Gcompris γεμίζει το σκληρό δίσκο

Ξεκίνησε από elf, 22 Σεπ 2017, 11:45:38 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

Γεια σας,
και φέτος το gcompris μου γεμίζει το σκληρό και δεν θυμάμαι τι είχε κάνει ο Άλκης πέρσι για να σταματήσει. Αν είναι εύκολο, μια απάντηση για το πως ρυθμίζω να μην logαρει...
Ευχαριστώ

Δημήτρης Γκίνης

Με πρόλαβες...
Μόλις δοκίμασα να τρέξω το Gcompris σε εγκατάσταση σε δικό μου μηχάνημα και κράσαρε.
Το/τα log αρχείο αυτά που δημιουργούνται;
Προσωρινή λύση του τύπου τα σβήνω με το χέρι υπάρχει;
Για τα μικρούλια της πρώτης δημοτικού το gcompris είναι πολύ χρήσιμο τουλάχιστον στην αρχή.

spanorg

Τα logs γράφονται σε λογαριασμούς χρηστών που ασχολούνται με το gcompris. Με su δικαιώματα σβήνεις manually τα αρχεία /home/*/.xsession_errors

Σταμάτης.

Δημήτρης Γκίνης

#3
Χτες το βράδυ δοκίμασα κάτι άλλο: σε Lubundu 16.04 που η τελευταία έκδοση (15) του gcompris έδειχνε να κολλάει, το ξήλωσα τελείως και εγκατέστησα manual την έκδοση 13.11 (νομίζω..).
Λίγο που το δοκίμασα φάνηκε να δουλεύει καλά.
Εντάξει, δεν είναι η τελευταία και πιο ενημερωμένη έκδοση αλλά μέχρι να διορθωθεί το bug αυτό....

Update: προσέξτε μόνο την επόμενη φορά που θα σας βγάλει μήνυμα ότι βρήκε ενημερώσεις να αποεπιλέξετε το gcompris γιατί θα βάλει το 15.

Δημήτρης Γκίνης

#4
Πρώτα ξηλώστε την έκδοση 15 (αν φυσικά την έχετε βαλει):
sudo  apt-get remove gcompris-data
sudo apt-get remove gcompris
sudo apt-get purge gcompris

(το τελευταίο προληπτικά μήπως έχει ξεμείνει κάτι)

Μπορείτε να κατεβάσετε το gcompris 13.11-1 από εδώ:
https://packages.ubuntu.com/trusty/gcompris-data
Κατεβάστε τα πακέτα deb: gcompris-data, gcompris-sound-el, gcompris και εγκαταστήστε τα με αυτή τη σειρά.

Προσέξτε μόνο την επόμενη φορά που θα σας βγάλει μήνυμα για ενημερώσεις να αποεπιλέξετε το gcompris γιατί θα βάλει το 15.

bdaloukas

Με την εντολή
gcompris --nolockcheck --disable-database --exprerimental
φαίνεται να δουλεύει καλύτερα στην default έκδοση του gcompris
Αν μπορεί ας το δοκιμάσει κάποιος.

elf

Μια άλλη προσπάθεια, να εγκαταστήσω τη νεότερη έκδοση
http://gcompris.net/downloads-el.html
Εγκατέστησα ubuntu extras, gstreamer και
κατέβασα την 64bit έκδοση, το εγκατέστησα στο /opt, ανοίγει και κλείνει αμέσως...
Στο irc του gcompris που μου απάντησε κάποιος, από 17.04 είναι το νέο gcompris