Βάσεις Δεδομένων

Ξεκίνησε από milkman, 26 Νοε 2011, 05:30:27 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

milkman

Χαιρετώ όλους τους συναδέλφους!

Πρώτη φορά πρόκειται να διδάξω το μάθημα Βάσεις Δεδομένων στην ΓΠλ και εχω μπερδευτεί κάπως...το βιβλίο μετά τα θεωρητικά ξεκινάει να αναφέρεται στην SQL. Το θέμα είναι πως δεν ξέρω ποιο περιβάλλον πρέπει να εγκαταστήσω στους Η/Υ του εργαστηρίου ώστε να μπορώ να πρακτικά να κάνω το μάθημα.
Βρήκα ένα περιβάλλον oracle αλλα έχει ημερομηνία λήξης. Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο να κατεβάσω που να είναι σχετικά εύκολο στον χειρισμό και φυσικά free;;

Ευχαριστω!!

pgrontas

Χωρίς να έχω εμπειρία από τις απαιτήσεις για το συγκεκριμένο μάθημα, σε κάθε περίπτωση η MySQL είναι πιο εύκολη (ίσως και πρακτικά πιο χρήσιμη) από την Oracle.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

sstergou

Συμφωνώ με τον Παναγιώτη. Η mysql είναι ότι πρέπει. Μπορείς να την εγκαταστήσεις στον server και οι μαθητές να συνδέονται από τον υπολογιστή τους.

Για την διαχείριση μπορείς να χρησιμοποιήσεις το web περιβάλλον του phpmyadmin ή το τοπικό gui (θα χρειαστεί εγκατάσταση στους clients) mysql workbench που έρχεται μαζί με την mysql.

Αν ψάχνεις κάτι πιο απλό ίσως σε βολέψει το base του openoffice (μοιάζει με την access) που είναι free και μπορούν και οι μαθητές να το εγκαταστήσουν σπίτι τους.

stratosg

Μπορείς μέχρι και την Access να χρησιμοποιήσεις αν την έχεις ήδη στο εργαστήριο σου.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

amichail

Μια Βάση Δεδομένων επιπέδου Microsoft Access ή OpenOffice Base είναι υπεραρκετή για την κάλυψη των αναγκών του μαθήματος.

Μερικές συμβουλές από την εμπειρία μου:
Μην προσπερνάς τη θεωρία είναι απαραίτητη (εντάξει μπορείς να παραλείψεις τη Ν-ιοστή κανονικοποίηση).
Μάθε τους μαθητές να σχεδιάζουν πρώτα στο χαρτί, να αναγνωρίζουν σχέσεις κλπ και μετά προχώρα στον Η/Υ.
Ξεκίνα με απλές φόρμες και παραδείγματα καθημερινά (π.χ. λίστα ταινιών, ασθενείς νοσοκομείου, μαθητολόγιο).
Εκμεταλλεύσου το γεγονός ότι σχεδίαση φόρμας κάνουν και στη Visual Basic, προγραμματισμό μαθαίνουν και στο Δομημένο κλπ.

Και μία παρατήρηση εκ πικρής πείρας: το αναλυτικό πρόγραμμα των ΕΠΑΛ είναι τόσο ... που τα παιδιά στη Β Λυκείου μαθαίνουν μόνο για Δίκτυα σε όλα τα μαθήματα. Έρχονται στην Γ και νομίζουν ότι Η/Υ και δίκτυο είναι ένα και το αυτό. Από την άλλη και στη Γ Λυκείου κάνουν μόνο προγραμματισμό (μέτρα: ψευδοκώδικα και Pascal στο Δομημένο, Visual Basic, SQL στις βάσεις, Scratch ή Lingo ή άλλο στα Πολυμέσα, εντολές Unix στα Λειτουργικά) χωρίς καμία προηγούμενη επαφή πέραν ίσως του Γυμνασίου.
Αυτό τα αποπροσανατολίζει αφάνταστα και οι μικρές διαφορές μεταξύ γλωσσών τα μπερδεύουν σε σημείο.

Ίσως είναι καλό λοιπόν να τονίσεις πολύ τις βασικές αρχές, ανεξαρτήτως συγκεκριμένης υλοποίησης.
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

dpa2006

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την MySQL,υπάρχουν δωρεάν-open source GUI για να κάνεις την δουλειά σου πιο εύκολη.επέλεξε κάποιο που να είναι πιο κοντά στην γραμμή εντολών παρά στο γραφικό τρόπο δημιουργίας της βάσης.
από εκεί και πέρα πιστεύω πως η access (την χρησιμοποιεί και το βιβλίο) και η libreoffice base ίσως είναι αρκετή.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

milkman

Συνάδελφοι σας ευχαριστω πολύ για την ανταπόκρισή σας!

Ακόμη είμαστε στην θεωρία ειμαστε έτσι κι αλλιως αλλα επειδή στο συγκεκριμένο ΕΠΑΛ το επίπεδο είναι πολύ πολύ χαμηλο και δεν υπάρχει ενδιαφέρον, δεν θα σταθω για πολύ ακόμη στην θεωρία. Ήδη τους έχω δείξει μία έτοιμη β.δ στην Access περισσότερο όμως για να δούνε τους πίνακες και τις σχέσεις. Στην Access όμως υπάρχει περιβάλλον εκτέλεσης εντολων SQL; Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχει αλλά όταν το έψαξα δεν το βρήκα...

sstergou

Υπάρχει.
Για το office 2003 : Στο αρχικό παράθυρο επιλέγεις
Ερωτήματα -> Δημιουργία ερωτήματος σε προβολή σχεδίασης και στο νέο παράθυρο που εμφανίζεται : Προβολή -> Προβολή SQL

Βέβαια είναι εντελώς πρωτόγονο, δεν υπάρχει χρωματισμός κώδικα κλπ.

dpa2006

#8
καλησπέρα,
δες το
MS Access Databases Queries Editor
http://www.codeproject.com/KB/vb/QueryEditor.aspx

υποστηρίζει χρωματισμό κώδικα,έχει ατέλειες σύμφωνα με τον δημιουργό του αλλά δείχνει καλό.

επίσης και το:
http://plane-disaster.sourceforge.net/
είναι query editors για MS access
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science