e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Νίκος Αδαμόπουλος

Προς ενημέρωσή σας:

----Αρχικό μήνυμα ----------------------------------

Σας γνωρίσουμε ότι το *********** δεν διαθέτει καθηγητή πληροφορικής για την εγκατάσταση του συστήματος και ως εκ τούτου αδυνατούμε να κάνουμε την εγκατάσταση του e-school

O Διευθυντής

-------- Απάντηση ------------------------------

H εγκατάσταση του λογισμικού δεν απαιτεί την παρουσία κάποιου καθηγητή πληροφορικής. Μπορεί να ανατεθεί από το σύλλογο σε οποιοδήποτε συνάδελφο έχει γνώσεις πληροφορικής όπως παράδειγμα όποιον έχει πιστοποιηθεί στη γνώση χειρισμού Η/Υ.

Στη διάθεσή σας.
Ομάδα Υποστήριξης e-School

skoud

Μία απάντηση στη σωστή κατεύθυνση! Θα μπορούσαμε να την έχουμε πιό "επίσημα"? Δηλ. ποιος το υπογράφει και πότε στάλθηκε?

Επισημαίνω πάντως ότι παραμένει η νοοτροπία του δ/ντη που επικαλείται έλλειψη καθηγητή Πληροφορικής, πράγμα που σημαίνει ότι σε διαφορετική περίπτωση θα τον "ανάγκαζε" ή θα το δεχόταν ο συνάδελφος θεωρώντάς το ως υποχρέωσή του λόγω ειδικότητας?
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

tropheus

Παρακαλώ συνάδελφοι τη βοήθεια σας...
Κατά τη διαδικασία συγχρονισμού μου εμφανίζεται το ακόλουθο μήνυμα και σταματάει η διαδικασία





καμια ιδέα ;;;
Αυτό εμφανίστηκε αφού πέρασα βαθμολογίες - απουσίες Α' τριμήνου ...

polanagnost

και σε μένα το ίδιο βγάζει....
Κάποια πατάτα έκαναν στην τελευταία αναβάθμιση.. :P
Έστειλα ακόμα ένα mail και περιμένουμε...
Ένα λάθος γίνεται σφάλμα μόνο όταν προτιμήσουμε να μην το διορθώσουμε.

tropheus

Παράθεση από: polanagnost στις 22 Δεκ 2009, 01:50:12 ΜΜ
και σε μένα το ίδιο βγάζει....
Κάποια πατάτα έκαναν στην τελευταία αναβάθμιση.. :P
Έστειλα ακόμα ένα mail και περιμένουμε...

Ευχαριστώ ... με ψιλοάγχωσε το θέμα γιατί δεν έχω κάνει συγχρονισμό από τη στιγμή που πέρασα βαθμολογίες και άρχισα να βλέπω ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ... την ίδια στιγμή ο υπεύθυνος (και φίλος) στο υπουργείο έχει κλειστό το κινητό του εδώ και 3 μέρες  :-\
Όπως και να έχει συνάδελφοι....

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ  :)  :)  :)

poursali

ωραια... καθε φορα πριν κανουμε συγχρονισμο μηπως να κανουμε πληρες backup του υπολογιστη μας, just in any case - the worst case?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

kompostas

Το ίδιο πρόβλημα και σε μένα. Δεν συγχρονίζει με την ΚΒΔ. Και κάτι ακόμα  : στο μάθημα Γλωσική διδασκαλία της Γ γυμνασίου, εμφανίζει στις εκτυπώσεις τον ίδιο βαθμό με το μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας . οτι  και να κάνω, απο όπου και να τους αλλάξω.  Είχα περάσει ανάποδα τους βαθμούς, τους ενός μαθήματος στο άλλο, έκανα συγχρονισμό και όταν μετά την τελευταία αναβάθμιση, πέρασα τους υπόλοιπους βαθμούς και διόρθωσα το λάθος με τα μαθήματα που είχαν μπεί οι βαθμοί ανάποδα άρχισαν  τα γλέντια. Οι εκτυπώσεις δίνουν τις αρχικές τιμές. Η γνώμη μου είναι ότι πρόκειται περι bug , HELP!!!
Κωνσταντίνος Νικολάου
Καθηγητής Πληροφορικής
Δ/ντής Γυμνασίου & Λυκειακών Τάξεων Αγνώντων Ν. Αρτας

tropheus

ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ....

Επειδή είμαι σε 2 σχολεία στο ένα από αυτά περάσαμε και στη δ-βάση και στο e-school τους βαθμούς (ένιωθαν μεγάλη ανασφάλεια) και έγινε το απίστευτο :

Με τους ίδιους ακριβώς βαθμούς η δ-βάση σε πολλούς μαθητές δίνει διαφορετικό μέσο όρο από ότι το e-school !!!!  :D


Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι για κάποιο λόγο το e-school δίνει λανθασμένο μέσο όρο όταν συνυπολογίζει τα δυο μαθήματα των Νέων Ελληνικών, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα το κάνει και αλλού...

ΤΡΕΛΟ ΓΛΕΝΤΙ  :D  :D  :D

poursali

Παράθεση από: tropheus στις 22 Δεκ 2009, 11:27:59 ΜΜ
ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ....

Επειδή είμαι σε 2 σχολεία στο ένα από αυτά περάσαμε και στη δ-βάση και στο e-school τους βαθμούς (ένιωθαν μεγάλη ανασφάλεια) και έγινε το απίστευτο :

Με τους ίδιους ακριβώς βαθμούς η δ-βάση σε πολλούς μαθητές δίνει διαφορετικό μέσο όρο από ότι το e-school !!!!  :D


Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι για κάποιο λόγο το e-school δίνει λανθασμένο μέσο όρο όταν συνυπολογίζει τα δυο μαθήματα των Νέων Ελληνικών, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα το κάνει και αλλού...

ΤΡΕΛΟ ΓΛΕΝΤΙ  :D  :D  :D


επίσης, βγάζει ξεχωριστα μεσο ορο για τα μαθηματα ξενων γλωσσων... μονο που ειναι ιδιοι με τους γενικους μεσους ορους... ε, και βεβαια δεν ειναι δυνατον ενας μαθητης στα αγγλικα να εχει μεσο ορο βαθμολογιας 15,3 στο Α' τριμηνο.... και βεβαια εντελως τυχαια στα μαθηματα γενικης παιδειας να εχει... ναι σωστα μαντεψατε μεσο ορο παλι 15,3!!!
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

za√‘ag

Έχω την εντύπωση τελικά (για να χαλαρώσουμε λίγο) ότι το e-school πρέπει να είναι γραμμένο σε .... ΨΕΥΤΟΚΏΔΙΚΑ (ναι ... ναι ... το έχει πει συνάδελφός μας αντί να το λέει ψευδοκώδικα)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: skoud στις 21 Δεκ 2009, 09:43:40 ΜΜ
Μία απάντηση στη σωστή κατεύθυνση! Θα μπορούσαμε να την έχουμε πιό "επίσημα"? Δηλ. ποιος το υπογράφει και πότε στάλθηκε?

Επισημαίνω πάντως ότι παραμένει η νοοτροπία του δ/ντη που επικαλείται έλλειψη καθηγητή Πληροφορικής, πράγμα που σημαίνει ότι σε διαφορετική περίπτωση θα τον "ανάγκαζε" ή θα το δεχόταν ο συνάδελφος θεωρώντάς το ως υποχρέωσή του λόγω ειδικότητας?

Η ερώτηση στάλθηκε στο email του eschool Support του ΥΠΕΠΘ την περασμένη Παρασκευή από Γενικό Λύκειο και  η απάντηση ήρθε σε λιγότερο από μία ώρα πάλι από το eschool Support. Η απάντηση δεν ήταν επώνυμη, απλώς πέρα από αυτά που ανέβασα είχε και τα στοιχεία της ομάδας υποστήριξης (τηλέφωνο, email διεύθυνση, κλπ). Τόσο η ερώτηση όσο και η απάντηση μού είχαν κοινοποιηθεί, ενώ σε προηγούμενη τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το σχολείο ανέπτυξα κι εγώ το ίδιο σκεπτικό (ότι δηλαδή αυτό δεν είναι δουλειά ντε και καλά του πληροφορικού και ότι στα δημοτικά και στα νηπιαγωγεία (!) δεν έχουν πληροφορικούς για να κάνουν κάτι τέτοιο). Βέβαια ο διευθυντής μού είπε πως δεν θεωρεί ότι η χρήση του λογισμικού θα πρέπει να γίνεται από τον πληροφορικό, αλλά η διαδικασία της εγκατάστασης τού φαινόταν αρκετά πολύπλοκη για να την κάνει κάποιος άλλος...

P.Tsiotakis


tropheus

Κατάφερε κάποιος σήμερα να κάνει συγχρονισμό ;;;

poursali

Παράθεση από: tropheus στις 08 Ιαν 2010, 03:22:22 ΜΜ
Κατάφερε κάποιος σήμερα να κάνει συγχρονισμό ;;;

δεν ξερω για ποιο λογο ηθελες να κανεις συγχρονισμο, αλλα εγω δεν τον "ρισκαρω" χωρις λογο...
βεβαια υπαρχει ενα υποχρεωτικο χρονικο οριο μεσα στο οποιο πρεπει να γινεται, αλλα αν δεν κανω λαθος ειναι 2 με 3 μηνες... αν ξερει καποιος καλυτερα ας μας διαφωτισει
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

tropheus

Παράθεση από: poursali στις 08 Ιαν 2010, 06:34:04 ΜΜ
δεν ξερω για ποιο λογο ηθελες να κανεις συγχρονισμο, αλλα εγω δεν τον "ρισκαρω" χωρις λογο...

Από τη στιγμή που έβγαλα αποτελέσματα Α' τριμήνου δεν έχω καταφέρει να κάνω συγχρονισμό. Την ίδια στιγμή το σύστημα BackUp του e-school δε δουλεύει πραγματικά, παρόλο ότι φαίνεται να λειτουργεί  (σύμφωνα πάντα με την ενημέρωση που έχω από τους αρμόδιους).

Μια μικρή ανασφάλεια όταν δεν έχω BackUp την έχω ...