Διαγωνίσματα για τη χρονιά 2016 - 2017

Ξεκίνησε από nikolasmer, 16 Οκτ 2016, 12:20:49 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nikolasmer

Γεια σε όλους.
Περιορισμένα και σφιχτά, παραθέτω και φέτος κάποια διαγωνίσματα. Ας είναι μικρότερο το ακροατήριό μου.
Ένας να πει "Δάσκαλε το σιχαινόμουν , μα τώρα αγαπώ τον κώδικα....Αλλιώς το περίμενα και αλλιώς είναι τελικά...", θα είμαι τρις ευτυχισμένος. ;)

Στο πρώτο αρχείο καλύπτω μόνο δομή ακολουθίας και Επιλογής.
Αναλυτικότερα:
Θέμα Α
Α1. Σ - Λ
Α2. Μετατροπή κώδικα χωρίς χρήση του τελεστή Ή. (με ΚΑΙ) :P
Α3. Αντικατάσταση ενός κομματιού κώδικα με μια εντολή εκχώρησης. Πριν μερικά χρόνια μια παρόμοια μπήκε πανελλήνιες αλλά με λογικές τιμές.
Α4. Μαθηματικές εκφράσεις , σε ΓΛΩΣΣΑ (από Πανκυπριακές εξετάσεις...πολύ τις γουστάρω)
Α5. "Ποιό το αποτέλεσμα..." (Από Πανκυπριακές)
Α6. Μια χαζαμάρα γιατί ξέμεινα από ιδέες  :-[
Α7. Αντικατάσταση Εμφωλευμένων σε Πολλαπλή
Α8. Θεωρία (4 λέξεις  :P)

Θέμα Β
Β1. Από  Ψευδογλώσσα σε Διάγραμμα.
Β2. Πίνακας Τιμών

Θέμα Γ
Κλιμακωτή - παραλλαγή του περσινού Γ θέματος από πανελλαδικές ώστε να μην έχω επανάληψη

Θέμα Δ
Αριθμοί τριψήφιοι , σπάσιμο ψηφίων , παιχνίδια με DIV και MOD κλπ.

Στο Δεύτερο αρχείο καλύπτω δομή ακολουθίας και Επιλογής και Επανάληψης (Μόνο Όσο...Επανάλαβε).
Αναλυτικότερα:

Θέμα Α
Το ίδιο με πριν

Θέμα Β
Β1. Από Διάγραμμα σε Κώδικα σε Γλώσσα με επανάληψη.
Β2. Πίνακας Τιμών με επανάληψη

Θέμα Γ
Ίδιο με το πρώτο θέμα

Θέμα Δ
Από πανκυπριακές εξετάσεις θέμα τροποποιημένο στα πλαίσια της ΑΕΠΠ

Καλό κουράγιο σε όλους  και καλή δύναμη.

Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

ozorgnax

Πολύ ωραία θέματα αν και αυξημένης δυσκολίας! Μια παρατήρηση: Στο 1ο διαγώνισμα, στο θέμα Γ , υποερώτημα 3β γράφει: "το επιπλέον ποσό που θα κόστιζε η παραγγελία, εάν ο υπολογισμός γινόταν ενιαία και ΟΧΙ κλιμακωτά με τις τιμές που φαίνονται στον πίνακα". Αν ο υπολογισμός γινόταν ενιαία η παραγγελία θα κόστιζε λιγότερο, άρα δεν υπάρχει επιπλέον ποσό (εκτός αν το έβαλες για ερώτηση-παγίδα)

nikolasmer

Παράθεση από: ozorgnax στις 17 Οκτ 2016, 08:52:33 ΠΜ
Πολύ ωραία θέματα αν και αυξημένης δυσκολίας! Μια παρατήρηση: Στο 1ο διαγώνισμα, στο θέμα Γ , υποερώτημα 3β γράφει: "το επιπλέον ποσό που θα κόστιζε η παραγγελία, εάν ο υπολογισμός γινόταν ενιαία και ΟΧΙ κλιμακωτά με τις τιμές που φαίνονται στον πίνακα". Αν ο υπολογισμός γινόταν ενιαία η παραγγελία θα κόστιζε λιγότερο, άρα δεν υπάρχει επιπλέον ποσό (εκτός αν το έβαλες για ερώτηση-παγίδα)

Σας ευχαριστώ για την παρατήρηση. Ναι να διορθωθεί. Δεν είχα σκοπό να τρολλαρω με τέτοια ερώτηση παγίδα. Απλά δεν το σκέφτηκα.
Ευχαριστώ και πάλι. Αν υπάρχει κάποια άλλη παρατήρηση ή διόρθωση ... εδώ είμαι.
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

akalest0s

"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

nikolasmer

Ευχαριστώ όλους για τις παρατηρήσεις τους και τα λόγια τους στο προηγούμενο Διαγώνισμα.

Στις 18/12/2016 έβαλα στους μαθητές μου το 2ο Διαγώνισμα και τελευταίο για αυτή τη χρονιά. Επισυνάπτω το αρχείο στο παρόν μήνυμα.

Καλύπτει 2ο , 7ο , 8ο και 6ο κεφάλαιο. (Δομές Επιλογής και Επανάληψης)

Αναλυτικότερα:

ΘΕΜΑ Α

Α1. 5 Σωστό - Λάθος προτάσεις
Α2. Θεωρία
Α3. Αντιγραφή από τις περσινές (2016) επαναληπτικές εξετάσεις Ημερήσιων ΓΕΛ
Α4. Μια μετατροπή από Όσο σε Για (γιατί επιμένει το "Οδηγίες Μελέτης Μαθητή" και πιστεύω οτι κάτι θα γίνει φέτος με αυτές)
Α5. Πόσες Φορές εμφανίζεται....(έχ βάλει και τις 3 δομές επανάληψης, για ποικιλία...πολλές φορές έχει μπει τέτοια άσκηση, όπως για παράδειγμα πέρυσι στις επαναληπτικές την οποία και τροποποίησα)
Α6. Άσκηση με συμπλήρωση κενών. Ξεπατίκωσα την άσκηση από την "Προκαταρκτική Φάση για την Ολυμπιάδα Πληροφορικής 1990 - Θέματα Γυμνασίου"

ΘΕΜΑ Β

Β1. Πίνακας Τιμών από κώδικα που δόθηκε   σε Pascal και Basic στην "Προκαταρκτική Φάση για την Ολυμπιάδα Πληροφορικής 1996 - Θέματα Γυμνασίου Λυκείου"
Β2. Αυτή με ζόρισε. Ας δούμε πως θα συμπεριφερθούν τα παιδιά. Ζητάω απλά μια τιμή. Άρε Κωνσταντίνε... :D
(Δεν έβαλα Διάγραμμα Ροής. Ίσως στο επόμενο...  )

ΘΕΜΑ Γ

Τροποποίηση του θέματος της πρώτης προκαταρκτικής φάσης του 10ου διαγωνισμού Πληροφορικής 1998

ΘΕΜΑ Δ

Η ιδέα δόθηκε από το θέμα της Ολυμπιάδας Πληροφορικής 1991 - Θέματα Λυκείου

Αυτά...
Καλή Επιτυχία σε όλα τα παιδιά που αγωνίζονται και φέτος.

Φυσικά για όποιες παραλήψεις, λάθη και αστοχίες στις εκφωνήσεις υπεύθυνος είμαι μόνο εγώ. Αν υπάρχουν παρατηρήσεις και Διορθώσεις ...εδώ είμαι... 
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

nikolasmer

#5
Παραθέτω ενδεικτικές απαντήσεις στα Θέματα του 2ου Διαγωνίσματος. Ελπίζω να μην υπάρχουν λογικά λάθη στον κώδικα. Τα προγράμματα είναι γραμμένα στον Διερμηνευτή της Γλώσσας.
 
edit(29/12/2016):
Διορθώσεις:
Θέμα Α6: Στην εκφώνηση να διορθωθεί: "...Θετικοί και αρνητικοί ακέραιοι μονοψήφιοι , διψήφιοι και τριψήφιοι αριθμοί( μη μηδενικοί)...


ΑΠΑΝΤ: ΘΕΜΑ Γ
             ΘΕΜΑ Δ
             ΘΕΜΑ Β1
             ΘΕΜΑ Β2
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

nikolasmer

Και κάποιες απαντήσεις από το ΘΕΜΑ Α του 2ου διαγωνίσματος.

ΘΕΜΑ Α3
ΘΕΜΑ Α5
ΘΕΜΑ Α3

Καλή Χρονιά σε όλους!!
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

nikolasmer

#7
Μία ερώτηση μαθηματικού περιεχομένου θα ήθελα να διατυπώσω .
Στο θέμα Β2 ο κώδικας κατάλαβα ότι δεν τρέχει για όλους τους διψηφιους περιττούς .
Βασικά , ποια σχέση πρέπει να προστεθεί στον έλεγχο εγκυρότητας ενός αριθμού ώστε αυτός να είναι διψήφιος περιττός αλλά και το ακέραιο πηλίκο του αριθμού αυτού με το 2 να βγάζει Αρτιο. Ας βοηθήσει κάποιος να διορθωθεί ο κώδικας.

Edit: Νομίζω η σωστή τροποποίηση είναι ο αριθμός να είναι πολλαπλάσιος του 4   συν 1 . Και η σωστή συνθήκη για να το εκφράσει αυτό είναι (x -1) mod 4 = 0
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

gthal

Παράθεση από: nikolasmer στις 10 Ιαν 2017, 12:59:10 ΜΜ
Edit: Νομίζω η σωστή τροποποίηση είναι ο αριθμός να είναι πολλαπλάσιος του 4   συν 1 . Και η σωστή συνθήκη για να το εκφράσει αυτό είναι (x -1) mod 4 = 0
Σωστά. Ή  ισοδύναμα,   x mod 4 = 1
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

nikolasmer

Το 3ο και το 4ο διαγώνισμα από την χρονιά 2016 - 2017
:P
Ορισμένα θέματα ήταν από το στέκι και από πανελλήνιες εξετάσεις παλιοτέρων ετών.
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

themata

καλημέρα σας, οι απαντήσεις των διαγωνισμάτων υπάρχουν κάπου ?

nikolasmer

Γεια σας.
Λέω να τα αναρτήσω μέσα στις γιορτές. :angel:
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

themata

ωραία, μια ερώτηση να κάνω για το "ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ 1ο 2016 - 2017 (Χωρίς Δομές επανάληψης).docx"

στο θέμα Α3 ποια είναι η συμπλήρωση της πλ ?

nikolasmer

Παράθεση από: themata στις 14 Δεκ 2017, 12:34:25 ΜΜ
ωραία, μια ερώτηση να κάνω για το "ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ 1ο 2016 - 2017 (Χωρίς Δομές επανάληψης).docx"

στο θέμα Α3 ποια είναι η συμπλήρωση της πλ ?

Ναι... Βασικά μια σπαζοκεφαλια ηταν.
Πλ <-- (x+1)mod2 + (y+1)mod2 + (z+1)mod2

είναι μια ενδεικτική λύση.
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

themata