Βασικές Λειτουργίες(πράξεις) επί των δομών δεδομένων

Ξεκίνησε από Επισκέπτης, 16 Μαρ 2006, 08:46:12 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Επισκέπτης

Εισαγωγή (insertion), δηλαδή η προσθήκη νέων κόμβων σε μια υπάρχουσα δομή.

Ερώτηση: Μπορεί να γίνει η λειτουργία της εισαγωγής σε πίνακα;

Απάντηση: ΟΧΙ, ο πίνακας είναι στατική δομή δεδομένων αφού το μέγεθός της (ο αριθμός των 'κόμβων') είναι σταθερό και επομένως δεν είναι δυνατή η εισαγωγή νέων κόμβων κατά την εκτέλεση του αλγόριθμου

ΣΩΣΤΟ ή ΛΑΘΟΣ;

nikosx

Πιστεύω ότι η απάντηση που δίνεις είναι σωστή. Το ίδιο νομίζω ότι ισχύει και για τη λειτουργία της διαγραφής.

Εγώ προσωπικά πάντως όταν θέλω να εξηγήσω τις λειτουργίες αυτές, διαγράφω ή εισάγω στοιχεία ενός πίνακα (Α) με τη βοήθεια ενός δεύτερου πίνακα (Β) (ο οποίος περιέχει τα στοιχεία του Α μαζί με αυτά που θέλω να εισάγω ή τα στοιχεία του Α χωρίς αυτά που θέλω να εξάγω), απλά για να γίνουν κατανοητές οι λειτουργίες.

Καλημέρα σε όλους 

Νίκος Ξ. 
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

Λάμπρος Μπουκουβάλας

οι βασικές πράξεις επί των δομών δεδομένων που αναφέρει το βιβλίο απευθύνονται στις δομές δεδομένων γενικά. σαν παράδειγμα, για να καταλάβουν τα παιδιά, μπορείς να τους αναφέρεις τους πίνακες (κι ας μην είναι 100% σωστό), να τους μιλήσεις και για δυναμικούς πίνακες (όχι πάνω από 1 λεπτό) ή να τους αναφέρεις παραδείγματα από την καθημερινή ζωή. μη τους μιλήσεις για κόμβους, γράφους, δένδρα και λοιπές δομές, γιατί... "θα χάσουν τη μπάλλα"...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

filippos

Η γνώμη μου είναι πως αυτό που ρωτάει ο επισκέπτης είναι ΣΩΣΤΟ.

Από τις οκτώ βασικές λειτουργίες που αναφέρει το βιβλίο για τις δομές δεδομένων, στους πίνακες μπορούν να υλοποιηθούν μόνο οι 6

Εισαγωγή (νέου κόμβου) και διαγραφή (ενός κόμβου) δε νοείται σε δομή με σταθερό αριθμό κόμβων

Επισκέπτης

Αν κατάλαβα καλά όλοι συμφωνούμε ότι σε ενδεχόμενη ερώτηση της μορφής:

Αναφέρατε κάποιες από τις λειτουργίες (πράξεις) επί των δομών δεδομένων που εφαρμόζονται στους πίνακες

θα είναι λάθος να αναφερθούν η εισαγωγή και η διαγραφή αφού αυτές οι λειτουργίες έχουν ως αποτέλεσμα τη μεταβολή (αύξηση ή μείωση) του μεγέθους της δομής

P.Tsiotakis


Προσθέτω στη συζήτηση και την τελευταία παράγραφο του κεφαλαίου 9, σχετικά με τις τυπικές επεξεργασίες (όχι κατ' ανάγκην λειτουργίες) που πραγματοποιούμε στους πίνακες