Αποστολέας Θέμα: Ασάφειες της ΑΕΠΠ  (Αναγνώστηκε 35636 φορές)

itt

• Δεινόσαυρος
  • Real stupidity beats ΑΙ any time
Απ: Ασάφειες της ΑΕΠΠ
« Απάντηση #45 στις: 06 Ιούν 2015, 02:28:03 πμ »
Αυτό είναι σα να ρωτάμε αν πρέπει να οριστεί στις πράξεις πραγματικών η προτεραιότητα των αριθμητικών τελεστών. Αφού στους πραγματικούς δεν αρκεί ο ορισμός των πράξεων + και * αλλά πρέπει να οριστεί και η προτεραιότητα για να μπορούν να υπολογιστούν αριθμητικές παραστάσεις έτσι και στους λογικούς τελεστές πρέπει να οριστεί η προτεραιότητα.

Το θέμα είναι καθαρά μαθηματικό. Και οι αλγόριθμοι δεν μπορεί να είναι ξεκομμένοι από τα μαθηματικά σε νοοτροπία.

Νόμιζω ότι το point είναι πώς δεν χρειάζεται να εξετάζεται κάτι τέτοιο. Είναι κάτι trivial που το ανάγεις σε σπαζοκεφαλιά.

marvic

• Ομάδα Νέου Λυκείου
  • *
« Απάντηση #46 στις: 05 Αύγ 2015, 10:56:09 πμ »
Καλημέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω όσον αφορά την ύλη εάν θα διδάξουμε και αλγορίθμους ή θα ξεκινήσουμε απευθείας με ΓΛΩΣΣΑ;
Και επίσης επειδή δεν έχω το νέο βιβλίο (ακόμα) υπάρχουν σημαντικές αλλαγές;
Σας ευχαριστώ!!

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #47 στις: 05 Αύγ 2015, 12:20:08 μμ »
καλό μεσημέρι

διδάσκω σε φροντιστήριο αλλά και σε σχολείο, προσωπική μου γνώμη είναι ότι πρέπει αλγόριθμο και πρόγραμμα με δήλωση μεταβλητών να το δείξεις σχεδόν παράλληλα.

Σου δίνω ένα απλό παράδειγμα για καλύτερη κατανόηση. Δίνεις για παράδειγμα την παρακάτω άσκηση
Γράψτε αλγόριθμο σε μορφή ψευδογλώσσας που να ζητάει το όνομα ενός μαθητή και τους βαθμούς του σε ένα μάθημα, προφορικό (ΠΡ) και γραπτό(ΓΡ) και υπολογίζει και τυπώνει το όνομα του και δίπλα το μέσο όρο του μαθήματος.

προσωπικά το έλυνα στο φροντιστήριο σε μορφή απλού αλγορίθμου και κατόπιν  με δεύτερη λύση (ισοδύναμη παραλλαγή) σε μορφή ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ με δήλωση μεταβλητών. Δεν το κάνω σε όλες τις ασκήσεις αλλά σε κάποιες έτσι ώστε οι μαθητές να κατανοήσουν την διαφορά.

Τώρα σχετικά με το νέο βιβλίο ΑΕΠΠ δεν έχω εντοπίσει αλλαγές, αλλά σου προτείνω να τα αγοράσεις διότι έχω την εντύπωση ότι είναι πιο καλά δομημένο στα περιθώρια του βιβλίου όπου αναφέρονται σημαντικές έννοιες που πρέπει να γνωρίζει ο μαθητής.
« Τελευταία τροποποίηση: 05 Αύγ 2015, 03:04:02 μμ από ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ »
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

marvic

• Ομάδα Νέου Λυκείου
  • *
« Απάντηση #48 στις: 05 Αύγ 2015, 06:04:44 μμ »
Ευχαρτιστώ πολύ!