Οδηγός εγκατάστασης ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 12.04 LTSP/sch-scripts/epoptes

Ξεκίνησε από alkisg, 25 Ιουν 2012, 01:48:31 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gouvasg

Καλησπέρα σε όλους και καλή σχολική χρονιά!

Έχω μείνει άφωνος από τη δουλειά και την αυτοματοποίηση που έχει γίνει στο στήσιμο των σχολικών εργαστηρίων!!!
Πολλά συγχαρητήρια!!!

Η ερώτηση: έγκατέστησα ubuntu 12.04 και έπειτα τα sch-scripts, οι clients όμως δεν βρίσκουν το pxe αρχείο για να γίνει η εκκίνηση στο φάκελο /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/
στον οποίο περιέχεται μόνο το lts.conf

προς το παρόν (μεχρι αύριο :-)) δεν έχει πειραχτεί τίποτα άλλο στον εξυπηρετητή
για να γλιτώσω λίγο χρόνο αύριο
έχει τρέξει η ltsp-build-client; ύπάρχουν κάπου επιπλέον οδηγίες ή τεκμηρίωση για τα sch-scripts εκτός από http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP;

Γεώργιος Γκούβας
Μηχ. Η/Υ-Σ
www.gouvas.eu

alkisg

Παράθεση από: gouvasg στις 19 Σεπ 2012, 05:18:43 ΜΜ
έχει τρέξει η ltsp-build-client; ύπάρχουν κάπου επιπλέον οδηγίες ή τεκμηρίωση για τα sch-scripts εκτός από http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP;

Επομένως είσαι στο βήμα "2" των οδηγιών εγκατάστασης. Η δημοσίευση εικονικού δίσκου είναι λίγο παρακάτω, στο βήμα "5". Μόλις τελειώσεις και το βήμα "7", θα μπορούν οι clients να ξεκινάνε από το δίκτυο.

Από θέμα τεκμηρίωσης έχουμε το wiki για οδηγίες, το παρόν φόρουμ για απορίες/κουβεντούλα, και το launchpad για bug reports.
Ό,τι άλλο βρείτε, παλιά pdf κτλ, αγνοήστε τα.

gouvasg

Ευχαριστώ Άλκη,
(και για το άμεσο της απάντησης)
είναι θαυμάσια δουλειά!
Μπράβο σε όλους!
Γεώργιος Γκούβας
Μηχ. Η/Υ-Σ
www.gouvas.eu

thana$i$

Το κλασσικό σημαιάκι μπήκε στον χάρτη, όλα πήγαν όπως αναμενόταν με το 12.04.
Εργαστήριο στημένο σε μια ώρα, αξία ανεκτίμητη....
Για όλα τα άλλα υπάρχει η Master Card.
Καλή δύναμη στον μακρύ και κρύο χειμώνα που έρχεται ...

gouvasg

να υποθέσω ότι είσαι ο θανάσης που έβαλε και το σημαιάκι στο σχολείο που είμαι; :-)
δεν μου είπες στο τηλέφωνο ότι δεν δούλευε κανένα περιφεριακό για την εγκατάσταση στο server, ούτε ότι δεν έχει κατσαβίδι το εργαστήριο!
Γεώργιος Γκούβας
Μηχ. Η/Υ-Σ
www.gouvas.eu

gouvasg

κανόνισε για καφέ :-), είσαι ήρωας με το εργαστήριο που πήρες πέρυσι... :-)
Γεώργιος Γκούβας
Μηχ. Η/Υ-Σ
www.gouvas.eu

odysseas

Νομίζω τράβηξα κι εγώ λαχνό. Πείτε μου τι κερδίζω.

Μετά την πρωινή ενημέρωση και δημοσίευση του εικονικού δίσκου οι clients αντί να εκκινήσουν κανονικά καταλήγουν στο shell του initramfs.

Βρήκα κάποιες αναρτήσεις που περιγράφουν προτεινόμενες λύσεις αλλά σπανίως αφορούν την περίπτωση που το πρόβλημα εμφανίζεται σε ltsp clients. Καμιά ιδέα;

alkisg

Είναι καθαρή εγκατάσταση ή αναβάθμιση;
Μέσα από τα sch-scripts, άνοιξε το αρχείο ρυθμίσεων του PXELinux, σβήσε τα "quiet splash plymouth:force-splash vt.handoff=7" από τη γραμμή 14, κάνε reboot τον client και ανέβασε είτε screenshot π.χ. από κινητό (ή vbox), είτε γράψε τις τελευταίες 4-5 γραμμές που βλέπεις εκεί.

odysseas

Παράθεση από: alkisg στις 20 Σεπ 2012, 08:21:43 ΜΜ
Είναι καθαρή εγκατάσταση ή αναβάθμιση;

Καθαρή.

Παράθεση από: alkisg στις 20 Σεπ 2012, 08:21:43 ΜΜ
Μέσα από τα sch-scripts, άνοιξε το αρχείο ρυθμίσεων του PXELinux, σβήσε τα "quiet splash plymouth:force-splash vt.handoff=7" από τη γραμμή 14, κάνε reboot τον client και ανέβασε είτε screenshot π.χ. από κινητό (ή vbox), είτε γράψε τις τελευταίες 4-5 γραμμές που βλέπεις εκεί.

Γράφω τις γραμμές που σχηματίζουν την εικόνα του προβλήματος:

error: unexpectedly disconnected from boot status demon
Begin: Loading essential drivers ... [ xxx ]
nbd: registered device at major 43  done.
...
Begin: Setting up nbd-client
...
Failure: Insufficient information to set up nbd, quitting (nbdroot=, host=192.168.1.10, name=, port=, nbd-device=/dev/nbd0)
done.
Begin: Running /scripts/local-premount ... done.
[ xxx ] block nbd0: Attempted send on closed socket
[ xxx ] end_request: I/O error, dev nbd0, sector 2
[ xxx ] EXT3-fs (nbd0): error unable to read super block
[ xxx ] block nbd0: Attempted send on closed socket
[ xxx ] end_request: I/O error, dev nbd0, sector 2
[ xxx ] EXT4-fs (nbd0): error unable to read super block
mount: mounting /dev/nbd0 on /root failed: Invalid argument
...
Begin: Running /scripts/init-bottom ... /scripts-init-bottom/ltsp: line 27: panic: not found


Ακολουθούν μηνύματα αποτυχίας του mount, προφανώς λόγω των προηγούμενων προβλημάτων με το nbd.

Να πω πάντως ότι, κοιτώντας ένα σχετικό bug report, στον δικό μου server το nbd φαίνεται να τρέχει κανονικά.

alkisg

Ανέβασε λίγο το /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default σου, ή αν προτιμάς έλα από το IRC.
Θα έπρεπε να είναι κάπως έτσι:

# This file is regenerated when update-kernels runs.
# Do not edit, see /etc/ltsp/update-kernels.conf instead.

default ltsp-NBD
ontimeout ltsp-NBD


# This file is regenerated when update-kernels runs.
# Do not edit, see /etc/ltsp/update-kernels.conf instead.

label ltsp-NBD
menu label LTSP, using NBD
kernel vmlinuz-3.2.0-30-generic-pae
append ro initrd=initrd.img-3.2.0-30-generic-pae init=/sbin/init-ltsp root=/dev/nbd0
ipappend 3

# ...

odysseas

#70
Παράθεση από: alkisg στις 21 Σεπ 2012, 09:09:43 ΠΜ
Ανέβασε λίγο το /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/pxelinux.cfg/default σου, ή αν προτιμάς έλα από το IRC.

Προς το παρόν έχω μαθήματα οπότε το IRC θα είναι δύσκολο. Επισυνάπτω το αρχείο, το οποίο μου φαίνεται εντάξει. Πάντως δεν έχω πειράξει τίποτα, απ' όσο μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από δημοσίευση του εικονικού δίσκου.

edit: Αυτά είναι τα πακέτα που αναβαθμίστηκαν χθες (από το /var/log/apt/history.log):

ΠαράθεσηStart-Date: 2012-09-20  11:00:02
Commandline: apt-get upgrade
Upgrade: ltsp-client:i386 (5.4.2-2~precise1, 5.4.3-1+r2391+p1146~precise1), isc-
dhcp-client:i386 (4.1.ESV-R4-0ubuntu5.2, 4.1.ESV-R4-0ubuntu5.5), ltsp-client-cor
e:i386 (5.4.2-2~precise1, 5.4.3-1+r2391+p1146~precise1), isc-dhcp-common:i386 (4
.1.ESV-R4-0ubuntu5.2, 4.1.ESV-R4-0ubuntu5.5), ltsp-server:i386 (5.4.2-2~precise1
, 5.4.3-1+r2391+p1146~precise1), resolvconf:i386 (1.63ubuntu15, 1.63ubuntu16)
End-Date: 2012-09-20  11:00:52

Άλλαξαν και ltsp-related πακέτα, αλλά και πακέτα σχετικά με το dhcp. Ίσως και το τελευταίο να έχει σχέση, γιατί  κάτι σχετικό αναφέρεται και στο Community Wiki του Ubuntu.

alkisg

Πιθανώς να φταίει το ltsp από το proposed αποθετήριο, αν μπορείς κάνε revert (apt-get install ltsp-client=5.4.2-2~precise1 και το ίδιο για ltsp-server κτλ) και δημοσίευση εικονικού. Θα το ελέγξω σε λίγο.

odysseas

Παράθεση από: alkisg στις 21 Σεπ 2012, 10:45:26 ΠΜ
αν μπορείς κάνε revert (apt-get install ltsp-client=5.4.2-2~precise1 και το ίδιο για ltsp-server κτλ)

Με προσβάλλεις!  :) Εντάξει, με την υποβάθμιση δούλεψε. Αισθάνομαι μεγάλη ανακούφιση, τη Δευτέρα είχα ένα τμήμα Β' Γυμνασίου που αν δεν τους έβαζα στους υπολογιστές θα με έτρωγαν ζωντανό. Ευχαριστώ Άλκη.

za√‘ag

Το εικονικό για τους clients είναι 4 gb; (τεράστιο σε σχέση με την παλιότερη έκδοση)
Όταν κάνεις δημοσίευσή του κρατάει αντίγραφο και μου έφαγε χώρο (το έσβησα το .old) ...
Μετά την αναβάθμιση ο χώρος του / μειώθηκε σημαντικά.
Και όταν συνδέονται οι χρήστες ο χώρος / μειώνεται αρκετά.
Επίσης παρατήρησα ότι η ελεύθερη μνήμη (ram) του server μειώνεται κατά πολύ σε σχέση με την παλιότερη έκδοση.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Παράθεση από: za√'ag στις 21 Σεπ 2012, 01:45:04 ΜΜ
Το εικονικό για τους clients είναι 4 gb; (τεράστιο σε σχέση με την παλιότερη έκδοση)

Διάβασε λίγο το παράδειγμα για ltsp-update-image.excludes εδώ: http://ts.sch.gr/wiki/Linux/sch-scripts/Δημοσίευση_εικονικού_δίσκου

Παράθεση από: za√'ag στις 21 Σεπ 2012, 01:45:04 ΜΜ
Επίσης παρατήρησα ότι η ελεύθερη μνήμη (ram) του server μειώνεται κατά πολύ σε σχέση με την παλιότερη έκδοση.

Δυστυχώς, κάθε νέα έκδοση προγραμμάτων (Ubuntu, Firefox, Chromium, LibreOffice, αλλά και Windows, Office, Photoshop...) συνήθως χρειάζεται και πιο πολλή RAM. Εκτός βέβαια αν εντοπίζεις το πρόβλημα σε συγκεκριμένο πρόγραμμα, οπότε και θα θέλει έλεγχο για memory leak.