πρόβλημα στη λειτουργία 2 fat clients

Ξεκίνησε από yiannis, 31 Οκτ 2012, 01:55:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

yiannis

Έχει μια onboard. Αλλά εδώ και έναν περίπου χρόνο που έχω το συγκεκριμένο ΗΥ, με αυτήν ξεκινάει. Και σε ubuntu 10 και σε 12. Πρώτη φορά βγάζει αυτό το πρόβλημα... Περίεργο. Θα το δω και θα σου πω πάλι.

yiannis

#61
Η κάρτα γραφικών είναι η GeForce FX 5200 128MB.
Η κάρτα δικτύου είναι onboard της Realtek. Στην εκκίνηση βγάζει
Realtek RTL8139(X)/8130/810X PCI Fast Ethernet Controller v2.13

Έσβησα το quit splash από εκεί που μου είπες και πράγματι βγαίνουν διάφορα διαγνωστικά μηνύματα. Δυστυχώς όμως βγαίνουν πολύ γρήγορα και εξαφανίζονται άμεσα, για να βγει μετά το μήνυμα που είπα πριν. Το pause δεν έχει αποτέλεσμα! Το έκανα αρκετές φορές και το μόνο που μπόρεσα να διακρίνω είναι πολλές σειρές από λάθη που λένε κάτι σαν:
SQUASHFS error ... unable to read directory ...
Βγαίνει κάποια από αυτό μόνο;
Θα δοκιμάσω μήπως προλάβω να δω κάτι παραπάνω...

Ο συγκεκριμένος πάντα ξεκινούσε κανονικά και στο 10 και στο 12. Ίδια κάρτα δεν βρήκα σε άλλον. Στον 2ο ΗΥ με το αρχικό πρόβλημα για το οποίο ξεκίνησε το παρόν νήμα, υπάρχει μια παρόμοια, Realtek RTL8139(A/B/C)/RTL8130. Αλλά και αυτός ξεκινάει κανονικά!

Αν μπορείς να βγάλεις άκρη με αυτά μου λες. Προς το παρόν, θα δοκιμάσω μια άλλη κάρτα δικτύου, από κάποιες παλιές pci που μου είχαν μείνει από το παλιό εργαστήριο. Και θα δω. Αν δουλέψει, θα ξέρουμε σίγουρα ότι έφταιγε η κάρτα δικτύου :)

alkisg

Παράθεση από: alkisg στις 01 Νοε 2012, 11:54:51 ΠΜ
Οι 8xx κάρτες της Intel είχαν πολλά προβλήματα στην 10.04, δηλαδή τα κολλήματα που βλέπεις είναι αναμενόμενα, βάλε 12.04 που έχει καλύτερους drivers γι' αυτήν.

Σήμερα τελικά οι Intel developers ανακοίνωσαν ότι λύθηκαν όλα τα προβλήματα γι' αυτές τις κάρτες:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTI1MzI
...σε κάποια επόμενη έκδοση του Ubuntu λοιπόν θα υποστηρίζονται ξανά χωρίς κολλήματα.

yiannis

Ας ελπίσουμε σε κάποιο update να αναβαθμιστούν οι drivers και να δουλέψει σωστά!

Προς το παρόν, ο ΗΥ που είχε τα προβλήματα εκκίνησης έχει πιο σημαντικά πια: δεν ανοίγει καθόλου!!!
Ο άλλος, που είχε τα θέματα με την κάρτα γραφικών, προς το παρόν, στην 10, δουλεύει σωστά!!!!!! :)

Μέχρι το επόμενο πρόβλημα λοιπόν :) :) :)

yiannis

αντικατέστησα αυτόν που δε δούλευε καθόλου, με έναν άλλο:
Intel Celeron 2.80GHz, 1GB RAM, κάρτα γραφικών KM400/KN400/P4M800 [S3 UniChrome] [7205].
Ξεκινάει κανονικά από το δίκτυο, βγάζει το πρώτο logo του ubuntu, αλλά μετά κολλάει σε μαύρη οθόνη. Πάλι κάρτα γραφικών; Δοκίμασα με
XRANDR_MODE_0=1024x768
X_VERTREFRESH=75.0
μιας και έχει 17" crt monitor, αλλά καμία αλλαγή!

Καμιά ιδέα πάλι; :)

yiannis

Με άλλη κάρτα γραφικών (μια ΑΤΙ AGP) ξεκίνησε κανονικά!
Έχει μείνει το πρόβλημα της υπερθέρμανσης. Μόλις το λύσω και αυτό, ελπίζω ότι θα δουλέψει κανονικά :)

alkisg

Για ποια έκδοση λες τώρα; 10.04 ή 12.04; Έχεις εγκατεστημένο το πακέτο xserver-xorg-video-s3virge;

yiannis

Σε έχω μπερδέψει και σένα :)
Τη 10.04 έχω τώρα.
Είναι εγκατεστημένο και το xserver-xorg-video-s3 και το xserver-xorg-video-s3virge!

bobptz

Παράθεση από: alkisg στις 22 Νοε 2012, 01:46:21 ΜΜ
Αυτό συμβαίνει όταν υπάρχει κάποιος συνδεδεμένος στο σύστημα, δεν σε αφήνει να τερματίσεις το server μήπως και του κόψεις τις εργασίες του.
Το κακό είναι ότι αν π.χ. κάποιος έχει κλείσει τον client του από το κουμπί power αντί για να επιλέξει τερματισμό, τότε θα φαίνεται σαν συνδεδεμένος στο σύστημα για 2 ώρες μετά.
Οπότε σε αυτήν την περίπτωση, ένας τρόπος για τερματισμό που παρακάμπτει το πρόβλημα των συνδεδεμένων χρηστών, είναι alt+ctrl+f1, alt+ctrl+del, και πάνω στην επανεκκίνηση πάτημα του πλήκτρου power.

Ναι, αλλά σε εμένα συμβαίνει σε ένα standalone pc που τεστάρω, δεν υπάρχει κανένας συνδεδεμένος.

alkisg

Παράθεση από: bobptz στις 21 Δεκ 2012, 12:46:33 ΠΜ
Ναι, αλλά σε εμένα συμβαίνει σε ένα standalone pc που τεστάρω, δεν υπάρχει κανένας συνδεδεμένος.

Πάτα Alt+Ctrl+F1, κάνε login, και μετά γράψε την εντολή "w". Θα σου πει ποιος άλλος είναι συνδεδεμένος, π.χ. ο root που κάνει updates ή κάποια διεργασία από προηγούμενο login άλλου χρήστη κτλ.
Πάντως το σωστό θα ήταν να έχουμε κάποια ειδοποίηση του στυλ "υπάρχουν οι τάδε χρήστες συνδεδεμένοι στο σύστημα, θέλετε να τερματίσετε τις εργασίες τους και τον Η/Υ;".