1 στις 03 Οκτ 2007, 05:06:48 ΠΜ
6.   Η είσοδος σε ένα αλγοριθμικό πρόβλημα είναι ένα σύνολο μεταβλητών που σχετίζονται με τα δεδομένα του. (Οι λύσεις λένε Σωστό,  δεν μπορεί είναι και σταθερές οι είσοδοι όμως?)
...
Η παραπάνω ερώτηση εννοεί αν το παρακάτω τμήμα δηλώσεων σταθερών είναι σωστό;
ΣΤΑΘΕΡΕΣ
   ΦΠΑ = 18/100

Οι σταθερές όπως το ΦΠΑ παραπάνω ονομάζονται συμβολικές σταθερές σύμφωνα (και) με το βιβλίο. Στους αλγόριθμους δεν υπάρχουν συμβολικές σταθερές.
Οι σταθερές όπως το 18 ονομάζονται "σκέτα" σταθερές.
Το να περνάμε π.χ. το μέγεθος Ν ενός πίνακα σαν δεδομένα σε έναν αλγόριθμο δε νομίζω ότι κάνει το Ν σταθερά. Είναι πάλι μεταβλητή, απλά τυχαίνει να μην χρειάζεται να αλλάξουμε την τιμή της (μόνο input-δεδομένα, όχι output-αποτελέσματα).

Για το ΦΠΑ = 18/100, κατά την άποψή μου επιτρέπεται.

Πάντως συμφωνώ με το Γιώργο ότι δεν ελέγχουν ουσία αλλά τύπους.

Χάρης Τσιαΐρης

Σχετικά με το 6 σύμφωνα με τον Knuth (σε μετάφρασή) Είσοδοι είναι ποσότητες που έχουν δωθεί προταρχικά πριν ξεκινήσει ο αλγόριθμος ή δυναμικά καθώς ο αλγόριθμος εκτελείται.

Άρα σαν είσοδοι είναι οι μεταβλητές που διαβάζωνται αλλά και οι στάθερες.

Χάρης Τσιαΐρης