Αντιμετάθεσε

Ξεκίνησε από bagelis, 03 Μαρ 2005, 10:33:01 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bagelis

Το σχολικό βιβλίο χρησιμοποιεί στον αλγόριθμο ταξινόμησης την εντολή Αντιμετάθεσε. Κατόπιν εξηγείται παρακάτω ότι εναλλακτικά μπορεί να γραφεί με χρήση βοηθητικής μεταβλητής.
Σε πρόγραμμα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την εντολή Αντιμετάθεσε; Η γνώμη μου είναι μάλλον όχι εκτός αν κατασκευάσουμε κατάλληλο υποπρόγραμμα.
Κατά συνέπεια η δικιά μου εισήγηση στους μαθητές είναι  να χρησιμοποιούν πάντα το temp για να είναι ασφαλής σε κάθε περίπτωση.
Τι λέτε;

Επισκέπτης


Δεν θα μπορούσες να το θέσεις καλύτερα. Η εντολή αντιμετάθεσε δεν ορίζεται στη ΓΛΩΣΣΑ: δεν υπάρχει πουθενά κάποιο σημείο που να το στηρίζει

Επομένως καλύτερα τα παιδιά να χρησιμοποιούν πάντα τις 3 εντολές για να έχουν το κεφάλαι τους ήσυχο

Βέβαια μπορούμε να φτιάξουμε διαδικασία αντιμετάθεσε, αλλά περιττός μπελάς είναι (ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΟΥΝ Ε???, δεν θα ήταν άσχημο θεματάκι)


xaidi

το ίδιο ακριβώς συμβουλέυω και εγώ τους μαθητές μου. Χρησιμοποιούμε πάντα τον τρόπο με την βοηθητική μεταβλητή temp. :whip:
Ευχαριστώ,

gpapargi

Ταυτίζομαι με την άποψη. Στη ΓΛΩΣΣΑ θέλει τις εντολές αναλυτικά ή υποπρόγραμμα.

mbathas

Συμφωνώ και επαυξάνω.
Ακόμη και σε αλγόριθμο προτείνω την "περιφραστική" υλοποίηση μιας και ούτε στα στοιχεία ψευδογλώσσας ορίζεται πουθενά η εντολή Αντιμετάθεσε
Μιχάλης Μπάθας
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής

Επισκέπτης


Σε αυτό το σημείο δεν έχεις δίκιο, αφού στη σελίδα 68 παρουσιάζεται για πρώτη και τελευταία φορά η εντολή αντιμετάθεσε, με μπλε έντονα γράμματα, άρα αποτελεί δεσμευμένη λέξη και εντολή !!

Μεταξύ μας, η αντιμετάθεσε προσομειώνει διαδικασία σε αλγόριθμο, όπως θα επισήμαινε ένας καλός μου φίλος


Πάντως, η αντιμετάθεσε είναι έγκυρη εντολή των αλγορίθμων


zerard

Ο αλγόριθμος κατά την άποψη μου δεν μπορεί να περιορίζεται σε συγκεκριμένα πλαίσια και να έχει δεσμευμένες λέξεις.
Αυτό διότι ο αλγόριθμος σε ψευδοκώδικά είναι θέμα του καθενός πως παρουσιάζεται.
Δεν υπάρχει διερμηνευτής ή μεταγλωττιστής ώστε να υπάρχουν κανόνες στον αλγόριθμο.
Κανόνες υπάρχουν στις γλώσσες προγραμματισμού όπως και εντολές και δεσμευμένες λέξεις κλπ.
Στους αλγόριθμους θεωρητικά τα πράγματα είναι ελεύθερα.
Το βιβλίο και το σχολικό βοήθημα περιλαμβάνουν αλγορίθμους με "εντολές" και σύνταξη που μοιάζουν με της ΓΛΩΣΣΑΣ ώστε ο προγραμματισμός (δηλαδή κατά το βιβλίο η μετατροπή του αλγορίθμου σε πρόγραμμα) να είναι πιο απλός.
Αυτό δεν σημαίνει πως θεσπίζει κανόνες για τους αλγορίθμους.

Μαθητής Γ' Λυκείου

EleniK

Ακριβώς την ίδια λογική έχω και εγώ. Γενικά συστήνω πράγνατα που ισχύουν και σε αλγόριθμο και σε πρόγραμμα.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19